Oldrich
3.12.2022
Prezidentka Zuzana Čaputová: Na Slovensku máme vysokú mieru tolerancie k domácemu násiliu
Zdielať na

Prezidentka Zuzana Čaputová: Na Slovensku máme vysokú mieru tolerancie k domácemu násiliu

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová priekopníčkou. Hlava štátu sa pred ľudí z prezidentskej kancelárie postavila ako zamestnávateľ a zorganizovala školenie, ktoré má pomôcť v boji proti domácemu násiliu.

Na Slovensku máme vysokú mieru tolerancie k domácemu násiliu, upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová pri otvorení štvrtkového školenia zamestnancov Kancelárie prezidenta SR k problematike domáceho násilia. Školenie viedli pracovníčky občianskeho združenia Fenestra. Je súčasťou novoprijatých interných opatrení kancelárie pre oblasť domáceho násilia.

Sylvia Králová z Fenestry vysvetlila, že partnerské násilie sa spája s vysokou mierou kontroly a izolácie. "Pre mnohých ľudí môže byť zamestnanie a pracovisko jedným z mála miest, kam z izolácie vedia vychádzať a kde vedia potenciálne nachádzať podporu," vysvetlila.

Zamestnanie je dôležité aj z ekonomického hľadiska. Často sa podľa nej násilný partner či partnerka snaží, aby obeť prišla o prácu, čo sťažuje jej možnosť zo vzťahu odísť. "Zamestnávatelia môžu byť veľmi dôležitou ďalšou zložkou ochrany, pomoci a podpory," dodala.

"Školenie je zamerané na samotnú problematiku, aký je napríklad rozdiel medzi konfliktným a násilným vzťahom, o tom, ako si môžeme všimnúť, keď sme na pracovisku, že niekto by mohol zažívať násilie v partnerskom vzťahu," načrtla Králová. Ocenila záujem zamestnávateľov o to, ako môžu rozšíriť podporu pre zamestnancov.

Celý rozhovor so Sylviou Kráľovou vo videu:

Súvisiace články

Najčítanejšie