Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Arcibiskup Orosch spochybnil nevinu Juraja a Matúša: Som s vami, reaguje prezidentka, Heger považuje obežník za interný
Zdielať na

Arcibiskup Orosch spochybnil nevinu Juraja a Matúša: Som s vami, reaguje prezidentka, Heger považuje obežník za interný

BRATISLAVA / Ten istý arcibiskup, ktorý pred prezidentskými voľbami tvrdil, že voliť Zuzanu Čaputovú je hriech, sa opäť prihlásil o slovo. V obežníku, ktorý adresuje kňazom spochybnil, že by Juraj a Matúš boli nevinnými obeťami.

Prezidentka komunite odkázala, že obete sú nevinné

"Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami, a dnes večer ešte viac," napísala prezidentka na sociálnej sieti. Tento týždeň sa spolu s premiérom zúčastnila zádušnej omše za obete teroristického útoku na LGBTI+ komunitu v Dóme sv. Martina. 

Eduard Heger považuje obežník za interný dokument cirkvi

Premiér Eduard Heger (OĽANO) označil vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha na adresu obetí bratislavského teroristického útoku za nešťastné. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Toto je čas, keď potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné," skonštatoval. Premiér tiež pripomenul, že obežník bol interným dokumentom.

"I napriek tomu si myslím, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí," doplnil. Avizoval, že návrh legislatívy na posilnenie majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti by minister spravodlivosti mohol predstaviť v priebehu týždňov.

"Ministra spravodlivosti som požiadal, aby začal bezodkladne konať. On začal bezodkladne konať. Je to však istý legislatívny proces, chce to pripraviť kvalitne," dodal.

KBS vraj nemá vplyv na názory kňazov

Podľa Konferencie biskupov Slovenska je každý biskup vo svojej diecéze nesie zodpovednosť za svoje konanie i vyhlásenia a zodpovedá za svoje názory. V reakcii na medializovaný obsah obežníka trnavského arcibiskupa Jána Oroscha to pre TASR uviedla KBS. Bližšie komentovať obsah dokumentu nechce. Odvoláva sa pritom na to, že ide o dokument pre vnútornú potrebu Trnavskej arcidiecézy a slovo arcibiskupa sa viaže na tento dokument.

"Neprináleží nám to komentovať," tlmočil stanovisko KBS Radovan Pavlík z tlačového oddelenia. Podľa zistení Denníka N sa v obežníku, ktorý dostávajú kňazi v trnavskej arcidiecéze objavilo v príhovore arcibiskupa Jána Oroscha spochybnenie nevinnosti obetí útoku na Zámockej ulici.

Orosch síce tvrdí že ich vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti, no priznáva, že mu prekáža spojenie "nevinné obete". Prostredníctvom otázok s obeťami strelca nepriamo spája možnú drogovú závislosť či nemravné konanie. Voči Oroschovým slovám sa na sociálnej sieti ohradila polícia.

Polícia list označila za manipuláciu

"V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom," konštatuje polícia. Poukazuje tiež na to, že arcibiskup pri spochybňovaní obetí používa opytovacie vety.

"To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí takto svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky," upozornili policajti na svojom profile na sociálnej sieti s dôrazom na to, že podobné vyhlásenia živia nenávisť v spoločnosti a podnecujú stúpajúcu agresiu, ktorej prejavy možno vidieť i na ostatných prípadoch zo slovenských škôl.

"Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, namiesto spájania a upokojovania rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve," vyjadrila sa polícia Oroschovo konanie.

Súvisiace články

Najčítanejšie