Jasno
17°
Bratislava
František
4.10.2023
Parlamentné voľby 2023 s novou generáciou: Mladí sa dokážu pohádať minimálne tak, ako tí starí
Zdielať na

Parlamentné voľby 2023 s novou generáciou: Mladí sa dokážu pohádať minimálne tak, ako tí starí

BRATISLAVA / Moderátorská dvojica Jana Krescanko Dibáková a Jakub Prok vám v živej diskusii predstavia kandidátov novej generácie politických strán a hnutí, ktorí sa uchádzajú o voličské hlasy v septembrových predčasných voľbách. Výber hostí do predvolebných diskusií určili výsledky prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ, ktoré definovali strany nad hranicou zvoliteľnosti 5%.

Erik Kaliňák za Smer-SSD, Adam Lučanský za SNS, Michal Bartek z Hlasu-SD, reprezentantka KDH do štúdia v úvode nedorazila, ale aj Gbúr zo Sme rodina, či Tamara Stohlová za PS a Matúš Bystriansky za OĽaNO. To je tzv. nová generácia politiky, ktorá diskutovala v štúdiu JOJ24 v rámci predvolebných špeciálov. 

Aké majú "mladé pušky" plány?

Erik Kaliňák za Smer-SSD začal s diaľnicou do Košíc, keďže pani Vavrincová, ktorá do relácie meškala sa odvolala práve na neexistujúcu diaľnicu medzi hlavným mestom a metropolou východu. Podľa Kaliňáka je na vine Matovič s Figeľom, práve títo politici môžu podľa smeráka za to, že diaľnica do Košíc nie je realitou.

"Ak by bola možnosť byť v exekutíve, tak by som chcel byť digitálnym lídrom. V parlamente sa budem venovať ideologickejším záležitostiam," povedal s tým, že rodová ideológia sa nesmie dostať do škôl, bude proti zmluve s WHO, ale vie si predstaviť debatu o bezplatných hygienických pomôckach pre ženy. Kaliňák zároveň sľúbil, že diaľnica do Košíc bude stáť. 

Hlas-SD zastupoval Michal Bartek, ktorý akcentoval, že hlavnou mantrou Hlasu budú "každodenné problémy ľudí". Je proti tomu, aby sa zrušila nemocnica na Myjave. 

Tamara Stohlová (PS) považuje za jej kľúčovú tému práve témy mladých, ale aj zelené témy," uviedla. Tomáš Gbúr za Sme rodina chce pomáhať rodinám a slabším. "To, čo sme povedali, sme splnili," povedal s tým, že sa chce venovať sociálnym veciam a športu. 

Tomáš Špaček (Republika) je presvedčený, že nie je dezinformátorom, ani Kremeľskou hlásnou trúbou, ale ponúka verejnosti iný názor. Spaček čaká na to, kedy masaker v Buči začnú vyšetrovať štáty Afriky. 

Matúš Bystriansky (OĽaNO) by sa chcel špeciálne venovať problémom mladých rodín, ale spomenul aj zmluvu so Slovenskom, ktorú uviedlo OĽaNO v rámci programu. 

Ladislav Kuna (SaS) sa taktiež chce venovať mladým ľuďom, ktorý si myslí, že aj začínajúca generácia si zaslúži mať svoj hlas v parlamente. "Mám ekonomické vzdelanie a tak ma priťahujú aj ekonomické témy," uviedol. Zásadne zaútočil na reprezentanta Republiky s tým, že keď nemá názor na masaker v Buči, tak to v Republike dotiahne ďaleko. 

Adam Lučanský (SNS) uviedol, že vstupil do politiky kvôli aktuálnej situácii. "Hlavná téma je pre mňa právny štát, ale aj dátová analýza," hovoril rozpačito Lučanský. Gabriela Viazanková chce mladú generáciu motivovať v tom, že sa dá presadiť vo verejnom živote. "Mladý človek má elán, energiu aj nápady," povedala optimistická reprezentantka KDH s tým, že v rámci práce presadzuje decentralizáciu štátu. 

Chceli by ľudia viac mladých v politike?

Čo by mali byť parlamentné priority?​

Lučanský za SNS uviedol, že prioritou by malo byť školstvo, ktoré je veľmi byrokratické. Porovnával situáciu u nás so susedným Českom, kde je vyčleňovanie zdrojov jednoduchšie. Špaček za Republiku vidí ako kľúčový problém ilegálnu migráciu. "Aby sme ich zo Slovenska rýchlo odstránili, teda nie odstránili," hapkal reprezentant Milana Mazureka.

Saskár zase akcentoval, že na Slovensku treba prestať rozdávať, ale sústrediť sa na ekonomický rast. Podľa Bystrianského je najväčším rizikom návrat mafie, ktorá tu 12 vládla. Vymenoval, čo všetko chce OĽaNO urobiť pre školstvo, zdravotníctvo, ale aj spravodlivosť. Za akútny problém považuje migráciu aj Erik Kaliňák, ktorý tvrdí, že vláda účelovo zmenila migračnú politiku, ale zároveň sa Smer chce sústrediť na sociálne témy a preľudnených domácností. 

