Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Volebná encyklopédia Slovenska: Politický kanibalizmus medzi PS a SaS, ale aj Republikou a SNS
Zdielať na

Volebná encyklopédia Slovenska: Politický kanibalizmus medzi PS a SaS, ale aj Republikou a SNS

BRATISLAVA / Práve 1. augusta začala spravodajská televízia JOJ24 vysielať volebnú encyklopédiu. Práve v nej sa dozviete všetko potrebné k nadchádzajúcich voľbám a pozrieme sa aj na aktuálne politické preferencie.

Nový volebný projekt môžete sledovať niekoľko týždňov a to v každý pracovný deň hneď po novinách o 12.00 h. Exkluzívny prieskum agentúry AKO pre TV JOJ odhalil, že u voličov vedie Smer-SSD a Progresívne Slovensko je hneď druhé. Hlas-SD Petra Pellegriniho sa posunul na tretiu priečku.

Aké sú pravdepodobné koalície?

"Dlhodobo všetci očakávajú únik z toho pelotónu," zhodnotil šéf agentúry AKO Václav Hřích, ktorý upozornil na to, že o voličov akoby sa bili len dve ligy – tí najsilnejší a tí, ktorí sa možno ani nedostanú do parlamentu. Smer, Hlas a Republika by aktuálne zložili 76.

Podľa Hřícha je však problémom to, že 76 poslancov je treba tak raz za 4 roky. "Nie je to bezpečná koalícia," dodal s tým, že na prejdenie zákonov koľkokrát nestačila ani ústavná väčšina. "Potrebovali by pribrať ešte jednu stranu, napríklad SNS," dodal šéf AKO ďalej.

Spomenul aj isté imidžové riziká, ktoré súvisia s rôznymi spoluprácami, ale aj červené čiary, ktoré medzi niektorými subjektmi jednoducho sú.

Politické odkazy

Robert Fico posiela Petrovi Pellegrinimu odkazy o tom, že by sa mal vrátiť do svojho pôvodného košiara. Hřích za tým však vidí aj odkaz voličom. Tých sa podľa odborníka snaží Robert Fico naviesť na to, že bezpečnejšie je voliť Smer-SSD. "Na konci si povedia, že akákoľvek koalícia je dobrá," zhodnotil Hřích.

Pokles Hlasu-SD si Václav Hřích vysvetľuje tým, že jasné nóty dajú strany až po 30. septembri. "Hlas sa pravdepodobne snaží odlivu voličov zabrániť, ale otázne je, odkiaľ ich chce čerpať. Voliči Hlasu nemajú jasný názor na niektoré témy, ako je bezpečnosť," uviedol s tým, že aj preto sa nevie zadefinovať ani Hlas-SD Petra Pellegriniho.

"Kto chce dôraznejší prejav, ten volí Smer, kto chce stred, volí Hlas," doplnil s tým, že aj v prípade SaS prišiel pád až po tom, keď sa strana Richarda Sulíka vyjadrovala veľmi nejednoznačne o tom, čo bude a nebude robiť v parlamente.

PS rastie na úkor SaS, Progresívne Slovensko podľa šéfa AKO berie voličov SaS s tým, že strany budú vždy rásť na úkor druhej. "V prípade SaS sme videli, že takmer polovica voličov má ako druhú voľbu PS," doplnil Hřích.

Čo bude v kampani fungovať?

V regiónoch sa podľa neho bude dariť skôr tradičnejším stranám, ktoré idú do jednotlivých častí Slovenska a podajú si ruku s voličmi.

V tom by podľa neho mohlo mať problém nielen PS, ale aj SaS. "Strany sa musia ukázať, že existujú," doplnil ďalej. Z klasických štruktúr v krajoch budú ťažiť najmä strany kampaňujúce vo väčších krajských mestách, kde je šanca, že strany prilákajú aj konkrétnu skupinu voličov.

Matovičove Fiatky 500 vníma Hřích ako dobrý dôvod na to, aby OĽaNO znova obehlo Slovensko, hoci nepredpokladá, že by si voliči vedeli odsledovať ten druhý plán – 500 eur za voľby, boj proti mafii atď.

Upozornil aj na to, že SNS s Republikou majú rovnakú cieľovú skupinu a o čo silnejšia bude SNS, o to slabší bude výsledok Republiky. Hřích zároveň zdôraznil, že rozumie stranám, ktoré budú chcieť bojovať do konca a nevzdajú sa pred voľbami. "Hoci v minulosti sme videli, keď sa DS vzdala v prospech SDKÚ," doplnil s tým, že to bolo v období, keď ju viedol Kaník.

Súvisiace články