Milan Krajniak prišiel s riešeniami pre škôlky. Kvitujem, že urobili aspoň niečo, reaguje Bihariová
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov budú môcť zvýšiť svoju kapacitu o 10 percent. Týmto krokom sa vyhovie všetkým rodičom, ktorí potrebujú zabezpečiť formalizovanú starostlivosť o svoje dieťa. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok schválila vláda.
Toto opatrenie sa bude uplatňovať len dočasne, počas aktuálnej krízovej situácie súvisiacej s hromadným prílevom odídencov z Ukrajiny. Nariadením vlády rezort práce a sociálnych vecí reaguje na zvýšené nároky na personálne zabezpečenie a súvisiacu pracovnú záťaž vybraných kategórií pracovníkov, ktorí zabezpečujú v rôznych oblastiach pomoc a podporu odídencom z Ukrajiny.
„Počas krízovej situácie sa teda posilňujú nedostatočné kapacity zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa, a to v záujme posilnenia želateľnej podpory zosúlaďovania rodinného života a pracovného života pre všetkých rodičov, ktorí predmetnú sociálnu službu v tomto čase potrebujú," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Ako po utorňajšom rokovaní vlády poznamenal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, na Slovensku je v prevádzke 217 jaslí pre deti do troch rokov, v ktorých sú miesta pre 3 787 detí.
Zvýšenie kapacít by mali pokryť miesta pre všetky deti
Ak sa podľa ministra kapacity jaslí zvýšia o 10 percent, vznikne 379 nových miest pre deti. Tieto kapacity budú podľa neho voľné pre slovenské, aj ukrajinské deti. „Podľa evidencie 328 detí slovenských občanov sa nedostalo do jaslí a teraz je šanca umiestniť do jaslí slovenské deti, aj deti ukrajinských odídencov," povedal Krajniak.
Rezort práce a sociálnych vecí však podľa Krajniaka spolupracuje spolu s ministerstvom školstva na tom, aby sa rozšírili aj kapacity materských škôl. V súčasnosti je podľa neho na Slovensku 3,2 tisíca materských škôl, v ktorých je umiestnených 185,7 tisíca detí. Ak by sa kapacity týchto škôlok zvýšili o 10 percent, vzniklo by približne 19-tisíc nových miest pre deti. „Doteraz nebolo možné vyhovieť okolo 10-tisíc žiadostiam," povedal minister. Rozšírením kapacít v jasliach a neskôr aj v materských školách by mala vláda podľa ministra umožniť slovenským aj ukrajinským deťom, aby sa do týchto zariadení mohli dostať. „Je to na dobrovoľnosti jednotlivých materských škôl, nikoho nebudeme nútiť, že to musí urobiť," dodal Krajniak.
Nové pravidlá aj pre detské skupiny
Oznámil aj to, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje nové pravidlá pre fungovanie tzv. detských skupín. Aj to minister oznámil po rokovaní vlády. Ak sa podľa neho mama postará počas pracovného času aj o dve deti napríklad svojich kamarátok, alebo susediek, tak im to štát administratívne umožní.
Podľa neho tento krok môže pomôcť mnohým slovenským, aj ukrajinským rodinám. „Týmto uvoľňujeme kapacity. Ak mamička chce ísť do práce alebo sa potrebuje starať o ďalšie deti, tak to chceme umožniť," povedal Krajniak. Deti pred nástupom na základnú školu by tak boli umiestnené aj v detských skupinách.
Na Slovensku sa problémy riešia klasicky šlendriánsky za pochodu, reaguje PS
Podľa líderky Progresívneho Slovenska je hodné uznania, že vláda začala robiť v tomto smere aspoň niečo. Upozornila však, že táto téma mala byť prioritou už skôr. Zdôraznila, že problémy sú roky v Bratislave s tým, že dostatok miesta nie je ani pre deti, ktoré majú v meste trvalý pobyt a nie ešte pre deti z Ukrajiny. "Kvitujem, že vláda urobila aspoň nejaký malý posun," poznamenala Irena Bihariová a dodala, že vláda robí riešenie klasicky šlendriánsky a za pochodu tak, ako sme to mohli vidieť na hraniciach.
Zároveň však upozornila na ďalší problém, ktorý súvisí s nástupom do škôlok v prípade detí z Ukrajiny, ktoré nemajú očkovací preukaz. "Aj ak sa nájde voľné miesto v škôlke, tak nie každá škôlka ich chce zobrať, pretože je problém s vybavovaním ich papierov o očkovaní. Nemajú niečo také, ako je očkovací preukaz a tak sa veľmi ťažko preukazuje, že boli zaočkované. Myslím si, že zaočkovať plošne všetky deti nie je riešenie, lebo nemôžete dať dieťaťu dvojitú dávku," poznamenala Bihariová a dodala, že vláda by sa riešeniu tohto problému mohla začať venovať.