Zatiahnuté
Bratislava
Frederik
25.2.2024
Prvá svojho druhu: Bývalá legenda Baletu SND sa dočkala najkrajšieho darčeka od vlastnej dcéry
Zdielať na

Prvá svojho druhu: Bývalá legenda Baletu SND sa dočkala najkrajšieho darčeka od vlastnej dcéry

BRATISLAVA / Na javisku našej prvej scény strávil rekordne dlhý čas a aj po skončení profesionálnej tanečnej kariéry sa ďalej venoval ďalším generáciám slovenských tanečníkov na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave. Na jeho kariéru sa napokon pozrela jeho dcéra, ktorá dala bývalej hviezde ten najkrajší dar.

Kontrasty tanečných príbehov/Contrasts in Dance Stories je prvá monografia tohto druhu o slovenskom baletnom tanečníkovi z pera Lindy Nagyovej. Venuje sa výnimočnej kariére skvelého umelca označovaného aj ako "danseur noble", ktorý počas 28 divadelných sezón v Balete SND stvárnil vyše 50 hlavných a sólových postáv klasického, neoklasického a moderného repertoáru.

Veľká hviezda slovenského tanca

V prvej časti publikácie autorka v rozhovoroch s umelcom prináša zaujímavosti o baletných inscenáciách, o stretnutiach s osobnosťami, akou bola napríklad Maja Plisecká, spomienky na účinkovanie s primabalerínou Augustou Herényiovou-Starostovou a ďalšími baletnými partnerkami. Zoltán Nagy zažil aj prvého slovenského  choreografa Jozefa Zajka a spomínal aj na hudobných skladateľov ako Eugen Suchoň či Ilja Zeljenka.

V druhej časti publikácie hovoria o Zoltánovi Nagyovi jeho kolegyne a kolegovia, ale aj študenti, keďže umelec dlhé roky pôsobil aj ako pedagóg. Vyzdvihujú, že drina a precíznosť, s ktorou pristupoval k štúdiu postáv i predstaveniam, neboli márne a, že tento elegán s autoritou bol lákadlom pre divákov, ktorí "chodili do baletu na Zoltána Nagya".

Publikácia, ktorá vychádza v slovenskom aj anglickom jazyku, je obohatená o dobové dokumenty aj o vyše sto vzácnych fotografií, z ktorých mnoho je zverejnených po prvý raz.

Krstnou mamou novej knihy, ktorá mapuje kariéru a život bývalého prvého sólistu Baletu SND bola súčasná riaditeľka prvej tanečnej scény Nina Poláková. Autorka Linda Nagyová akcentovala, že nejde o rozhovory "dcéry a otca", ale o to, že sa k publikácii snažili pristupovať najmä na odbornej úrovni. Publikácia podáva aj svedectvo o doba a vývoji baletného súboru SND a má potenciál byť aj výborným študíjnym materiálom pre budúce generácie. 

Súvisiace články

Najčítanejšie