Vládne PVV a sociálna politika plná sľubov: Vláda chce chrániť rodiny, ale aj seniorov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Čo sľubuje vláda v sociálnej oblasti? Chce zlepšovať pracovné podmienky, ale aj pomáhať seniorom a rodinám.
Vlada akcentuje, že podľa článku 35 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Podľa článku 36 ods. 1 ústavy zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky, právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú nato, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň, ako aj na celý rad ďalších sociálnych práv.
Podľa článku 38 ods. 1 ústavy ženy, mladiství a osoby zdravotne postihnuté majú právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a osobitné pracovné podmienky. Podľa článku 39 ods. 1 ústavy občania majú právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa. 43 Vláda preberá Slovenskú republiku charakterizovanú prehlbujúcou sa chudobou, sociálnym vylúčením znevýhodnených skupín, nerovnomerným vývojom pracovného trhu a slabnúcou ochranou zamestnancov, agentúrnych zamestnancov, živnostníkov a iných foriem zamestnávania.
Systém ochrany chudobných?
"Systém ochrany najchudobnejších nedokáže adekvátne reagovať na prudký rast cien základných životných potrieb. Na pracovnom trhu sa dramaticky zvýšili regionálne rozdiely a prehlbuje priepasť medzi potrebami z hľadiska znalostí a zručností a kvalifikáciou nezamestnaných, ale aj mnohých pracujúcich," uvádza sa v Programovom vyhlásení vlády.
Vláda sa odvoláva aj na to, že pracovné podmienky vrátane odmeňovania im neumožňujú udržať si zodpovedajúcu úroveň kvality života. "Sociálny dialóg neplní úlohu platformy partnerskej komunikácie štátu, zamestnávateľov a odborárov o kľúčových politikách. Starostlivosť o starších a zdravotne znevýhodnených si vyžaduje strategické zmeny, aby zodpovedala ich potrebám. Strategickou prioritou programu vlády je aktívne a komplexné vytvorenie, udržanie a rozvíjanie uceleného systému zosúladenia sociálnych a hospodárskych aktivít tak, aby bol efektívne využitý ľudský potenciál Slovenskej republiky," konštatuje ďalej.
Rast kvality života?
Vláda tvrdí, že trvalo udržateľný rast kvality života všetkých občanov je závislý od úrovne solidarity a ich motivácie v rodinách, medzi jednotlivými skupinami ľudí, regiónmi. "K tomu musí slúžiť zdokonaľovaný systém sociálnej ochrany, sociálnej pomoci, dôstojnej práce pre všetkých. Len tak je možné naplniť prioritu programu tejto vlády: Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť," konštatuje v kapitole o sociálnej politike štátu.
PVV pomenováva, že v súlade s cieľmi tejto vlády a civilizačnými európskymi i globálnymi trendmi je rámcovým záväzkom vlády budovať na Slovensku silný a sociálne spravodlivý štát, ktorého stredobodom pozornosti je človek od narodenia až po dôstojnú starobu.
"Štát, ktorý motivuje a podporuje osobnú i kolektívnu iniciatívu prinášajúcu prospech jednotlivcom a celej spoločnosti. Zároveň štát, ktorý garantuje a zabezpečuje pomoc ľuďom a komunitám, ktorí ju potrebujú a sú na ňu objektívne odkázaní, aby ich životné situácie neviedli k spoločenskému vylúčeniu, chudobe a živoreniu. Silný štát, ktorý promptne zasiahne v krízových situáciách a neignoruje potreby odkázaných ľudí, rodín a spoločenstiev," uvádza sa v dokumente.
Krátkodobé priority pre seniorov
- Vláda zavedie 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok.
- Penzijný systém nastaví tak, aby bol spravodlivejší a reagoval na náhle výkyvy inflácie.
- Zároveň bude dôsledne vymáhať úplné doplnkové dôchodkové poistenie pracujúcich vykonávajúcich rizikové práce.
- Kvalitu života seniorov zlepší aj systematickou podporou ich združení a ďalšími opatreniami pre aktívne a zdravé starnutie.
Priority pre zamestnancov
- Vláda prijme opatrenia na zvýšenie platov zamestnancov.
- Minimálna mzda bude garantovaná na úrovni 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve v prípade, ak sa sociálni partneri nedohodnú na jej výške.
- Šesť stupňov minimálnej mzdy musí spravodlivo odrážať náročnosť vykonávanej práce. Vláda zároveň obnoví a zvýši efektívnosť rozširovania odvetvových kolektívnych zmlúv tak, aby si firmy nekonkurovali nízkymi mzdami na úkor pracujúcich.
- Vláda zvýši svoju aktivitu v tripartitnej Aliancii sektorových rád za účelom kvalitného predvídania nových potrieb zamestnávateľov v oblasti znalostí, vedomostí a zručností a zvýšenia štandardov kvality a dostupnosti celoživotného poradenstva a vzdelávania pre pracujúcich, ako aj formálneho odborného vzdelávania.
- Aliancia sektorových rád musí aktívne presadzovať svoje analýzy a štúdie do reálnej hospodárskej a sociálnej praxe.
Priority v modernizácii
- Modernizácia sveta práce vedie cez silnejší a aktívnejší sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie, preto vláda podporí jeho kvalitu, spoluúčasť zamestnancov na rozhodovaní, ako aj postavenie odborov. Pre kvalitné, včasné podklady k rozhodovaniu musia slúžiť kvalitné informačné systémy o reálnom stave a najmä štruktúre sociálnych skupín podnikateľských a organizačných 44 subjektov spoločnosti v porovnaní so zahraničím.
- Prostredníctvom Aliancie sektorových rád preto budeme cieľavedome a systematicky modernizovať a rozvíjať kvalitné údajové súbory informácii o trhu práce.
Zlepšenie pracovných podmienok
- Vláda zároveň skvalitní pracovnoprávne predpisy, predpisy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a posilní výkon inšpekcie práce.
- Práca, vykonávaná vo férových podmienkach a odmeňovaná spravodlivo, musí byť dostupná každému, kto o ňu stojí.
- Vláda podporí všetky formy sociálnej ekonomiky a osobitne sociálne podnikanie tak, aby nikto z akokoľvek znevýhodnených ľudí nebol pripravený o možnosť pracovať. Tento cieľ sa dosiahne poradenstvom a sprevádzaním, investičnou a vyrovnávacou pomocou a posilnením nepriamych foriem, napríklad vhodných finančných nástrojov či zvýhodnení vo verejnom obstarávaní v súlade so záväznými európskymi predpismi.
Pomoc a podpora rodín
- Osobitnú pozornosť bude vláda venovať pomoci a podpore rodín. Vláda si ctí a bude chrániť ustanovenie Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého je manželstvo jedinečným zväzkom muža a ženy. Rodinu považuje za základnú bunku spoločnosti.
- Manželstvo, rodičovstvo a rodina budú pod ochranou zákona. Vláda rešpektuje spolužitie osôb opačného pohlavia mimo inštitútu manželstva definovaného ústavou, ako aj spolužitie osôb rovnakého pohlavia a je pripravená riešiť praktické otázky súvisiace s ich životom v spoločnej domácnosti.
- Vláda uznáva, že hlavnou autoritou pre hodnotovú výchovu dieťaťa je rodič.
- Vláda zároveň vytvorí priestor na odbornú a spoločenskú dohodu o obsahu sexuálnej a vzťahovej výchovy vrátane výchovy k rodičovstvu, ako aj tém, ktoré nie sú súčasťou štátneho vzdelávacieho programu, ktorá bude rešpektovať hodnotové presvedčenie žiakov a ich rodičov. Slovenská republika je štát hlásiaci sa k ochrane života.
Pomoc ženám a matkám
- Cieľom sociálnej politiky je poskytnúť ženám a matkám dostatočnú mieru podpory tak, aby pri rozhodovaní o živote detí v čase tehotenstva cítili plnú mieru spoločenskej podpory a rozumeli alternatívam možnej pomoci, vrátane možnosti anonymizovaného pôrodu a adopcie detí.
- Vláda si ctí ustanovenie ústavy, podľa ktorého je ľudský život hodný ochrany už pred narodením.
- Vláda rovnako rešpektuje, že téma rozhodovania o živote dieťaťa v čase tehotenstva je spojená so širokou škálou rozdielnych názorov ovplyvňovaných mnohými faktormi.
- Vláda si neuplatní autoritu dávať príkazy podporiť alebo odmietnuť akýkoľvek druh legislatívy upravujúcej otázky spojené s rozhodovaním ženy o živote dieťaťa počas tehotenstva.