Bartek z Hlasu označil za kľúčové to, že ľudí trápi chudoba a zhoršujúca sa sociálna situácia. "Nebudeme pritakávať na konsolidačné nástroje, ktoré nám núti EK, ale miliarda pôjde do regiónov," akcentoval hlasista, ktorý trvá na tom, že sociálny štandard ľudí sa nesmie znížiť. Gbúr sa zase chce fokusovať na vzdelávanie, ale aj  na lepšie osamostatnenie mladých prostredníctvom nájomného bývania. "Treba posilniť vidiek," pokračoval reprezentant Sme rodina. 

Viazanková odmieta strašiť občanov migráciou, pretože podľa KDH majú svojich problémov dosť. "Reforma školstva by mala byť stratégia, ktorá nebude závislá od výmeny vlády," poznamenala s tým, že kurikulárna reforma je kľúčová. KDH by chcelo zmeniť, aby minimálne vzdelanie nebolo len to základné, čo je podľa nej kľúčové práve pre budúce zamestnávanie aj detí z marginalizovaných komunít. 

Stohlová z PS vníma, ako prioritu zdravotníctvo, ale aj zlepšenie atmosféry v spoločnosti. Argumentovala aj bitkou medzi Matovičom a Robertom Kaliňákom. Mladý Kaliňák označil Tamaru Stohlovú za pokrytca a pustil zvukový záznam stand-up komika Mariana Psára zo Silných rečí, ktorý sa na nahrávke pustil práve do Erika Kaliňáka. 

Čo s agresívnou kampaňou?

Bartek označil incident medzi Matovičom a Robertom Kaliňákom za nepatričný, ale uviedol, že sa Smeru čuduje, že nepreniesli tlačovú konferenciu na svoju centrálu. "Toto je štýl politiky, ktorý priniesol Igor Matovič," pokračoval s tým, že Hlas-SD ho zo svojho mítingu vypoklonkoval elegantnejšie.

Na bitku došlo aj medzi exkandidátom OĽaNO Tomášom Holkovičom a skupinou, ktorá naňho útočila. Majster sveta v kickboxe im uštedril dve rany po tom, čo naňho napľuli. Kandidát za SaS označil Kaliňáka v Matovičovom aute za nepríčetného. 

Kuna s Bartekom sa dostali do konfliktu, kvôli tomu, že podľa saskára chce Hlas-SD ďalej rozdávať. "Kde na to chcete brať," zaútočil s tým, že Hlas-SD chce mladým rozdať viac ako 1,5 miliardy eur ročne. Kuna akcentoval, že Smer-SD sa podľa neho nechal zbytočne vyprovokovať a on by sa presunul na centrálu. 

Bitku odsúdil aj kandidát za Sme rodina, na čo Stohlová reagovala, že zlepšeniu toto nastavenie spoločnosti by pomohlo aj to, ak by Boris Kollár na tlačových konferenciách nelegitimizoval násilie na ženách. Kaliňák pripomenul, že bitka sa udiala aj medzi poslankyňami Bittó Cigánikovou a Romanou Tabák. 

Gbúr zdôraznil, že Sme rodina sa namiesto konfliktov venuje tomu, aby rodina bola spolu. "Rozvrat a násilie Slovensko neposunie," dodal. Kuna argumentoval, že Smer ukázal svoj modus operandy, keď opakovane zavádzal a k úderu Igora Matoviča sa kandidát za Smer-SSD priznal až v momente, keď sa dozvedel, že je incident natočený. "Bol to nádherný príklad toho, ako smeráci fungujú," uzavrel Kuna a dodal, že občania by si na toto mali spomenúť pri volebných urnách. 

Viazanková za KDH odsúdila akékoľvek násilie v politike, ale aj vo verejnom priestore. "Toto je ich mentálny svet," reagoval Bystriansky (OĽaNO) s tým, že reagoval na vystúpenie Erika Kaliňáka. 

Celá relácia vo videu:

Pri debate o drakonických trestov za marihuanu obvinil Erik Kaliňák (Smer-SSD) modrátorku Janu Krescanko Dibákovú, že klame. Šancu využil aj na to, aby spomenul, že prezidentka mala omilostiť aj ľudí, ktorí predávali a pestovali marihuanu. Moderátorka mu oponovala tým, že išlo o konopné maste, ale aj o drakonické tresty ako prepadnutie majetku. "Ja si vyprosím, aby ste mi tu hovorili, že klamem," povedala Krescanko Dibáková s tým, že nečaká, že by sa jej Erik Kaliňák ospravedlnil. 

Súvisiace články

Najčítanejšie