Volebná encyklopédia Slovenska: Politikom chýba odvaha, na voličov používajú skratky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Mala by budúca vláda pokračovať v pomoci Ukrajine? To bola otázka dnešnej volebnej encyklopédie Slovenska v štúdiu spravodajskej JOJ24.
Šokujúce výsledky?
Dáta z prieskumu analyzoval Václav Hřích. "Uvidíme realitu," uviedol šéf agentúry AKO. Až 51 % oslovených hovorí, že by naša vláda vojensky pomáhať nemala. Podľa Hřícha čísla šokujúce nie sú, pretože ich očakával. "Slováci majú v tejto veci názor, buď sú za, alebo proti," komentoval výsledky prieskumu s tým, že skupina, ktorá by hovorila neviem, je minimálna.
"My relatívne výhodne vymieňame staré za nové," poznamenal šéf AKO a dodal, že nové vybavenie, ktoré dostávame, je slabo komunikované. "Ak sa tvárime, že niečo darujeme, tak musíme rátať s tým, že to ľudia vnímajú tak, že nám nič nezostáva," dodal.
So strachom Slovákov pracujú podľa Hřícha najmä politici. "Vytvorili tým názor ľudí," dodal s tým, že aj tí, ktorí vnímajú pomoc Ukrajine pozitívne, pracujú s myšlienkou ohrozenia. "Hovoria si, že o čo viac pomôžeme Ukrajine, o to viac budeme sami v bezpečí," poznamenal ďalej a zdôraznil, že obeťami rétoriky politikov sme my všetci.
Hřích pripomenul, že téma vojenskej pomoci Ukrajine je dôležitá aj pre Rusko, ktoré s ňou intenzívne pracuje v rámci hybridnej vojny. "Je to teda ďalší hráč, ktorý do tejto témy vstupuje," doplnil šéf AKO.
Je volič schopný rozoznať fakty?
"Schopní rozoznať fakty sme všetci, otázne je, či sa nám chce," vysvetľoval Hřích. Ostré nie hovoria voliči Smeru či maďarskej Aliancie a presne to kopíruje to, čo hlásia lídri týchto strán. "Volič im verí, inak by im neveril," zhodnotil Hřích a pokračoval, že názor je v mimoriadnom súlade.
Určujúcim prvkom je aj mier, ľudia však nevedia prijať, že dodávky zbraní mier nezaistia. "Nikomu sa nechce zamýšľať nad tým, že tu mi niečo nesedí," pokračoval Hřích s tým, že takéto skratky interpretované politikmi im stačia.
Doplatil Naď na svoje postoje?
V prípade Demokratov a exministra obrany Jaroslava Naďa je zrejmé, že jeho postoje sú taktiež v zhode s voličmi jeho strany. Nemajú ale odkiaľ priviesť ďalších, pretože v tejto téme sa prekrývajú s PS, OĽaNO, SaS, ale aj KDH. "Nedáva im to žiadnu výhodu," povedal ďalej a zdôraznil aj to, že volič SNS k Demokratom proste nepôjde.
Hřích uviedol aj to, že čo sa týka elektorátu Hlasu, prekryv s voličmi Smeru-SSD nie je taký markantný, ako to bolo v úvode. Podľa odborníka práve to spôsobuje aj to, že Hlas-SD sa má problém názorovo vyhraniť.
Čo sa bude diať ďalej?
Podľa experta by zároveň pomohlo, ak by bola odvaha hovoriť o pomoci Ukrajine väčšia. "Ja by som to nespájal s tým, koľko ľudí zažilo to, čo bolo pred revolúciou, lebo tých je stále menej. Antiamerikanizmus vidíme aj u mladších voličov," dodal Hřích a akcentoval, že práve mladých ovplyvňuje komunikácia na sociálnych sieťach.
"Je volebná kampaň," poznamenal na margo líderstva Roberta Fica po voľbách s tým, že zatiaľ nám vôbec neukazuje, akým spôsobom chce krajinu viesť. "Myslím si, že v načatých veciach sa bude pokračovať," uzavrel Hřich s tým, že zmluvy Konštrukty Defence nebude možné zrušiť.