Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2025
Analýzy Na hrane o obrane aj mimovládkach: Obavy o demokraciu a transparentnosť sú na mieste
Zdielať na

Analýzy Na hrane o obrane aj mimovládkach: Obavy o demokraciu a transparentnosť sú na mieste

BRATISLAVA / Z mimovládok môžu byť zahraniční agenti, na ministerstvo vnútra zase nastupuje človek, ktorý sľuboval ostré kroky proti vedeniu polície. V zahraničnej politike by sa prozápadný kurz meniť nemal, ale dá sa tomu veriť, keď predstavitelia novej vlády ostro vystupujú proti Ukrajine a dostali stopku od eurosocialistov? To je otázka pre bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa a v druhej časti pre šéfku Nadácie Zastavme korupciu – Zuzanu Petkovú

Jaroslav Naď o tom, ako sa majú Demokrati?

Naď v úvode relácie poznamenal, že sklamanie prežíval asi dva dni. Zdôraznil aj to, že aktuálne sa expremiérova strana snaží vyrovnať dlhy. "Už po skončení volieb máme 100 nových žiadostí o členstvo v strane," poznamenal a zdôraznil, že to považuje za úspech. "Našli sa aj fyzické osoby, ktoré nám dali aj 10-tisíc eur," dodal s tým, že žiaden podnikateľ im dary nedal. 

Naď priznal, že celé predsedníctvo sa vzdá svojich pozícií ku dňu konania snemu. "Ani to nepotvrdzujem a ani to nevylučujem," odpovedal na otázku, či v čele strany nahradí Eduarda Hegera. Snem by mal byť v prvej polovici decembra. "Z toho najužšieho vedenia počujem len jeden hlas, ktorý by si chcel dať oddych od politiky, a to je Miro Kollár," doplnil ďalej s tým, že strana má inak v pláne pokračovať. 

Jaroslav Naď opäť zopakoval, že dostal zaujímavú pracovnú ponuku, ktorú zverejní, keď na to príde čas. Zároveň vylúčil štátne pozície. Odmietol, že by išlo o medzinárodné zbrojárstvo. "Budem poskytovať poradenstvo v obrane a v medzinárodných vzťahoch," ozrejmil. 

Čo bude s obranou?

Naď priznal, že sa obáva smerovania krajiny, lebo po výrokoch Ľuboša Blahu je ťažké si deklarované západné smerovanie predstaviť. "Zahranično-politické smerovanie garantované Korčokom a mnou a keď si to porovná s Eštokom, Blanárom a Šutaj Eštokom, tak to bude rozdiel," pokračoval s tým, že čaká, či sa ich sľuby naplnia. 

Naď zdôraznil, že pre celý západný svet je nepochopiteľné, že Slovensko chce podporovať Rusko a nie Ukrajinu. Naše sklady sú podľa exministra ešte stále plné vecí, ktoré my nepotrebujeme, ale Ukrajine by sa zišli. Obáva sa, že nová vláda bude chcieť zaručiť aj tranzit cez slovenské územie tak, ako to urobilo Maďarsko, ktoré umožnilo transport pomoci cez jeho územie, ale nie cez hranice. Preto ide pomoc cez hranicu medzi Slovenskom a Ukrajinou.

"Ak hovoria, že ani náboj na Ukrajinu, tak vlastne hovoria, že prepustia niekoľko tisíc zamestnancov zbrojoviek," pokračoval Naď s vysvetlením, že naše zbrojovky pre Ukrajinu vyrábajú vo veľkom. Naď je zvedavý, či klamali svojim voličom a nič nezastavia, alebo teda budú prepúšťať. 

Čo bude s budúcnosťou na obrane?

O balík, ktorý nám ponúkli Američania, mali záujem aj okolité štáty. "Je to zásadný príspevok k obranyschopnosti Slovenskej republiky," povedal Naď s tým, že ide aj o nákup vrtuľníkov Viper. Robert Kaliňák je v prípade ministerstva obrany v konflikte záujmov, a to aj v prípade káuz s Balciarom.

"Ja ten rezort slušne poznám a keď sa dozviem, že sa vracajú, tak o tom dám vedieť," doplnil Naď, ktorý poznamenal, že schopnosti Kaliňáka môžu byť pre obranu prínosom, ale jeho minulosť prínosom nebude. Spomenul aj to, že minister obrany má pod kontrolou aj vojenské spravodajstvo. 

Šutaj Eštok je podľa Naďa veľmi slabou politickou nomináciou. "Nemá ani politickú silu," uviedol s tým, že práve on na ministerstve narazí na realitu "najťažšieho rezortu" a utopí sa v štátnej správe. 

