Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
NR SR: Premlčacie lehoty v prípade znásilnení ostávajú nezmenené. Koalícia ich vrátila na 20 rokov
Zdielať na

NR SR: Premlčacie lehoty v prípade znásilnení ostávajú nezmenené. Koalícia ich vrátila na 20 rokov

BRATISLAVA / Koalícia upravila novelu Trestného zákona, ktorá mala znížiť premlčacie lehoty pri znásilnení z 20 na 10 rokov. Po verejnej kritike ostávajú lehoty nezmenené.

Susko kritizuje hnutie Slovensko

Minister spravodlivosti Boris Susko v pléne Národnej rady odkázal poslancom z hnutia Slovensko, že klamú. "Neklamte, že nebola za vašej vlády nikdy obmedzená alebo zrušená rozpráva, pretože to tak nikdy nebolo," reagoval minister na kritiku časti opozície.

Susko sa vyjadril aj k návratu premlčacích lehôt na 20 rokov, keďže plánom vládnej koalície bolo znížiť premlčacie doby pri znásilnení na polovicu. "Áno, týmto návrhom vraciame naspäť premlčacie doby na súčasne platnú úroveň. Napriek tomu, že to nerieši podstatu problému pri trestnom čine znásilnenia," dodal Boris Susko, ktorý chce nastaviť podmienky, aby mohli ženy bez zásadnejšej traumy nahlasovať tieto skutky, aby sa v krátkej dobe dokázali vyšetriť.

Zrušenie premlčacích lehôt

Poslanec Národnej rady Igor Matovič navrhol pozmeňujúcim návrhom k novele Trestného zákona úplné zrušenie premlčacích lehôt pri vraždách, znásilneniach a sexuálnych činoch voči maloletým deťom. Poukázal na to, že takéto pravidlo majú aj v Maďarsku či vo Veľkej Británii. Koalíciu vyzval, aby návrh schválila ako gesto ospravedlnenia voči ženám. Uviedol to v stredajšej diskusii k novele, ktorá je v druhom čítaní. Novela predpokladá uplatňovanie doterajších premlčacích lehôt 20 rokov pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie.

"Práve aplikačná prax poukázala na skutočnosť, že obete týchto trestných činov sa často odhodlajú na nahlásenie takýchto trestných činov až po uplynutí terajšej premlčacej lehoty. Preto veľa obetí zostáva bez akéhokoľvek zadosťučinenia a páchatelia zostávajú nepotrestaní a pokračujú v páchaní trestnej činnosti," argumentoval v parlamente Matovič.

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková pripomenula, že vrátenie premlčacích lehôt na pôvodnú úroveň má zásadný význam z hľadiska spravodlivosti, ochrany obetí, ako aj zvýšenia účinnosti trestnoprávneho systému. Dodala, že to poskytne obetiam viac flexibility aj podpory a páchateľov znásilnenia bude možné efektívnejšie identifikovať, stíhať a potrestať.

Poslankyňa Beáta Jurík (PS) pripomenula, že sexuálne a sexualizované násilie patrí medzi najmenej nahlasované trestné činy. Jurík vo svojom vystúpení uviedla konkrétne prípady obetí znásilnenia. Poukázala na to, že obete majú veľmi nízku dôveru v kompetentné orgány. Stretávajú sa s rodovými stereotypmi či nevhodným prístupom. Jurík takisto spomenula prípady páchateľov, ktorým je zverená starostlivosť o deti. Pri týchto činoch je podľa nej nezanedbateľná miera recidívy. Myslí si, že pri týchto prípadoch je potrebné mať dostatočnú premlčaciu lehotu alebo nemať premlčaciu lehotu vôbec, pretože keď deti zažijú traumatizujúcu udalosť, spomienky vytesnia.

Poslankyňa zdôraznila, že znásilnenie je obrovský útok na človeka a vyvoláva pocit hanby. Túto novelu považuje Jurík za víťazstvo opozičných poslankýň, ale hlavne za víťazstvo "všetkých žien, obetí a preživších tohto ohavného činu".

Holečková očakáva ospravedlnenie

Martina Holečková z KDH očakáva od poslancov koalície, keďže vláda sa nakoniec rozhodla nezmeniť dĺžku premlčacích lehôt pri sexuálnom znásilnení, že sa ospravedlnia. "Čakám, že poslanci, ktorí tu obhajovali skrátenie premlčacích lehôt, celkom nevhodnými výrokmi, tak by sa mali za toto ospravedlniť. Cynickosť, ktorú tu predviedli, najme mladí poslanci zo strany Smer obetiam násilia, bola naozajstným dnom," reagovala Holečková, podľa ktorej by mali poslanci vážiť do budúcna svoje slová.

"Uvedomujúc si spoločenskú objednávku, cieľom predkladaného návrhu zákona je, aby pri trestných činoch proti životu a zdraviu, trestných činoch proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestných činoch proti rodine a mládeži a trestných činoch proti iným právam a slobodám zostala zachovaná doterajšia právna úprava zániku trestnosti v dôsledku premlčania," ozrejmilo ministerstvo spravodlivosti.

Uplatnenie doterajších premlčacích dôb

O návrhu majú poslanci rokovať až do úplného prerokovania vrátane hlasovania. Rozprava v druhom čítaní bude skrátená na 12 hodín tak, ako to bolo aj v diskusii v prvom čítaní. Do rozpravy sa prihlásilo 13 poslancov.

Z novely vyplýva, že pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, by sa mali uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to 20 rokov. Plénum sa návrhu venuje v skrátenom legislatívnom konaní. Vláda navrhla účinnosť úpravy od 15. marca, čiže k rovnakému dátumu, ku ktorému má nadobudnúť účinnosť "veľká novela" Trestného zákona schválená 8. februára.

V stredu bude trvať obedová prestávka len hodinu, od 13.00 h do 14.00 h. Okrem novely Trestného zákona ostalo na programe aktuálnej schôdze ešte niekoľko neprerokovaných bodov.

Súvisiace články