Zatiahnuté
Bratislava
Timotej
24.1.2025
Analýzy Na hrane s Dzurindom a Dankom: Expremiér verí v občanov, šéf SNS zakotvený v minulosti
Zdielať na

Analýzy Na hrane s Dzurindom a Dankom: Expremiér verí v občanov, šéf SNS zakotvený v minulosti

Zdroj: noviny.sk

BRATISLAVA / Voľby sa nezadržateľne blížia a malé strany ešte majú poslednú šancu zabojovať. Ako vo finiši zabojuje Mikuláš Dzurinda s Modrí/Most-Híd a Andrej Danko so svojou SNS?

Dzurinda nechcel svoj výsledok v preferenciách odhadovať. "Nikdy som to nerobil," povedal s tým, že nechcel ani komentovať doterajšie výsledky. Spolieha sa na aj na to, že 24 % Slovákov ešte nevie koho budú voliť. "My sme tri roky mimo parlamentu a žily nám to netrhá," povedal Andrej Danko s tým, že SNS je na správnej ceste a to aj vďaka spojenia s menšími stranami. 

Dankovi sa prieskumy nepáčia, Dzurinda hovorí o zázraku

Danko by bol zato, aby prieskumné agentúry museli mať štátnu licenciu, lebo občania by mali mať istotu, ako sa narába so zberanými dátami. Aj tie podľa lídra SNS vplývajú na verejnú mienku. Danko chce osloviť najmä tých, ktorí cítia národne. Danko zároveň uviedol, že nikto si nemôže byť istý svojím poslaneckým klubom, lebo odchody počas volebného obdobia hrozia vždy. Ako príklad uviedol aj Petra Pellegriniho a  Republiku, ktorá sa oddelila od ĽSNS. 

"Náš príbeh je, že sme z gruntu noví," povedal Dzurinda s tým, že stranu má v pláne budovať ďalej a 30. septembrom sa pre Modrých a Most-Híd nič nekončí. To, že sa Modrí dokázali takto sformovať považuje za zázrak, a to najmä pre krátkosť času.  "Myslím si, že odstupovať nikto nebude a je to nedemokratické a nepekné, ak niekto vytláča stranu," povedal s tým, že jeho odstúpenie nehrozí a to preto, "že cíti zodpovednosť".

O čom bolo stretnutie s lídrom PS a ako to vidí Danko?

Dzurinda priznal, že PS je osamelá a on im chce pomôcť. Stretnutie sa týkalo najmä aktuálnej politickej situácie. "Povedal som mu, že poďme rokovať a poďme sa rozprávať," uviedol Dzurinda na margo "utajeného" stretnutia. "Navrhol som mu 4 body, na ktorých by sme sa vedeli zhodnúť," poznamenal expremiér Dzurinda s tým, že spojenie liberálov a konzervatívcov prinieslo pre Slovensko vždy pozitívne výsledky.

"Pre mňa je cieľom zastaviť Progresívne Slovensko. Som zhrozený, čo urobili na Vajanského nábreží. Som zhrozený z toho, čo robí prezidentka Čaputová," dodal Danko, ktorý sa odvolal na to, že Robert Fico, ak bude tvrdohlavý, tak dopadne ako Vladimír Mečiar. "My musíme roztrhať Progresívne Slovensko," rozhorčil sa Danko, ktorý po novom tvrdí, že SNS za sebou nemá žiadneho donora. 

Pellegrini by s Ficom vo vláde byť nechcel, hoci Danko tvrdil opak

Boris Kollár je pre Andreja Danka "červeným súknom". Po Progresívnom Slovensku sa pustil aj do Sme rodina a Borisa Kollára. Opakovane sa venoval aj Sulíkovi a Matovičovi. "Ja som to povedal preto, aby sa Robert Fico jasne vymáčkol a nepôjdem do vlády, ak bude robiť zákulisné tanečky a hry," poznamenal s tým, že aj PS môže ponúknuť Pellegrinimu premiéra. "Ja som si to nevymyslel, ja som tu informáciu mal overenú," ďalej sa rozčuľoval Danko.

Dzurinda na margo dokrutky uviedol, že on s Radičovou problém nemal, ale ich spoločným problémom bol Richard Sulík. Líder Modrých zdôraznil, že Pellegrini sa podľa neho vyberie do Prezidentského paláca a nie do NR SR. "Tak to cítim," dodal Danko  na margo konfliktov Pellegriniho a Fica, že mal trvať na predčasných voľbách. Rovnaký názor mal aj Béla Bugár. Obaja svoje vtedajšie rozhodnutie oľutovali. 

Šimko v čele KDH?

Dzurinda odsúdil výroky Milana Majerského na margo LGBTI+ ľudí s tým, že on, ako praktizujúci katolík by sa tak nikdy nevyjadril. "Jeho rozhodnutiu rozumiem," povedal na konto oznámenia exministra Šimka, že chce vyzvať predsedu KDH a pripraviť ho o post predsedu. 

