Volebná encyklopédia Slovenska: Politici radi využívajú témy, ktoré vzbudzujú silné emócie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: AKO pre JOJ 24
BRATISLAVA / Zníženie trestov za marihuanu bolo témou aj v tomto volebnom období. Parlamentu sa však nepodarilo prijať zmenu a tak ľudia u ktorých bola nájdená marihuana, stále čelia trestom, ktorí mnohí označujú za drakonické. Čo si o téme myslí verejnosť? Výsledky exkluzívneho prieskumu hodnotil Václav Hřích, šéf agentúry AKO.
Slovenská spoločnosť je presvedčená, že budúca vláda by mala v prípade drakonických trestov za užívanie marihuany zakročiť. "Skloňovali sa tu tresty aj na úrovni 20 rokov a táto téma sa stala politickou," zhodnotil Hřích s tým, že si ju osvojili aj občania.
Odpovede podľa sociodemografických kategórií
Odpovede všetkých respondentov:
-
Celkom 67,1 %, teda dve tretiny respondentov si myslia, že budúca vláda by mala zmierniť tresty za marihuanu:
-
41,1 % si myslí, že by určite mala,
-
26,0 % uviedlo, že by asi mala zmierniť tresty za marihuanu,
-
Celkom 27,5 %, si myslí, že budúca vláda by nemala zmierniť tresty za marihuanu:
-
17,4 % si myslí, že by určite nemala,
-
10,1 % uviedlo, že by asi nemala zmierniť tresty za marihuanu.
-
5,1 % respondentov nevedelo posúdiť a 0,3 % nechcelo odpovedať.
Téma rezonuje aj u starších
"Až polovica ľudí nad 60 rokov hovorí, že by sa tresty mali určite zmierniť a druhá polovica si myslí, že by sa asi mali zmierniť," poznamenal Hřích na základe dát. Politikom tak trochu chýba chuť riešiť túto tému komplexne.
Téma rezonuje aj v krajoch, pričom vyčnieva v Bratislava. To, že by sa tresty zjemniť nemali si myslia obyvatelia Trnavského a Prešovského kraja. Podľa Hřícha je to spôsobené najmä tým, že mladší ľudia v týchto regiónoch nežijú.
Aj osobnosti sú za zmiernenie týchto trestov
Tresty považujú za drakonické aj osobnosti. Upozornili nielen na to, že spoločenská škodlivosť marihuany je menšia, než je tomu v prípade alkoholu. Zdôrazňovali aj jej využitie pri úľave od bolesti a pri vážnych medicínskych diagnózach.
Napriek tomu politici nemajú veľkú chuť tieto tresty zmierňovať a túto tému riešiť. Je však možné, že usmernenie v tomto ohľade môže prísť zo strany EÚ. "Nemyslím si, že toto by smernica EÚ nejakým spôsobom riešila," pokračoval Hřích.
Ako to vnímajú jednotliví voliči?
Najmenej legalizáciu marihuany preferujú voliči Republiky. Podľa Hřícha reagujú na témy, voči ktorým sa vymedzujú politici tejto strany. "Tým, že je to zakázané a vzbudzuje to emócie, tak s tým narába jedna aj druhá strana," uviedol ďalej šéf AKO. Naklonení zmene nie sú ani voliči SNS.
"Medzikrokom by mohlo byť využitie marihuany práve na lekárske účely a inšpirovať sa okolitými krajinami," poznamenal Hřích s tým, že toto by ešte aj v budúcnosti mohla byť zástupná téma, ktorou by bolo možné prekryť ekonomické problémy.
Viac vo videu: