Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Klement
23.11.2024
Ministerstvo kultúry predstavilo stratégiu do 2030, napĺňať by ju však malo až nové vedenie
Zdielať na

Ministerstvo kultúry predstavilo stratégiu do 2030, napĺňať by ju však malo až nové vedenie

BRATISLAVA / Vo štvrtok (9. 2. 2023) predstavila dočasne poverená ministerka kultúry víziu pre slovenskú kultúru na ďalších 7 rokov. Rozhodla sa upozorniť na zanedbané oblasti, ale aj veľké investičné dlhy.

Ministerstvo kultúry vytvorilo zásadný dokument, ktorý pozostáva zo siedmich strategických cieľov, ktoré definujú podobu a podmienky kultúry na Slovensku s výhľadom do roku 2030. Ide o state ako "dobre spravovaná kultúra, efektívne financovaná kultúra, dôstojná kultúra, ale aj kvalitná či inkluzívna kultúra".

MK avizovalo, že materiál vznikal od druhej polovice roka 2021 v spolupráci rezortu kultúry s mnohými expertmi a expertkami a koncom týždňa bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania.

O čom je stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky do roka 2030?

Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030 predstavuje hĺbkovú analýzu súčasného stavu kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Materiál uvádza, že zároveň formuluje dlhodobé ciele štátnej kultúrnej politiky s pravidelne aktualizovanými akčnými plánmi a prepája ich s politikami iných rezortov – to všetko s výhľadom do roku 2030.

Slovensko vďaka tomu získa oficiálny rámcový dokument pre celú oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorý pomôže vytvoriť lepší kultúrny ekosystém a prinesie prierezové riešenia pre čo najviac oblastí kultúry.

"Ako nám ukázala Revízia výdavkov na kultúru z júla 2020 a podčiarkla pandémia, Slovensko nemá ani po 30-tich rokoch samostatnosti jasne definovanú a dátami podloženú kultúrnu politiku. Stratégia takéhoto rozsahu a charakteru má ambíciu ukotviť kultúru v širšom povedomí ľudí a prepísať dlh 30-ročného príbehu jej podceňovania. Nejde tu pritom len o víziu kultúry, spolu s tímom stratégie, ktorému chcem zároveň týmto poďakovať, sme ju chápali ako víziu budovania našej slovenskej a zároveň európskej identity. Umenie a kultúra nám pomáhajú byť otvorenejšími, rešpektujúcejšími, citlivejšími, kritickejšími. A aj tieto atribúty potrebujeme na to, aby sme ako spoločnosť mohli byť sebavedomejšími a slobodnejšími a napredovať," vyjadrila sa dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová.

Definovať pálčivé problémy sektora bolo výzvou

Dôležitou úlohou stratégie podľa rezortu bolo identifikovať pálčivé témy sektora. Na základe zberu a analytického spracovania dát odborníkmi a odborníčkami z Inštitútu kultúrnej politiky MK SR, ako aj externými expertmi a expertkami bolo definovaných niekoľko skupín problémov.

Medzi ne patrí vysoký investičný dlh, nízka miera súkromných zdrojov pri financovaní kultúry; nedostatočné sledovanie výsledkov a dosahov nástrojov kultúrnych politík, absencia detailného sledovania dopytovej stránky kultúry, nedostatočné strategické zameranie pri riadení organizácií v kultúre, potreba zlepšovania pracovných podmienok v kultúre a kreatívnom priemysle, ako pre zamestnancov a zamestnankyne, tak aj pre ľudí pôsobiacich v rôznych právnych formách, potreba zvyšovania prístupnosti a inkluzívnosti kultúry, ale aj zameranie sa na udržateľnosť v kultúre a mnohé ďalšie.

Podľa ministerstva dokument obsahuje opatrenia na riešenie jednotlivých problémov a zároveň upozorňuje na negatívne účinky v prípade ich zanedbávania a narastania. "Ministerstvo kultúry pevne verí, že nadchádzajúca vláda preberie štafetu implementácie. Participácia s odbornou verejnosťou definovala priority a nastavila ciele Ministerstvu kultúry záleží na tom, aby sa s výsledným znením stratégie stotožnila kultúrna obec, keďže aj od nej bude do veľkej miery záležať jej napĺňanie do budúcna," uvádza rezort. 

Súvisiace články