Sme rodina o cenách nájomného bývania: Budú sa odvíjať od viacerých parametrov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Koaličné hnutie Sme rodina informovalo o nájomných bytoch. Podľa zástupcov hnutia sa ceny nájmov budú pohybovať podľa viacerých kritérií.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) informoval o výsledkoch interného prieskumu o nájomnom bývaní. Zúčastnilo sa ho približne 3400 zamestnancov jeho rezortu, ktorí majú reálny záujem o nájomné bývanie. Ako informoval, podobný prieskum realizovalo ministerstvo vnútra a pripravuje ho aj rezort školstva.
Podľa výsledkov prieskumu je najväčší záujem o 3-izbové byty, nasledujú 2-izbové. Krajniak dodal, že napríklad o 4-izbové byty majú najväčší záujem ľudia z východného Slovenska. Prieskum podľa ministra tiež ukázal, že v prípade oslovených zamestnancov zohralo dôležitú úlohu aj vzdialenosť nájomných bytov od miesta výkonu práce. "Väčšina ľudí má záujem dochádzať do 30 minút do práce," dodal. Najväčší záujem je podľa výsledkov prieskumu v Bratislave, Prešove a Košiciach.
Aké budú ceny nájmov
"Ako sme už informovali, práce na tom, aby Slováci a Slovensky dostali dostali nájomné bývanie, sú v plnom prúde," povedal podpredseda vlády Štefan Holý. Dodal, že po schválení zákona o nájomnom bývaní prišlo na rad vytvorenie štátnej agentúry, ktorá bude mať toto bývanie na starosti. "Ide o prípravu a nariadenie vlády, ktorými sa určujú nájomné stropy," dodal.
V súvislosti s tým pripravili priemerné ceny nájomného bývania. Tie sa budú meniť v každom kraji a na konečnej výške zaváži viacero parametrov. "Vzorec sa vyvíja podľa priemernej mzdy v danom kraji," povedal Holý o tom základnom z nich. Pracovníci podľa jeho slov vychádzali z informácie, podľa ktorej má byť výška nájmu vo výške približne 30-40 percent zo mzdy. V tabuľke boli zohľadnené aj rôzne príspevky od zamestnávateľa.
"Ako základný parameter sme vzali priemer hrubej mzdy. Počítame aj s koeficientom veľkosti bytov," pokračoval Holý. Do výpočtu bol podľa neho zarátaný aj sociálny aspekt. Je to kritérium, ktoré sa používa aj v zahraničí a jeho úlohou je to, aby boli aj väčšie byty dostupné pre nižšie sociálnej vrstvy. Pomôcť by to mohlo aj bývaniu pre rodiny s deťmi.
"Nájomné bývanie je zaujímavé pre ľudí, keď rozdiel oproti hypotéke vychádza od 100 do 300 eur," dodal Holý s tým, že ide o informácie, ktoré vychádzajú z prieskumu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Konečné kritéria pre záujemcov o nájomné bývanie zatiaľ nie sú známe, podľa Holého sa v poslednom období upravovali.