Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2025
K potratovej tabletke sa za KDH vyjadruje anesteziológ, gynekológ pôrodník hovorí presný opak
Zdielať na

K potratovej tabletke sa za KDH vyjadruje anesteziológ, gynekológ pôrodník hovorí presný opak

BRATISLAVA / KDH začalo po starom a ako pr'vu tému po vOĺbách si vybralo zavedenie interrupčnej tabletky. Tá podľa odborníkov žen=am ponúka bezpečnejšiu, neinvazívnu formu, ktorá neovplyvní a neohrozí ďalšie tehotenstvo. KDH je však proti, pretože to vníma ako zjednodušenie prístupu.

Kresťanskí demokrati odmietajú návrh na zavedenie chemickej interrupcie na Slovensku. Pripravuje ho podľa nich rezort zdravotníctva. Ten reaguje, že rozhodnutie je na novej vláde. Vyplýva to z vyjadrení KDH a Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

"Rozhodnutie o zavedení takzvanej potratovej tabletky alebo o zachovaní súčasného status quo bude na novej politickej reprezentácii," uviedli odkázal rezort.

Postoje KDH

Na Slovensku sa treba podľa KDH zaoberať tým, ako zvrátiť klesajúcu pôrodnosť. Nesúhlasí s tým, aby sa riešilo uľahčenie prístupu k ukončeniu života nenarodených detí.

"Každej žene musíme zabezpečiť čo najlepšie podmienky na dôstojný život tak, aby o umelom potrate nemusela ani uvažovať," skonštatoval podpredseda hnutia Marián Čaučík. Kresťanskí demokrati nesúhlasia s tvrdeniami, že medikamentózna forma potratu je zdravšia a bezpečnejšia.

"Potratová tabletka neznižuje výrazným spôsobom riziká a komplikácie pri umelom ukončení tehotenstva. Riziko silného krvácania, pokračujúceho tehotenstva alebo pozostatkov plodu v maternici je dokonca vyššie ako pri klasickom chirurgickom ukončení tehotenstva," dodal Peter Stachura z KDH, ktorý je však anestetziológom. 

"V zahraničí som získal skúsenosti ako lekár anesteziológ, získal som skúsenosti v paliatívnej medicíne a zdravotníckom manažmente. V roku 2016 som založil platformu Za lepšie zdravotníctvo, v ktorej som porovnával zahraničné skúsenosti so slovenskou realitou," uvádza na sieti Linkedin. 

Možnosti chemickej interrupcie na Slovensku sa chcel venovať minister zdravotníctva Michal Palkovič, avizoval to v máji. Danú formu potratu vtedy označil za menej rizikovú metódu. Zdôraznil, že ide o medicínsku otázku, ktorej musí predchádzať široká odborná diskusia.

Čo hovorí gynekológ a pôrodník?

Tejto téme sa venoval gynekológ pôrodník Jozef Záhumenský v rozhovore pre denník Sme. Zdôraznil, že krajiny, ktoré majú interrupčnú tabletku, nezaznamenali vzostup umelých ukončení tehotnosti. "Obávam sa, že u nás ich počet trošku narastie, pretože sa zlepší evidencia. Myslím si, že veľa žien odchádza, máme aj spätnú väzbu zo zahraničia. Ak tá možnosť bude aj u nás, tak si myslím, že tie ženy budú u nás, a konečne ich zaevidujeme. Konečne budeme vedieť, o čo ide," povedal s tým, že zdôraznil aj to, že doetraz chodili ženy pod nôž aj z dôvodu čistenia maternice po zamlčanom potrate. 

Spomenul aj to, že počas chirurgickej interrupcie môže dôjsť k poraneniu maternice a svaloviny, nakoľko sa do nej vswtuuje ostrými nástrojmi. "Obsah maternice sa vysáva podtlakom. Dokonca som už videl prípady, keď lekár šiel cez stenu maternice a nasal okolie. Orgány z okolia sa podtlakom dostali do maternice a nakoniec to skončilo aj odstránením maternice. Tieto veci nehrozia pri medikamentóznom ukončení tehotnosti," povedal pre Sme.

Súvisiace články