Skoro jasno
15°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Dôchodková reforma z dielne ministra Krajniaka prešla do druhého čítania. SaS však trvá na zmenách
Zdielať na

Dôchodková reforma z dielne ministra Krajniaka prešla do druhého čítania. SaS však trvá na zmenách

BRATISLAVA / Poslanci NR SR posunuli kontroverznú dôchodkovú reformu do druhého čítania. Legislatívnym zmenám z dielne rezortu pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina) vyčítajú kritici mnohé nedostatky. SaS aj po schválení trvá na tom, že dôchodková reforma musí prejsť formou ústavného zákona, čo má zaručiť to, že sa nebudú politickí nástupcovia hrať každý rok na Ježiška.

Parlament v utorok posunul do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa má na Slovensku zaviesť rodičovský dôchodok. Za posunutie do druhého čítania hlasovalo 90 poslancov, proti bolo 10 poslancov a 39 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Návrh dôchodkovej reformy podporili aj poslanci za stranu SaS s výnimkou poslanca Petra Cmoreja, ktorý nehlasoval.

Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť podľa navrhovanej novely od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Pôjde o menšie sumy

Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Osobe, ktorá dosiahla ustanovený počet odpracovaných rokov, vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku po získaní 40 rokov poistenia sa má penzia krátiť o 0,3 percenta.

Dôchodkový vek sa má podľa návrhu novely zákona zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života. Penzijný vek by mal po naviazaní na strednú dĺžku života stúpať o dva mesiace ročne. Súčasne sa zachová to, že ženám sa bude dôchodkový vek za každé dieťa znižovať o šesť mesiacov. Navrhovanou novelou zákona sa tiež majú sprísniť podmienky vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok.

Kto má nárok?

Nárok na predčasný starobný dôchodok má od augusta tohto roka vzniknúť len tým poistencom, ktorých suma predčasného starobného dôchodku bude najmenej na úrovni sumy minimálneho dôchodku pre príslušnú úroveň získaných kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia. V súčasnosti musí predčasná starobná penzia dosiahnuť najmenej 261,70 eura, v opačnom prípade Sociálna poisťovňa žiadosť o predčasnú penziu zamietne. Od augusta tohto roka pri získaní 30 kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia bude minimálna predčasná penzia tvoriť najmenej 334,30 eura, pri 40 rokoch poistenia to bude 378,50 eura.

Ak Sociálna poisťovňa žiadateľovi vypočíta predčasnú penziu v nižšej sume, nárok na túto dávku neprizná. Suma aktuálnej dôchodkovej dávky, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, by sa mala zvyšovať pomalšie ako v súčasnosti. Kým v súčasnosti aktuálna dôchodková hodnota pravidelne k 1. januáru stúpa o rast priemernej mzdy, po novom pôjde o rast o 95 percent priemernej mzdy.

Aké výhrady má SaS? Dozviete sa vo videu:

Najčítanejšie