Oblačno
-1°
Bratislava
Gašpar
29.1.2023
Matovič sa pustil do Sulíka: Definitívny odchod liberálov z koalície je na mieste, hodnotí odborník
Zdielať na

Matovič sa pustil do Sulíka: Definitívny odchod liberálov z koalície je na mieste, hodnotí odborník

BRATISLAVA / Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič poslal lídrovi SaS Richardovi Sulíkovi verejný odkaz. Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že podobné statusy sú problémové a pre liberálov to môže byť dôvod na dokonanie odchodu z koalície.

"Rišo, klamať sa nepatrí," napísal na sociálnej sieti minister financií Igor Matovič. Reagoval tak na nedávny Sulíkov rozhovor pre Denník N. Líder liberárov v ňom prezradil detaily ohľadom komunikácie oboch politikov. Na jeho správu šéfa liberálov o zakopaní vojnovej sekery mal Matovič reagovať správou "hm". 

Zamlčal časť správy?

Šéf rezortu financií na sociálnej sieti reagoval, že minister hospodárstva zatajil časť svojej SMS správy. "Bolo to za posledný mesiac x-té klamstvo od Richarda v rade, ale kašľal som na to. Týždeň ubehol, ale asi nie je správne nechávať neustále jeho klamstvá žiť si vlastným životom. Preto reagujem," vysvetlil Matovič.

Podľa lídra OĽaNO daná správa skutočne začínala tak, ako popísal Sulík. "Ale končila omnoho podstatnejším návrhom, citujem: "Ak sa rozhodneš vyprevadiť Borisa z koalície, môžeš rátať s 20 hlasmi klubu SaS (predbežne aj Miro Kollár). Ty máš 52, Veronika 4, to je 76"," dodal Matovič.

Podobné návrhy mal podľa Matoviča Sulík zopakovať viackrát a mali sa týkať aj vylúčenia Za ľudí z koalície. "V skutočnosti od samého počiatku našej koalície neustále robil systematické a zákerné kroky na jej rozbitie. Mňa nahováral na vyhodeniie Borisa a Veroniky. Borisa a Veroniku na vyhodenie mňa," pokračoval Matovič v statuse. Ten zakončil odkazom svojmu bývalému straníckemu kolegovi: "Necítim k tebe nenávisť, len mi je ťa ľúto. Drží palce, aby si sa závisti, nenávisti, zákernosti a pomstychtivosti aj ty ubránil." 

Reakcia SaS

Podľa liberálov Matovič svojím statusom opätovne potvrdil, že mu nikdy nešlo o zmier. „Moja správa adresovaná Igorovi Matovičovi reflektovala snahy Borisa Kollára zastaviť boj proti mafii," reagoval Sulík s tým, že šéf Sme rodina sa v tom čase kvôli hádkach o paragrafe 363 a exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vyhrážal odchodom z koalície. "Bolo mi ľúto, keď som videl ako Boris Kollár s Igorom Matovičom zametá. Navrhol som preto Igorovi Matovičovi ústretový krok - zakopať vojnovú sekeru, a tiež som ho uistil o podpore 20 poslancov SaS v prípade, že by sa rozhodol vyprevadiť Borisa Kollára z koalície," vysvetlil.

Matovič mal deň po danej komunikácii hovoriť o možnom fungovaní koalície bez Sme rodina. "Moju ponuku teda odignoroval a zároveň naše uistenie o podpore využil na silácke reči voči Sme rodina, ktorej dokázal veľkoryso prehliadnuť všeličo, najnovšie aj to, že nehlasovali ani len za vydanie Roberta Fica do rúk spravodlivosti," dodal Sulík.

O komunikácii mal Sulík informovať aj premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). "Ten mi poďakoval a napísal, že si váži, čo som napísal Igorovi Matovičovi. Klobúk dole, doplnil Eduard Heger," uzavrel Richard Sulík.

