Prezident v Paríži rokovania o vzdelávaní, energetike a slovenskej budúcnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PARÍŽ / Prezident Peter Pellegrini v piatok (8. 11.) vystúpil pred radou OECD. Na Slovensko by chcel priniesť významný medzinárodný projekt.
Projekt je Svetové vzdelávacie fórum. Je to vec, ktorú Peter Pellegrini avizoval už vo štvrtok (7. 11.), že by to chcel dotiahnuť práve tu na pôde OECD. Vo štvrtok dokonca mal aj večeru s generálnym tajomníkom tejto inštitúcie. S tým, že však nejde o jedinú vec, ktorú tu chce dosiahnuť. OECD je vlastne organizácia najväčších svetových ekonomík a demokracií a práve tomu sa venujú aj témy, ktoré tu riešia.
Napríklad sa môžeme rozprávať o výsledkoch testovania PISA, ktoré boli, žiaľ, na Slovensku žalostné a takisto aj výsledky prieskumov o dôvere verejných inštitúcií, ktoré dopadli takisto v porovnaní s ostatnými krajinami veľmi zle. Toto bude riešiť prezident, ale takisto aj Tomáš Drucker, minister školstva. Takou témou alebo leitmotívom je aj digitalizácia a zapojenie umelej inteligencie. Počas svojho prejavu Peter Pellegrini v Rade OECD nazval Tomáša Druckera najprogresívnejšie ministrom školstva v histórii Slovenska.
Prezident navštívil aj Medzinárodnú energetickú agentúru
Toto nie je jediné stretnutie Petra Pellegriniho tu v Paríži, vo významnej inštitúcii. Navštívil aj Medzinárodnú energetickú agentúru. Tam rokoval o veciach, ktoré sú Slovensku naozaj veľmi blízke. Či už rozprávame o jadrovej energii, kde sa snažíme byť veľmocou nielen v európskom, ale možno aj vo svetovom prostredí, aj keď samozrejme, na to, aký sme malý štát, je to veľmi náročné. Každopádne, už teraz sme jedným z premiantov, čo sa týka podielu, koľko energie vytvoríme z jadra a koľko z iných zdrojov. Takisto ale sa rozprávali aj o závislosti od Ruska. To je niečo, čo sa celá Európa snaží vyriešiť. Ako sa odlepiť od toho veľkého molocha na východe. Keďže dlhé roky sme sa spoliehali na ropu a plyn práve odtiaľ.
No a takisto posledný projekt je takzvaná, ľudovo povedané, recyklácia jadrového odpadu, keďže podľa prezidenta by práve to nás mohlo vytiahnuť ekonomicky ešte vyššie, keďže nejde iba o ekologickú vec. Že jadrový odpad nebude ležať niekde v úložiskách, ale dokážeme ho recyklovať aj o ekonomickú vec, keďže jednak by sme trošku zefektívnili výrobu u nás a dokázali možno pomôcť aj iným krajinám, ktoré majú podobný problém a zatiaľ rovnako ako my nemajú riešenie. To riešenie sa pokúšame priniesť práve na Slovensku. Ešte po stretnutí prezidentovi odprezentujú výsledky štúdie OECD zamerané práve na Slovensko.
Vyhlásenie prezidenta z tejto pracovnej cesty si môžete pozrieť tu: