Fico Pellegrinimu post premiéra nedá, dohoda má však byť na spadnutie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Rokovania o koalícii zatiaľ pokračujú. Je reálne možné, že Peter Pellegrini dostane od Roberta Fica to, čo chce.
Podľa informácií, ktoré rotujú verejným priestorom, je zrejmé, že pre Petra Pellegriniho je najväčšou prioritou post predsedu vlády. Zatiaľ čo Smeru-SD mal na včerajšom rokovaní predostrieť svoje požiadavky, ktoré sa týkajú aj ministerstva práce, ministerstva zdravotníctva a silového rezortu, Progresívnemu Slovensku zatiaľ podobnú požiadavku ani nepredložil. Aktuality.sk informovali, že stále je v hre aj možnosť, že bude Pellegrini na čele parlamentu.
Podľa informácií Novín PLUS sa práve rozdelenie postov stalo jablkom sváru, pretože Robert Fico nechce Pellegrinimu pustiť premiéra a líder Hlasu nemá záujem viesť NR SR. Koalícia s PS je však zatiaľ zo stola. Dohoda Hlasu a Smeru naberá reálnejšie kontúry.
Hlas chce veľa
Hlas-SD má mať eminentný záujem o ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, ktoré by mal viesť Erik Tomáš, ale aj o ministerstvo zdravotníctva pre Zuzanu Dolinkovú. Vhodná kandidátka na ministerstvo vnútra by mala byť exministerka Denisa Saková. Tieto informácie včera zverejnil aj Denník N.
To, že Peter Pellegrini túži po premiérskom poste, potvrdil v rozhovore pre denník aj bývalý "smerák" a exminister kultúry Marek Maďarič. Dva rezorty by si chcela uchmatnúť aj SNS a konkrétne by malo ísť o rezort pôdohospodárstva, ale aj životného prostredia. Jedným z nominantov strany by mal byť práve poľovník a podľa kritikov radikál Rudolf Huliak.
Ministerstvo dopravy si chce ponechať Smer-SSD rovnako ako SIS. Rezort vnútra je ochotný prenechať Hlasu-SD, kde majú o ministerskú stoličku záujem Denisa Saková a údajne aj Šutaj-Eštok. Podobný osud by sa mohol týkať aj MIRRI, ktoré by mohol viesť Richard Raši.
Bude sa to lámať aj na interrupciách?
Problémom zrodu novej koalície je aj budúci poslanecký klub SNS, ktorému by mal šéfovať Tomáš Taraba. Ten vo včerajšej relácii Na hrane TV JOJ tieto obvinenia odmietol. "My sme všetci absolútne jednotní," povedal na margo výčitiek, že poslanecký klub SNS je taký atómový kufrík. "Ja som dostal veľkú dôveru ľudí," pokračoval ďalej a odvolal sa na jeho témy, ako je údajná sloboda slova, kedy mu prekáža vypínanie dezinformačných webov, ale aj ochrana života. V tejto súvislosti skloňoval ako priaznivé návrhy z dielne Anny Záborskej.
Peter Pellegrini sa pritom včera vyjadril, že s týmito témami u Hlasu-SD neuspeje, pretože nevníma potrebu ich vôbec otvárať. Pellegrini zároveň poprel, že by dohoda medzi ním a Smerom bola uzavretá a vyjadril sa, že ešte chce rokovania nielen s PS, ale aj so SaS.
KDH sa zaťalo
Podľa informácií Novín PLUS by pritom PS bolo naklonené o týchto možnostiach s lídrom Hlasu diskutovať. Situáciu skomplikoval aj výrok lídra KDH, ktorý chce ísť do opozície. Predsedníctvo hnutia si podľa neho stojí za tým neísť do vlády so Smerom-SD. V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli v niektorých otázkach priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať, aby došlo k "veľkej miere kompromisu".
Na prvých stretnutiach s lídrami ostatných strán sa podľa Majerského zadefinujú rámce, s ktorými pôjde na celoslovenskú radu KDH, čo je najvyšší orgán hnutia so 120 členmi, ktorý rozhoduje o povolebnej koalícii. Rada bude zasadať až 14. októbra.
Rokovať odmieta aj Matovič
Matovič sa odmieta spojiť s Hlasom, pričom to prezentuje ako zradu voličov jeho koalície. Prišiel aj s obvineniami, že ak je niečo isté, je to rozkradnutie poslaneckého klubu SNS, ktorý "nakúpi Fico". "Danko tam zostane sám ako kôl v plote," vyjadril sa Matovič.
Reči sa rozprávajú, chlieb sa je, uviedol Lenč
Podľa politológa by bolo najelegantnejším riešením počkať na moment, kedy poverenie na zostavenie vlády dostane Pellegrini. "Bolo by to oveľa elegantnejšie a ani jedna strana by nebola v rovine, že niečo pustila," zhodnotil politológ s dôrazom na to, že pred voličmi môže pôsobiť slabošsky. "To, že ste ochotní niekomu niečo dať, neznamená, že sa to tak aj udeje," dodal odborník.
Politológ zdôraznil, že debata o postoch je štandardnou súčasťou rokovania a "pokiaľ nie je na stole podpis dohody, nie je isté nič". "Je to aj možný tlak na druhú stranu, aby bola aktívnejšia," dodal s tým, že aj strečkovanie KDH na čele s Majerským v aktuálnej situácii ešte nič neznamená a zasadnutie republikovej strany môže všetko zmeniť. "To, čo si nevie predstaviť Majerský, neznamená, že si to nebude vedieť predstaviť zvyšok vedenia KDH," povedal politológ.