Ak ste si nevšimli, padá vláda, odkazuje Šeliga

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom sa prihovára liberálom. Pripomenul im v ňom, že bez účasti SaS v koalícii, vláda padne. "Svojho času som od pár z Vás počul, koho zaujímajú 4 poslanci. V tomto prípade máte pravdu, stojí to na Vás, lebo je Vás viac a bez Vás parlamentná väčšina nie je. Tak Vás chcem poprosiť, prestaňte nás používať ako figový list," odkázal strane.

S požiadavkou SaS na odchod Matoviča z koalície, sa Šeliga podľa svojich slov stotožňuje, no liberálom vyčíta spôsob, akým ju prezentovali. "Ak sa Vám podľa mňa niečo Vašimi spôsobmi podarilo, tak to bolo stmeliť OĽaNO," dodal Šeliga. Napísal tiež, že proti lídrovi OĽaNO mali liberáli bojovať pomocou práva veta. "Požiadal som premiéra Hegera, aby zvolal oficiálne rokovanie zástupcov strán na úrovni a v rozsahu, v akom uzná on sám a začali sme oficiálne rokovania, ktoré zachránia túto vládu," zakončil.

"Každý návrh, ktorý by mal pomôcť túto koalíciu udržať, je vítaný, avšak čo sa týka návrhu pani Žitňanskej, je predčasné sa z našej strany vyjadrovať, keďže zatiaľ nevieme, ako bude spomínaná 'zmluva' formulovaná," pre TASR povedala hovorkyňa Sme rodina Linda Tribusová. Dodala, že problémy v koalícii nie sú vinou Sme rodina.

S Matovičom sa nedá vládnuť, tvrdí Štefančík

Politológ Radoslav Štefančík nad odkazom šéfa OĽaNO krúti hlavou. "Ja to vnímam skôr ako kačicu, prípadne zhoršený stav Igora Matoviča. Nemá to reálny základ," povedal pre Noviny PLUS. "Je ťažké keď človek, ktorý nemá iné vzdelanie ako politologické a má komentovať duševné rozpoloženie Igora Matoviča," dodal.

​Podobné odkazy pre SaS považuje v súčasnej situácii za problém. "Je problém, ak Igor Matovič takto komentuje svojho koaličného partnera v momente, keď sa celá vládna koalícia ocitla v kríze a kedy reálne hrozí, že sa táto vládna koalícia rozpadne práve pre zlé vzťahy," vysvetlil Štefančík.

Podobné odkazy sú však podľa politológa potvrdenie toho, čo líder SaS hovorí už mesiace - vládnuť s Matovičom sa nedá. "Asi by bolo na mieste, keby SaS definitívne odišla z vládnej koalície, pretože je úplne jedno, či je Igor Matovič na pozícii ministra financií alebo v parlamente ako šéf poslaneckého klubu. Je to jednoducho člen koalície," povedal Štefančík s dôvetkom, že liberáli by sa po tomto odkaze zrejme mali z koalície porúčať rýchlejšie, než pôvodne plánovali.

Koaličná kríza

Osud koalície je v súčasnosti neistý. Hádky medzi SaS a OĽaNO začiatkom júla vyústili k ráznemu kroku liberálov. Tí 6. júla vypovedali koaličnú zmluvu. Zvyšným stranám dali ultimátum, po ktorého splnení budú pokračovať v spoločnom vládnutí - vytvorenie novej koaličnej zmluvy, z ktorej bude vyplývať, že minister financií príde o svoje miesto. Matovičove hnutie vtedy reagovalo, že stojí za svojím lídrom.

Ultimátum liberálov má vypršať na konci augusta. V tom období podľa Sulíka ministri za SaS podajú demisiu. čím svoj odchod z koalície zavŕšia. Koaličné strany sa tak pokúšajú nájsť riešenie, ktoré budú akceptovať všetky štyri strany. Ako v rozhovore pre Denník N povedala poslankyňa Jana Žitňanská (Za ľudí), jedným z možných riešení je aj podpísaní opozičnej zmluvy. To ale SaS rázne odmieta. 

„Vylučujeme možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok," povedal minister školstva Branislav Gröhling, ktorý je jedným zo zástupcov SaS v riešení koaličnej krízy.

Súvisiace články

Najčítanejšie