Oblačno
20°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Na hrane s prezidentkou Čaputovou: Nevkus vrcholnej politiky sa prelieva do spoločnosti a škodí jej to
Zdielať na

Na hrane s prezidentkou Čaputovou: Nevkus vrcholnej politiky sa prelieva do spoločnosti a škodí jej to

BRATISLAVA / Zodpovedá za úradnícku vládu, verejnosť očakáva, či oznámi kandidatúru. Aké riešenia by chcela vidieť od Ľudovíta Ódora, ale aj to, akú úlohu hrá v jej živote George Soros? Hostkou v Na hrane TV JOJ bola prezidentka Zuzana Čaputová.

V úvode relácie prezidentka odpovedala na to, aký je jej vzťah s americkou ambasádou, americkým prezidentom a špeciálne, aký je jej vzťah s Georgeom Sorosom. Sorosove nadácie podporujú mimovládny sektor po celom svete a práve obvinenia, že hlava štátu je ovplyvňovaná Sorosom, je obľúbenou témou Roberta Fica a jeho Smeru. 

Aký je vzťah so Sorosom a USA?

"S Georgom Sorosom je môj vzťah nulový. Intenzívnejší vzťah s ním majú niektorí predstavitelia opozície," poznamenala hlava štátu s tým, že práve ich obvinenia sú jediným kontaktom, ktorý so Sorosom má. "Je to absolútne klamstvo," dodala prezidentka.

"Spojené štáty sú naším spojencom, biznis partnerom tak, ako pri predchádzajúcich prezidentoch," pokračovala v odpovedi s tým, že opäť ide o klamstvo a intenzívnejší vzťah s ňou možno má práve Robert Fico, keďže zapadá do tej antiamerikánskej rétoriky. "Ponúka teórie, ktoré sú síce klamlivé, ale veľmi ťažko vyvrátiteľné," dodala Zuzana Čaputová, ktorá zdôraznila, že jej ide o hájenie záujmov našej krajiny, a to, čo sľubovala ako demokratické smerovanie, prozápadnú orientáciu a hodnoty, ktorým verí a rozhodla sa im slúžiť. 

Čo s vyhrážkami?

"Treba povedať, že keď som po veľmi dlhom zvažovaní napísala ten status, pretože sa stretli tieto okolnosti," začala s tým, že medzi klamstvami Roberta Fica a ďalších politikov a vyhrážkami jej a jej rodine je korelácia. "Každý, kto trčí je objektom vyhrážania, ale zároveň to vidím, ako temnú stránku politickej nekultúry," doplnila ďalej s tým, že ľudia, ktorí sa jej vyhrážajú, sú často psychicky chorí a reagujú práve na politické klamstvá. 

Čo s chaosom v parlamente?

Prezidentka uviedla, že v NR SR aktuálne bujnie normotvorba a už vo februári to označila za legislatívnu smršť. "Blížia sa predčasné voľby a niektorí poslanci to pochopili ako súčasť predvolebnej kampane," doplnila s tým, že smerom k verejnosti to nie je dobrý signál. Prezidentka pripomenula, že dnes vetovala dva zákony a neschvaľuje ani to, že legislatíva sa robí bez pripomienkového konania a horúcou ihlou. 

Ľutuje súhlas so septembrovým termínom volieb?

Prezidentka uviedla, že nakoľko si prejavy píše sama a nepíše jej ich Soros, tak stále trvá na tom, že ideálne voľby by boli práve v prvej polovici roka. So septembrovým termínom súhlasila len na základe politických rokovaní. Pripomenula, že bez termínu v septembri bola reálna možnosť, že zmena Ústavy SR by nebola vôbec. "Viacero politikov sa k tomu postavilo tak, že by to nechali usmažiť," reagovala ďalej. 

"Rada by som zdôraznila, že ten mandát dočasne poverenej vláde som nepredĺžila ja, ale poslanci, ktorí odhlasovali termín v septembri," uviedla Zuzana Čaputová s dôrazom, že iné riešenie nebolo akceptovateľné a preto pootvorila dvere septembrovému termínu. 

Mohol byť Eduard Heger dôstojnejší a čo s kandidatúrou?

"Nechávam na každom, aby posúdil, či bol takýto odchod dôstojný," poznamenala Zuzana Čaputová s tým, že vláda Eduarda Hegera sa snažila vládnuť ďalej. Prezidentka odmietla odpovedať, či bude znova kandidovať. Poznamenala, že práve pre vnútornú politickú situáciu svoje vyjadrenie posunula. Zároveň dodala, že nebude čakať až po parlamentných voľbách. 

"Ja by som nerada hovorila nejaký dátum alebo okolie nejakého dátumu," reagovala s tým, že sa to bude odvíjať práve od situácie na domácej politickej scéne. Prezidentka má však aj konštantne rovnakú podporu a dôveru voličov. "Som za to veľmi vďačná," odkázala občanom. 

Čo s prezidentskými voľbami?

Zuzana Čaputová povedala, že jej rozhodnutie sa zároveň neláme na tom, ktorý politik ju podporuje a ktorý nie. Zároveň však dodala, že podporu si vždy váži. 

Prezidentka pripustila, že informáciu o zámere meniť voľbu prezidenta má, ale nevie vyhodnotiť jej pravdivosť alebo nepravdivosť. Zároveň však uviedla, že mandát od občanov je omnoho vyšší než v prípade poslaneckého zboru. "Je fajn, keď to takto na Slovensku máme usporiadané," dodala s tým, že zmena späť do minulosti by nebola správnym krokom. 

Ako je spokojná s úradníckou vládou a čo s útokmi na ňu?

Ako bojovať s dezinformáciami?

Zuzana Čaputová zdôraznila, že ide o veľmi komplexnú tému, ktorá sa nedá vyriešiť za šesť mesiacov a rieši sa na medzinárodných fórach. "Množstvo dezinformácií je práve na Slovensku," uviedla s tým, že sme veľmi zraniteľní a viní z toho aj sociálne siete. 

"Riešenie vidím v dvoch rovinách," poznamenala ďalej a verbálne útoky označila za možný trestný čin a príklad by sme si mohli brať aj v susednej Českej republike, ktorá má odsúdených. "Je tu aj veľký globálny tlak na majiteľov sociálnych sietí," uviedla ďalej. 

Výmenu šéfa SIS s premiérom Ódorom rieši a je to v jeho rukách. 

Čo odhalil prieskum?

Ušetriť z výplaty dokáže 48,5 % opýtaných a až 38 % žije tak, že im príjem pokryje len každomesačné výdavky. Najhoršie sú na tom dôchodci, ktorí sú nútení sa zadlžovať. 

Tieto čísla znepokojujú aj prezidentku, ktorá vníma zhoršenie týchto čísiel. "Vláda prijímala viaceré opatrenia, ktoré však často prišli neskôr. Kritizovala som aj plošné opatrenia, ktoré pomáhali aj ľuďom s vyššími príjmami," povedala ďalej a zdôraznila dôležitosť príspevku na bývanie.

"Dávky treba vyhodnocovať podľa jednotlivých kategórií osôb," pokračovala s tým, že vláda Ľudovíta Ódora na opatrení pracuje a to aj navzdory nákladom na verejné financie. "Išlo by o adresnú pomoc tým, ktorí to potrebujú," dodala s tým, že vláda je zatiaľ samostatná a má plný rozsah právomocí a to až do momentu vyslovenia, resp. nevyslovenia dôvery v parlamente. 

Súvisiace články