Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Zora
22.1.2025
Volebná encyklopédia Slovenska: Je povinnosťou poslancov pracovať na tom, aby sa k ich platom priblížili aj občania
Zdielať na

Volebná encyklopédia Slovenska: Je povinnosťou poslancov pracovať na tom, aby sa k ich platom priblížili aj občania

BRATISLAVA / Záverečný diel našej predvolebnej relácie v tomto týždni sa venoval zmrazovaniu platov poslancov. Hosťom bol šéf agentúry AKO Václav Hřích. K téme sa vyjadrili aj známe osobnosti. Zhodli sa s občanmi?

"Vidíme, že žijeme v dobe, kedy dôvera v politikov je na bode mrazu a k bodu mrazu sa zmrazovanie platov hodí," poznamenal Hřích. Poslanci v základe zarábajú 3 912 eur, ale k tomu majú paušálne náhrady. Pre bratislavských je to 2 348 eur a pre mimobratislavských 2 739 eur. Ďalšie príplatky dostávajú nielen za vedenie výborov, ale aj za vedenie NR SR. Zdaňuje sa im pritom iba základ bez paušálnych náhrad. 

Ak by sa pozerali na odbornosť, plat je primeraný

Práve odborníci by mali byť nielen v parlamente, ale aj vo vláde. "Človek by očakával, že to nie je len o hádkach, ale aj o rokovaniach a riešeniach. Ak by si prácu vykonávali tak, ako by to malo byť, tak je ten plat primeraný. Otázne je, či sa to tak naozaj deje," poznamenal šéf prieskumnej agentúry AKO. 

Problémom by mohlo byť aj to, že poslanci sú na tom zatiaľ rovnostársky, čo v súkromnej sfére je plat odstupňovaný aj samotným výkonom. V prípade poslancov však dostanú plat presahujúci 6-tisíc eur nielen tí aktívni, ale aj tí, ktorí za celý čas v NR SR neurobili okrem hlasovania nič. 

Ako to vidia ľudia?

Zmrazenie platov poslancov by privítalo 83,1 % opýtaných. Určite nie povedalo len 4,3 %. To, že budúca vláda by asi nemala siahať na poslanecké platy, si myslí 9,2 % opýtaných. Ďalších 3,3 % uvádza, že túto situáciu nevie posúdiť. 

Šéf AKO je presvedčený, že ak by sa otázka týkala znižovania platov, dopadla by anketa ešte tristnejšie. Zároveň však pripustil, že občania vnímajú len samotné rokovanie a ani do spravodajstva sa nedostanú všetky témy, ktoré sa v parlamente dejú. 

Na druhej strane dáta ukazujú, že aktívnych poslancov je v 150-člennom pléne menej než tých, ktorí sa až tak nepretrhnú. K zníženiu platu poslanca podľa šéfa AKO nedôjde a táto téma je len akýmsi figovým listom. "Od platu poslanca sa vypočítavajú mnohé iné veci a tento systém by potom nefungoval," pokračoval šéf AKO. 

Boli by motivačné odmeny možné?

Problémom je aj absolutizmus šéfa strany, ktorý navrhoval Igor Matovič. Práve ten by totiž rozhodoval o tom, koľko by ktorý poslanec dostal k platu. "Všetko by malo zostať merateľné NR SR a nie akýmsi tlakom na poslancov," dodal. 

Prekvapivé je, že v prípade PS chce zmrazenie len každý tretí volič, zatiaľ čo pri iných stranách je tento počet vyšší. "Práve týmto ľuďom sa dá vysvetliť, že ide o odbornú prácu," uviedol Hřích ďalej a zdôraznil, že niektorí voliči prácu poslanca objektívne nemajú ako posúdiť, keďže vychádzajú z mediálnych výstupov. 

Ako to vidia osobnosti?

Osobnosti zdôraznili, že najväčším problémom nie je plat poslancov, ale to, že všetky ostatné profesie vo verejnej službe alebo štátnej správe sú poddimenzované. Zároveň si však vo väčšine nemyslia, že by sa tieto platy mali zmrazovať. Zdôraznili však aj to, že ak si nemôže dovolenku dovoliť učiteľka alebo zdravotná sestra, nemal by si ju môcť dovoliť ani ten poslanec či poslankyňa. 

"Najsprávnejšie bolo vyjadrenie, že ostatné platy sú nízke," hodnotil Hřích a dodal, že pokiaľ by došlo k radikálnemu zníženiu platov, tak odborníci do parlamentu pracovať nepôjdu. "Poslanci by mali drieť na tom, aby sa platy občanov približovali k tým ich platom," doplnil ďalej. 

Naviazanosť platov poslancov na platy sudcov a ďalších profesií mala podľa šéfa AKO svoj dôvod v začiatkoch. Dnes by však bolo žiadúce pozrieť sa na nastavenie platov a vyhodnotiť, či je odmena za výkon adekvátna, alebo je to pomyselný figový list. 

Súvisiace články