Zatiahnuté
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Minister Raši sa pustil do predchodkyne, došlo aj na vyjadrenia o OČTK. Je mnou posadnutý, odkazuje Remišová
Zdielať na

Minister Raši sa pustil do predchodkyne, došlo aj na vyjadrenia o OČTK. Je mnou posadnutý, odkazuje Remišová

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Vláda na svojom stredajšom rokovai  vzala na vedomie informáciu o pretrvávajúcich bezpečnostných problémoch súvisiacich s vládnou sieťou Govnet. Materiál predložil vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý má do 4. mája obnoviť nad vládnou sieťou bezpečnostný dohľad za súčinnosti ministra informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD). Raši nešetril kritikov na svoju predchodkyňu aj bývalých ministrov.

Vláda na svojom stredajšom rokovai  vzala na vedomie informáciu o pretrvávajúcich bezpečnostných problémoch súvisiacich s vládnou sieťou Govnet. Materiál predložil vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý má do 4. mája obnoviť nad vládnou sieťou bezpečnostný dohľad za súčinnosti ministra informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD).

"Nejaké škatule" a ich dohra

Kabinet zároveň v uznesení odporúča vedúcemu Úradu vlády SR, riaditeľovi Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) a ministrovi informatizácie zabezpečiť bezpečnostné previerky osôb podieľajúcich sa na správe Govnetu.

Raši po rokovaní vlády priblížil, že Govnet má na starosti okrem iného komunikáciu medzi ministerstvami a orgánmi verejnej moci. Komunikácia je utajená a slúži aj na ochranu bezpečnosti štátu. Po nástupe predchádzajúcej vlády dala bývalá vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) podľa neho odstrániť "nejaké škatule, ktoré našla namontované na vládnej sieti".

"Upozorňovali sme ju, že odstraňuje niečo, čo chráni bezpečnosť vládnej komunikačnej siete Govnet. Tie škatule boli v skutočnosti bezpečnostné sondy, ktoré mali chrániť Govnet," podotkol Raši. Obvinil bývalých premiérov Igora Matoviča (hnutie Slovensko), Eduarda Hegera (Demokrati) a Ľudovíta Ódora, že o situácii vedeli a nekonali. Raši tvrdí, že po odstránení sond evidovali útoky a únik informácií.

"Na základe vyhodnotenia informácií sa zváži pokračovanie riešenia tejto demontáže orgánmi činnými v trestnom konaní," povedal. Zvýšenie ochrany na pôvodnú úroveň prebieha podľa Rašiho na dennodennej báze. Robí na tom Vojenské spravodajstvo aj NASES.

"Chcem ubezpečiť, že táto vláda bude robiť všetko pre to, aby bola bezpečnosť Slovenska aj komunikačnej siete, ktorú zdieľajú všetci občania, zabezpečená v najvyššom možnom bode a leveli," uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher.

Je mnou posadnutý, tvrdí Remišová 

Veronika Remišová sa k téme vyjadrila počas otázok od médií na tlačovom brífingu. Raši podľa nej opäť dokázal svoju posadnutosť jej osobou. "Čo sa týka bezpečnosti siete govnet, tak po nástupe sme dali spraviť bezpečnosntý audit siete," poznamenala s tým, že Govnet aj portál UPS spĺňali bezpečnostné štandardy iba na 35 %. "Za dva roky našej vlády sa nám to podarilo zdvihnúť o 50 %," reagovala exminsiterka MIRRI.  

Venovala sa aj bezpečnostným previerkam, kedy spomenula, že za pána Pellegriniho a pána Rašiho nemal človek, ktorý za sieť zodpovedal bezpečnostnú previerku. "Jedinou bezpečnostnou hrozbou pre Slovensko je pán Kaliňák a pán Raši," uzavrela. 

Súvisiace články