- Okrem sociálnych príspevkov zabezpečí zvýhodnenú dostupnosť tovarov a služieb, ktoré rodičom pomáhajú pri starostlivosti o deti. Aj s využitím európskych prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky rozšíri kapacity predškolských zariadení s konečným cieľom garantovať miesto v materskej škole každému dieťaťu.
- V prechodnom období budú mať rodičia neumiestnených detí nárok na rodičovský príspevok.
Pomoc mladým
- Vláda uľahčí mladým ľuďom po skončení štúdia vstup do produktívneho veku a založenie rodiny poskytnutím jednorazového účelovo viazaného štátneho príspevku, alebo využitím prostriedkov zo sporiaceho účtu zriadeného od určitého veku dieťaťa.
- Cieľom je, aby sa mladí ľudia usadili a zostali pôsobiť na Slovensku. Pre odstraňovanie chudoby vláda zavedie nový koncept životného minima tak, aby jeho suma skutočne zodpovedala minimálnym výdavkom na základné životné potreby v modernej európskej spoločnosti.
- V tejto súvislosti stanoví, ktoré nástroje a parametre budú naviazané na životné minimum. 45 Vláda zmodernizuje spôsob financovania podpory odkázaných ľudí. Takto im umožní efektívne sa rozhodovať pre tie formy služieb, ktoré podporia ich zotrvanie v prirodzenom domácom prostredí a aktívny život vrátane spoločenského a pracovného uplatnenia.
Reakcia na civilizačné trendy
- Strednodobé a dlhodobé priority Aktualizáciou politiky zamestnanosti vláda urýchlene zareaguje na civilizačné megatrendy, ktoré ovplyvňujú aj konkurenčnú schopnosť Slovenskej republiky v globálnom a európskom prostredí.
- Takými sú technologické zmeny, prejavujúce sa ako inovácie v zelených a digitálnych transformáciách, ktoré sú vyjadrené v hospodárskej politike Slovenskej republiky.
- Ďalej sú to demografické zmeny, ako kvantitatívny a kvalitatívny prvok ovplyvňujúci trh práce v súčasnosti a v budúcnosti, ktoré sú vyjadrené v sociálnej politike Slovenskej republiky.
- Takáto strategická priorita musí vyústiť do spracovania prierezového nadrezortného strategického dokumentu Politika zamestnanosti Slovenskej republiky do roku 2035. Vláda posilní penzijný systém tak, aby všetky jeho súčasti prispievali k stabilnej garancii dôstojnej životnej úrovne naň odkázaných ľudí.
- Prehodnotením efektívnosti všetkých troch pilierov dôchodkového systému vláda posilní jeho dlhodobú udržateľnosť a maximalizuje úžitok pre poistencov.
- Zreálni dôchodkový vek so zohľadnením zdravotnej kondície a schopnosti ľudí pracovať. Sociálne poistenie férovo pokryje všetkých pracujúcich bez ohľadu na formu ich práce.
Podmienky práce musia zodpovedať podmienkam 21. storočia
- Vláda zlepší pracovné podmienky tak, aby zodpovedali európskym štandardom 21. storočia. Vláda vychádza z premisy, že kvalita života občanov je úzko spojená s ich dôstojnou prácou.
- Slovenská republika patrí medzi krajiny s najvyšším podielom nočnej práce a nadčasových hodín (tzv. neštandardné časy).
- Preto sa zameria na obmedzenie práce v týchto neštandardných časoch a poškodzujúcich formách, vrátane tzv. nedobrovoľných živností a „jednoosobových“ firiem.
- Pri prácach, v ktorých to inak nejde, budú mzdové zvýhodnenia spravodlivo kompenzovať túto nevyhnutnosť. Novými legislatívnymi pravidlami a aktívnejšou inšpekciou práce bude brániť zneužívaniu tzv. agentúrnych pracovníkov, ale aj migrantov z tretích krajín na zhoršovanie pracovných podmienok.
Imigranti len podľa hospodárskych potrieb
- Príchod cudzincov na náš trh práce musí zohľadňovať objektívne potreby hospodárstva a spoločnosti. Zahraničné platformy a obdobné firmy s pracujúcimi vo forme obchodnoprávnych zmlúv budú podliehať zvýšenej kontrole dodržiavania pracovno-právnych a súvisiacich noriem.
- K modernizácii a vyššej dynamike pracovného trhu prispeje vláda efektívnym čerpaním zdrojov z fondov Európskej únie.
- Zrealizuje opatrenia, vďaka ktorým nebude digitalizácia a informatizácia, ako aj zelená transformácia hospodárstva predstavovať hrozbu pre zamestnanosť, ale bude príležitosťou pre vytvorenie kvalitnejších a lepšie platených pracovných miest.
Investície na modernizáciu pracovných podmienok
- Investície budú smerovať do posilnenia schopností pracujúcich reálne využiť moderné pracovné príležitosti. Po rokoch stagnácie začne vláda využívať potenciál sociálnej ekonomiky aj nad rámec pracovnej integrácie. Dôsledne zrealizuje opatrenia európskeho akčného plánu, čím sa sociálna ekonomika stane užitočným nástrojom regionálneho rozvoja, spoločenskej integrácie a zvýšenia atraktivity života aj v menej rozvinutých regiónoch.
- Zapojením subjektov sociálnej ekonomiky vláda systematicky zvýši hodnotu za peniaze využívané z verejných zdrojov. Vláda zabezpečí, aby pracovné podmienky nebránili rodičom starať sa o deti. Špecifickú pozornosť bude venovať ohrozeným deťom a ich rodinám.
- Je potrebné pokračovať v deinštitucionalizácii systému náhradnej starostlivosti, v posilňovaní sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a zvýšiť ich kvalitu.
- Prioritou je udržanie detí v rodinách. Vláda 46 zabezpečí podmienky pre koordináciu všetkých štátnych zložiek i neštátnych partnerov pri predchádzaní a riešení situácií násilia páchaného na deťoch, ženách a iných zraniteľných skupinách. V súvislosti s novým konceptom životného minima vláda navrhne úpravu príspevku na bývanie ako samostatnú dávku.
Pomoc v hmotnej núdzi a koncept životného minima
- Pomoc v hmotnej núdzi bude poskytovať na princípe adresnosti, subsidiarity, ochranných a motivačných prvkov nielen vo finančnej forme, ale aj komplexnou ponukou služieb, ktoré jednotlivcov a rodiny ochránia pred rizikom chudoby.
- Nový koncept životného minima a pomoc v hmotnej núdzi podporí aktívnych ľudí a rodiny v úsilí vymaniť sa z chudoby a žiť dôstojne a plnohodnotne. Zmena financovania a následná podpora budovania nových kapacít bude súčasťou systému komunitnej sociálno-zdravotnej starostlivosti.
- Moderné komplexné služby dlhodobej starostlivosti, ako aj valorizácia peňažného príspevku na opatrovanie a hodinovej sadzby osobnej asistencie v závislosti od rastu minimálnej mzdy bude slúžiť posilneniu spoločenskej integrácie odkázaných ľudí, osobitne zdravotne znevýhodnených. Sériou konkrétnych opatrení bude vláda odstraňovať fyzické i mentálne bariéry pre prístup zdravotne znevýhodnených k pracovným príležitostiam, alebo iným formám spoločenskej aktivity.
Skvalitnenie sociálnych služieb
- Kvalitné sociálne služby musia byť dostupné všetkým odkázaným, pričom samosprávy a štát budú môcť ovplyvňovať efektivitu ich financovania.
- K spravodlivosti a transparentnosti podpory a pomoci odkázaným ľuďom vláda prispeje aj reformou posudkovej činnosti. Silný a sociálne spravodlivý štát môže fungovať len na báze poctivého sociálneho dialógu.
- Vláda sfunkční tripartitu, pretože sociálny dialóg nevníma len ako formálnu aktivitu štátnej moci. Politiky v oblasti práce a sociálnych vecí bude tvoriť a realizovať na princípe partnerstva a subsidiarity, začlenením sociálnych partnerov, samospráv, ako aj organizácií reprezentujúcich rôzne cieľové skupiny do spolurozhodovania.
Analýzy faktov a údajov
- Riešenia bude prinášať na základe analýzy faktov, relevantných údajov a reálnych praktických skúseností a podporí sociálne inovácie, ktoré zvýšia odolnosť voči šokom a prispejú k modernému a sociálne spravodlivému Slovensku.
- Takáto permanentná spolupráca s mimovládnymi partnermi predstavuje nevyhnutnú súčasť demokratických foriem rozvoja štátu, jej prirodzenej kultúry, kde cieľom je kvalita života jej všetkých občanov, ich lepší, pokojnejší a bezpečnejší život v ich domovine, v Slovenskej republike.