Zatiahnuté
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
V Bruseli mal rokovať premiér s Robertom Kaliňákom. Fico chystá frontálny útok na právny štát, upozorňuje PS
Zdielať na

V Bruseli mal rokovať premiér s Robertom Kaliňákom. Fico chystá frontálny útok na právny štát, upozorňuje PS

BRATISLAVA / Opozícia Roberta Fica obviňuje, že v krátkom čase má v pláne frontálny útok na právny štát. Dokument už mal predložiť na posúdenie Európskej komisie.

"Ministerstvo spravodlivosti SR vedie diskusiu s odborníkmi, ktorej cieľom je riešenie systémovej zaujatosti špecializovaných inštitúcií, pričom existuje stále viacero alternatív. Táto otázka je súčasťou programového vyhlásenia vlády SR a akonáhle bude existovať zhoda, predložíme návrh, o ktorom budeme informovať. Vyhlásenia, že cieľom pripravovaného riešenia je zastavovanie trestných stíhaní, sú účelové a nie sú pravdivé," reagoval tlačový odbor ministerstva spravodlivosti.

PS hovorí o frontálnom útoku na právny štát

"Toto je vážne," zverejnil šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý taktiež tvrdí, že Robert Fico útočí na právny štát. Zároveň zdôraznilk, že ide o tzv. frontálny útok.

"Máme informácie, že už v najbližších t'ýždňoch vláda príde s návrhom na oslabenie Špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu," uviedol a dodal, že Progresívne Slovensko bude mať k téme o 15:00 mimoriadnut lačovú konferenciu. Šimečka dodal, že na o dopadoch svojho zámeru sa mal už informovať v Európskej komisii. 

"Robert Fico má od začiatku jediný cieľ - pomstiť sa všetkým, ktorí vyšetrovali ich zločiny a zabezpečiť beztrestnosť pre svojich ľudí. Nemá žiaden plán pre budúcnosť Slovenska, ženie ho iba pomsta a beztrestnosť. Za PS hovorím jasne - Ficovmu plánu na demontáž právneho štátu sa rázne postavíme," vyhlásil Šimečka na tlačovej konferencii a dodal, že PS preto predstavilo niekoľko zásadných požiadaviek.

  • Šimečka vyzval Fica na to, aby ihneď zverejnil návrh, ktorý Európskej komisii predložil.
  • Druhou požiadavkou bolo, aby v diskusiách o špeciálnej prokuratúre nevynechával Benátsku komisiu, čo by podľa názoru hnutia určite požadovali aj zástupcovia EK.
  • Treťou požiadavkou PS je odmietnutie skráteného legislatívneho konania v tejto veci.
  • Ako štvrtý krok bude PS iniciovať rokovanie s predstaviteľmi EK.

"Zmeny chceli presadiť rýchlo a bez dohľadu verejnosti cez skrátené legislatívne konanie, ale takto demokracia nefunguje. Osobne spoločne s podpredsedom EP Martinom Hojsíkom iniciujeme stretnutie s európskym komisárom, ktorý rokoval s Ficom a Kaliňákom, a budem ho informovať o nebezpečí, ktoré predstavujú ich návrhy," dodal Šimečka.

Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková vysvetlila, že podľa návrhu novely chce vláda ÚŠP oslabiť tým, že dajú do rúk právomoci generálnemu prokurátorovi. "Ten bude mať v rukách možnosť zabezpečiť, aby konkrétne veci, ktoré spadajú pod ÚŠP, boli pridelené jemu podriadenému prokurátorovi, a nie ÚŠP. Mal by takisto rozhodovať o námietkach zaujatosti voči špeciálnym prokurátorom, a tým zabezpečiť, aby bol prípad pridelený jemu podriadenému prokurátorovi. Ak schvália návrh novely, ktorú som videla, bude to znamenať priame ohrozenie právneho štátu na Slovensku," uviedla Plaváková.

Pred rozbiehajúcim sa parným valcom Ficovej vlády varoval podpredseda EP a podpredseda PS Martin Hojsík. "Slovenský právny systém a justíciu čakajú temné časy. Preto budeme konať. Dnes som oslovil slovenských kolegov v europarlamente, aby sme spoločne adresovali výhrady zástupcom a zástupkyniam EK. Budeme ich žiadať, aby Slovensku nevyhoveli v tak krátkom čase a takto brutálne otvárať právny systém. Verím, že naša iniciatíva bude úspešná," uzavrel Hojsík.

Demokrati budú kontaktovať Európsku komisiu

Juraj Šeliga (Demokrati) tvrdí, že kabinet Roberta Fica chce na najbližšom rokovaní vlády rozhodnúť o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovanom trestnom súde. Demokrati sa vyjadrili, že zároveň vyzývajú opozíciu, aby téme venovala náležitú pozornosť.

"Sú to práve tie inštitúcie, ktoré dozorujú najzávažnejšie korupčné kauzy, resp. o nich rozhodujú na súde. Áno aj také kauzy, ktoré sa týkajú Smeru, Hlasu a SNS. Ide o brutálny útok na právny štát, ten chcú pochovať novelou, pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní. Všetky vyšetrovania budú stopnuté a sudcovia budú preradení. A to všetko pre pokojný spánok Roberta Fica," povedal Šeliga s tým, že Špeciálna prokuratúra a Špecializovaný trestný súd môžu byť podriadené Marošovi Žilinkovi, ktorý bude mať absolútnu právomoc nad všetkými prípadmi.

Demokrati zdôraznili, že aj z toho dôvodu majú v pláne kontaktovať Európsku komisiu, aby proces pozorne sledovala a adekvátne vyhodnotila. Šeliga tiež vyzýva parlamentnú opozíciu, aby k téme pristupovala s absolútnou prioritou: "Nesmieme to nechať tak. Mobilizujme verejnosť, hovorme o tom, aké je to nebezpečné a upozorňujme na dôsledok, že zrušením týchto inštitúcií hrozí absolútna nadvláda Fica a koniec spravodlivosti na Slovensku."

Reagujú aj Matovičovci

"Ani dôchodky, ani energie, ani hypotéky nie sú ich prioritou. Chcú vykastrovať spravodlivosť. Zápas o charakter štátu sa začína na decembrovej schôdzi parlamentu," hovorí poslanec NR SR Gábor Grendel. Vláda predkladá v skrátenom legislatívnom konaní zákony, ktoré majú za cieľ ochromenie polície, zmenu zákona na ochranu oznamovateľov, Úrad špeciálnej prokuratúry chcú podriadiť Generálnej prokuratúre. "Týmito krokmi chcú urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa korumpovať a kradnúť znova oplatí," dodal Gábor Grendel.

"Organizovaný zločin vyhral voľby a anektoval štát. Svoju väčšinu nejdú využiť na splnenie sľubov ľuďom, ale na zabezpečenie svojej vlastnej beztrestnosti za zločiny, ktoré páchali," povedal Igor Matovič a zdôraznil, že jeho hnutie bude naďalej poukazovať na hrubé prešľapy vládnej koalície a hájiť záujem občanov. Slovensku hrozí nebezpečenstvo, že za pár mesiacov sa môže stať sme čiernou dierou Európy. 

Súvisiace články