Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Prezident v Paríži rokoval o vzdelávaní, energetike a slovenskej budúcnosti
Zdielať na

Prezident v Paríži rokoval o vzdelávaní, energetike a slovenskej budúcnosti

PARÍŽ / Na Slovensku sa bude konať prestížne Svetové vzdelávacie fórum. Hostiť ho budeme v novembri budúceho roka a očakáva sa účasť najvýznamnejších osobností globálnej politiky. Po stretnutí na pôde Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Paríži to oznámil náš prezident Peter Pellegrini.

Projekt je Svetové vzdelávacie fórum. Je to vec, ktorú Peter Pellegrini avizoval už vo štvrtok (7. 11.), že by to chcel dotiahnuť práve tu na pôde OECD. Vo štvrtok dokonca mal aj večeru s generálnym tajomníkom tejto inštitúcie. S tým, že však nejde o jedinú vec, ktorú tu chce dosiahnuť. OECD je vlastne organizácia najväčších svetových ekonomík a demokracií a práve tomu sa venujú aj témy, ktoré tu riešia.

Napríklad sa môžeme rozprávať o výsledkoch testovania PISA, ktoré boli, žiaľ, na Slovensku žalostné a takisto aj výsledky prieskumov o dôvere verejných inštitúcií, ktoré dopadli takisto v porovnaní s ostatnými krajinami veľmi zle. Toto bude riešiť prezident, ale takisto aj Tomáš Drucker, minister školstva. Takou témou alebo leitmotívom je aj digitalizácia a zapojenie umelej inteligencie. Počas svojho prejavu Peter Pellegrini v Rade OECD nazval Tomáša Druckera najprogresívnejšie ministrom školstva v histórii Slovenska.

Prezident navštívil aj Medzinárodnú energetickú agentúru

Toto nie je jediné stretnutie Petra Pellegriniho tu v Paríži, vo významnej inštitúcii. Navštívil aj Medzinárodnú energetickú agentúru. Tam rokoval o veciach, ktoré sú Slovensku naozaj veľmi blízke. Či už rozprávame o jadrovej energii, kde sa snažíme byť veľmocou nielen v európskom, ale možno aj vo svetovom prostredí, aj keď samozrejme, na to, aký sme malý štát, je to veľmi náročné. Každopádne, už teraz sme jedným z premiantov, čo sa týka podielu, koľko energie vytvoríme z jadra a koľko z iných zdrojov. Takisto ale sa rozprávali aj o závislosti od Ruska. To je niečo, čo sa celá Európa snaží vyriešiť. Ako sa odlepiť od toho veľkého molocha na východe. Keďže dlhé roky sme sa spoliehali na ropu a plyn práve odtiaľ.

No a takisto posledný projekt je takzvaná, ľudovo povedané, recyklácia jadrového odpadu, keďže podľa prezidenta by práve to nás mohlo vytiahnuť ekonomicky ešte vyššie, keďže nejde iba o ekologickú vec. Že jadrový odpad nebude ležať niekde v úložiskách, ale dokážeme ho recyklovať aj o ekonomickú vec, keďže jednak by sme trošku zefektívnili výrobu u nás a dokázali možno pomôcť aj iným krajinám, ktoré majú podobný problém a zatiaľ rovnako ako my nemajú riešenie. To riešenie sa pokúšame priniesť práve na Slovensku. Ešte po stretnutí prezidentovi odprezentujú výsledky štúdie OECD zamerané práve na Slovensko.

K projektu, vďaka ktorému sa bude dať na Slovensku využiť vyhoreté jadrové palivo sa vyjadril aj odborník Miroslav Šarišský:

"Slová pána prezidenta môžem len potvrdiť. Newcleo vyvíja malé pokročilé reaktory štvrtej generácie, ktoré sú dizajnované ako mimoriadne bezpečné a dokážu mnohonásobne recyklovať vyhorené jadrové palivo. Treba si uvedomiť, že množstvo vyhoretého jadrového paliva, ktoré sa na Slovensku nachádza, by stačilo na výrobu elektriny desiatky až stovky rokov a zároveň by sa kompletne eliminovala potreba ťažby a dovozu uránu pre tieto reaktory. Vo Francúzsku už prebieha licenčný proces. Na Slovensku sme ešte minulý rok podpísali memorandum o porozumení medzi Ministerstvom hospodárstva a Javysom a pevne veríme, že sa Slovensko aktívne zapojí do vývoja tejto najnovšej technológie," uviedol odborník z francúzskej spoločnosti newcleo Miroslav Šarišský. 

​Vyhlásenie prezidenta z tejto pracovnej cesty si môžete pozrieť tu:

Súvisiace články