"Odporúčam aj Robertovi Ficovi, aby si dal pod meno zahraničný agent," pobavil sa Naď s tým, že aj Ficovi zaplatila knihu nadácia Georga Sorosa. Na margo amerického zákona, na ktorý sa odvoláva Robert Fico, exminister obrany poznamenal, že slovo agent má v medzinárodnom kontexte iný význam než v slovenskom jazyku. Môžete si jednotlivé významy pozrieť aj tu

Zuzana Petková o "zahraničných agentoch"

Na margo slovníka aktuálnej vlády uviedla Petková, že pre nadáciu Zastavme korupciu tvoria príjmy najmä príspevky zo Slovenska. "Je to nálepovanie mimovládok," poznamenala s tým, že na čerpaní prostriedkov zo zahraničia, ako sú eurofondy, nie je nič zlé. "Robí to aj Slovenská republika," poznamenala Petková. 

Slovenská legislatíva je podľa nej nastavená tak, že práve nadácie musia mať detailne a transparentne zverejnené prostriedky. "Možno sú to skôr občianske združenia, ktoré majú volnejšie pravidlá," poznamenala s tým, že práve do niektorých natekajú financie z Ruska a Číny. Práve preto ich chcela zákonom riešiť aj EÚ. 

"Vtipné je, že Robert Fico navrhuje na Slovensku prijímať americké zákony," povedala na margo vyjadrení Roberta Fica aj v kampani. Zároveň zdôraznila, že mimovládky tu nikdy nevládli, lebo vládol 12 rokov Smer a potom Igor Matovič. Americký zákon pochádza z 30. rokov, kedy bol zámer zabrániť prieniku fašizmu do USA. Petková však dodala aj to, že to, čo opisuje Fico, sa skôr podobá na zákon z Ruska. 

"Skôr mi to príde ako šírenie nenávisti a podkopávanie spoločnosti," doplnila šéfka nadácie Zastavme korupciu. V prípade iných organizácií a občianskych združení by to podľa Petkovej mohlo mať zásadný dosah, keďže veľa z nich financuje Orbánovský Fidesz, ale aj ďalšie štáty. 

Nominácie budúcej vlády a vyšetrovanie káuz

Nominácia Martiny Šimkovičovej na post šéfky ministerstva kultúry je podľa Petkovej zlou správou nielen pre kultúru, ale aj pre médiá, a to práve preto, kde Šimkovičová pôsobila, keďže jej médium šírilo nielen konšpirácie, ale aj nenávisť. 

Šutaj Eštok podľa nej nie je dobrou správou pre ministerstvo vnútra, ale aj v prípade pokračovania boja proti korupcii. Pomyselné čistky mu uľahčila bývalá vládna koalícia. "Veľmi zjednodušila možnosti prepustenia policajných funkcionárov," doplnila. 

Zasiahnuť do prípadov bude zložitejšie v tých veciach, ktoré sa už dostali na súd. Môže sa však aj stať, že svedkovia pomenia výpovede a zrazu si "nebudú nič pamätať tak, ako to bolo v prípade kauzy Dobytkár". "Jednoznačne áno a tu je veľmi dôležitá úloha špeciálnej prokuratúry, ktorá to dozoruje," povedala na konto káuz ako Súmrak, Očistec, ale aj Vírus, ktoré sa stále vyšetrujú. 

"Špeciálna prokuratúra sa dá začleniť pod generálnu prokuratúru, ktorej šéfuje Maroš Žilinka, s ktorým vládna koalícia nemá problém," povedala s tým, že tam vyššia berie a prokurátorov môže jednoducho prestať baviť vyšetrovať. Spomenula aj jeden postih, ktorý už Daniel Lipšic dostal, keď bol "na koberčeku" kvôli svojim výrokom. 

Petková dodala, že GP, ktorá je dnes veľmi onokratická, by sa skôr mala otvoriť verejnosti. "Nepredpokladám, že táto koalícia pôjde cestou väčšej transparentnosti," uviedla. Obavy o transparentnosť Zuzana Petková má a zároveň očakáva, že bojovníci proti korupcii budú "mať plné ruky práce". "Budeme musieť verejnosti dokázať, že občianský sektor má v spoločnosti svoje miesto," dodala. 

"Na záver by som chcela byť optimistická, ale ťažko sa mi hľadajú slová, lebo nie, že sme sa vrátili do obdobia pred Kuciakom, ale myslím, že vás médiá čaká veľmi ťažké obdobie a neočakávam, že sa budete mať lepšie," uzavrela.

Súvisiace články