Exkluzívny prieskum AKO pre TV JOJ: Väčšina Slovákov by dôchodcom dopriala jednorázovú pomoc podľa výšky ich dôchodku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Viac ako polovica Slovákov by schvaľovala väčšiu sumu jednorázovej finančnej podpory pre dôchodcov s nízkym dôchodkom a nižšiu pre tých s výsokým dôchodkom. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ. Takmer 30 percent opýtaných si myslí, že všetkým dôchodcom by štát mal poskytnúť rovnakú sumu jednorázovej finančnej podpory. Rovnaké percento z výšky dôchodku pre všetkých by preferovalo 15,1 percenta opýtaných.
Riešenie, kedy by štát všetkým dôchodcom poskytol rovnakú sumu by preferovali skôr mladí (18-33 rokov; 33 %) so zvyšujúcim sa vekom výskyt tejto odpovedí klesal. Frekventovanejšia odpoveď bola aj v krajoch východného Slovenska - Košický kraj (35%), Prešovský kraj (35%), Túto variantu schvaľovali aj ľudia inej ako slovenskej alebo maďarskej národnosti.
Najstaršia veková skupina (66 a viac rokov; 23%), najvzdelanejšia skupina (VŠ vzdelaní), obyvatelia Žilinského kraja (19%) a opýtaní inej ako slovenskej a maďarskej národnosti nadpriemerne často preferovali riešenie, kedy by každému bolo poskytnuté rovnaké percento podľa jeho dôchodku.
Väčšiu sumu pre tých s nízkym dôchodkom a naopak, nižšiu pre tých s vysokým dôchodkom by si želali nadpriemerne často ľudia vo veku 50-65 rokov (26 %), obyvatelia Trenčianskeho (58%) a Bratislavského kraja (57%) a občania maďarskej národnosti.
Spôsob, že všetkým rovnakú sumu jednorázového príspevku, najviac preferujú voliči Sme rodina (44%). každému rovnaké percento podľa jeho dôchodku preferujú voliči Progresívneho Slovenska (22%). Väčšiu sumu tým, ktorí majú nižší dôchodok a menšiu tým, ktorí majú vyšší dôchodok by najviac dôchodcom dopriali voliči KDH (72%).
Prieskum AKO: Spôsob jednorázovej dávky pre dôchodcov
Prieskum bol vykonaný kvalitatívnou metódou na vzorke 1 000 respondentov, ktorí neboli oboznámení, kto je jeho zadávateľom.