Dankovi vadí, že KDH sa nevyjadrilo, že nepôjde do vlády s Progresívnym Slovenskom. Sú tam podľa neho príliš veľké rozdiely, aby spolu mohli fungovať. 

"Všetci sme teraz na uliciach. Od 1. júla nie som doma. To prvé je nádej ľudí, že Slovensko bude mať pokojnú vládu," zhodnotil Dzurinda s tým, že voliči sú sklamaní, že od ústavnej väčšiny to išlo do totálneho chaosu. "Vládne depresia, ľudia sa boja," pokračoval Dzurinda a spomenul, že ľudia čakajú silných lídrov. 

"Nemám pocit, že by mal Robert Fico 20 % preto, lebo je génius," hodnotil šéf Modrých ďalej s tým, že pripomenul, že v roku 2010 nedokázal Fico zložiť vládu a to mal 30 %. Danko zdôraznil, že Sulík, Matovič a Kollár rozbili pravicu. "Andrej Danko nemá žiadnu kauzu Dobytkár," ohradil sa Danko a trvá na tom, že všetok svoj majetok vie preukázať. 

Kam kráčaš Slovensko?

Dzurinda sa za aktuálny stav nielen diaľnic, ale aj výstavby nemocníc, či za tunel Višňové hanbí. Slovensko podľa neho potrebuje elegantnú a prozápadnú vládu. Na Slovensku sú podľa neho silné demokratické inštitúcie a dôveruje občanom, že sa rozhodnú správne. Zmeny klímy na Slovensku sa teda neobáva. "Keď sa pozrieme do Maďarska, tak vidíme, že tam nie je všetko podľa pravítka," poznamenal expremiér, ale verí, že Slovensko si demokraciu dokáže uchrániť. 

Šéf SNS akcentoval stabilizáciu Slovenska v Európskej únii a NATO, hoci Orbán to podľa neho robí dobre. "Chcem dobré vzťahy na západ aj na východ," dodal s tým, že treba si vyberať z každej krajiny to, čo je dobré. 

"Ani ja necítim afinitívu s Ruskom," reagoval Dzurinda s akcentom, že on si veľmi dobre uvedomuje, že Rusko je agresor a územia by mal Ukrajine vrátiť. Robert Fico podľa neho do obrannej dohody s USA zasahovať nebude, lebo to nič nedelí, ani nenásobí. 

Danko opakoval, že na Ukrajinu Slovensko nesmie dodávať zbrane, ale iba humanitárnu pomoc. To, že by Rusko odišlo z územia Ukrajiny je podľa Andreja Danka nemožné. "Chcem sa Vám za odpoveď úprimne poďakovať, ale útok na územie Európy je problém aj pre Slovensko," povedal Dzurinda. 

Danko si chce požičiavať, Dzurinda konsolidovať

Podľa Danka je treba si požičať na veľké štátne investície, ktoré musia byť adresné. "Keď si požičiame 10 miliárd, tak sa nesmú stratiť v spleti štátnych účtov," odkázal šéf SNS na to, že nevieme kde je 12 miliárd, ktoré si požičala vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera. 

"Tá situácia je nesmierne vážna vidím to inak, ako pán Danko. Krach krajiny nie je priamo úmerný percentom jeho zadlženia. To, čo o krachu rozhodne je udržateľnosť chodu štátu," oponoval Dzurinda s tým, že na finančných trhoch začína byť obrovská nervozita v súvislosti s dlhom Slovenska. Akcentoval aj to, že verejné financie treba konsolidovať, zaistiť dynamický ekonomický rast a teda "prerásť ten dlh"

"Bojím sa si požičať," priznal Dzurinda s tým, že Grécko má problém preto, že si získali dôveru finančných trhov a s dlhom ide momentálne dole o 10 bodov. 

Nevyhnutnosť štrukturálnych reforiem

Danko zopakoval štátne investície vo verejnom záujme, ale aj kontrola apolitických neziskových organizácií a dodal, že je zástancom veľkej právnej reformy, "lebo nefunkčnosť súdov je zrejmá". Reformovať chce aj dôchodky a ich novú výšku. "Vojna súkromného sektora a štátu musí skončiť," uzavrel Danko s tým, že prioritou musí byť čo najkratšia cesta pacienta. 

"Najzásadnejšie je zaistiť stabilitu verejného financovania. Rozpočet musí byť taký, že ho dokážete fedrovať, ale aj zmysluplne míňať. Treba naštartovať ekonomiku a návrat k rovnej dane. Odvodové zaťaženie treba znížiť o 10 % a to pre naštartovanie ekonomiky," vyrátal Dzurinda a doplnil, aký obrovský dlh je voči slovenským dedinám a teda regionálny rozvoj. Zdravotníctvo si podľa expremiéra vyžaduje jasné a konkrétne opatrenia, a rovnako tak aj školstvo. 

Súvisiace články