Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Veľvyslanec Ondrejcsák: Rovnoprávnosť v Moskve nemyslia vážne. Takto by vyzeralo Slovensko
Zdielať na

Veľvyslanec Ondrejcsák: Rovnoprávnosť v Moskve nemyslia vážne. Takto by vyzeralo Slovensko

BRATISLAVA / Situáciu na Ukrajine a ruské požiadavky zhodnotil veľvyslanec Róbert Ondrejcsák. Na mape ukázal, ako by vyzeralo, keď by sa rovnaká situácia dotkla Slovenska. Zároveň upozornil aj na ich absurdnosť, a ako by celá situácia vyzerala, ak by si diktovala podmienky Ukrajina.

Podľa veľvyslanca SR v Londýne Róberta Ondrejcsáka je možné situáciu na Ukrajine pochopiť jednoducho. "Čítam najmä od skalných putinofilov, že nech Ukrajina pristúpi na všetky ruské požiadavky a bude po vojne. Že aké jednoduché, nie? Žiaľ, títo ľudia buď nemajú najmenšie tušenie o tom, čo hovoria, alebo sú nekritickými sluhami zločineckého režimu v Moskve. Poďme sa pozrieť, čo by znamenalo, keby Rusi chceli to isté od nás, ako od Ukrajincov," uviedol veľvyslanec na svojom profile na sociálnej sieti. 

Poslanec vyrátal, že na mieste je si predstaviť vyhlásenie nezávislosti dvoch „ľudových republík“ – Košickej ľudovej republiky a Prešovskej ľudovej republiky, čím by Slovensko stratilo celý východ, s dvomi veľkými mestami. Ondrejcsák doplnil, že toto je analógiou k Donecku a Luhansku. Analógiou Krymu je zase anexia Trenčianskej župy.

Oficiálnym jazykom by bola ruština a Rusko by požadovalo aj neutralitu, čo by v prípade Slovenska znamenalo vystúpenie z NATO, EÚ, ale aj stratu nezávislého rozhodovania o zahraničnej politike a podriadenie sa Moskve.

Ondrejcsák zároveň poznamenal, že ďalšou podmienkou by mohlo byť nastolenie bábkovej vlády v Bratislave. "Som presvedčený, že by sa našli ľudia, by radi stáli na čele bábkovej vlády, ktorá by bola udržiavaná ruskými samopalmi," poznamenal ďalej a dodal, že si treba predstaviť, že Rusko by trvalo na tom, aby sa Slovensko odzbrojilo a počet vojakov by sa zredukoval na cca 2 000, a ďalšou požiadavkou by bolo zrušenie zákonov, ktoré sa nepáčia Rusom (tzv. „denacifikácia“).

"Slováci ako národ neexistujú. Viete si to predstaviť, čo by to znamenalo? Bol by to koniec nezávislej Slovenskej republiky aj formálne, ale aj de facto. Strata veľkej časti územia, dvoch veľkých miest, na zvyšku bábkový štát s bábkovou vládou, totálne podriadená Moskve. Už chápete, prečo Ukrajinci bojujú? Už chápete, prečo nemôžu akceptovať ruské „požiadavky“? Vy by ste to akceptovali?" ozval sa Ondrejcsák. 

Keď sa otočí garde

Zároveň upozornil aj na skutočnosť, že si treba predstaviť, keby Ukrajina chcela od Ruska to isté, čo Rusko chce od Ukrajiny. "Keďže Rusko vždy hovorí, že má záujem na budovaní vzťahov na princípe rovnoprávnosti, tak poďme sa pozrieť, či to naozaj myslia v Moskve vážne. Najľahšie sa vážnosť ruských slov dá overiť, keď „otočíme“ rusko-ukrajinské garde a od Ruska budeme žiadať to isté, čo Rusko žiada od Ukrajiny. Nič menej, nič viac," poznamenal veľvyslanec. 

"Ruský minister zahraničných vecí S. Lavrov: Ukrajina nemôže mať zbrane, ktoré by predstavovali hrozbu pre Rusko (mimochodom jadrová mocnosť)... ok, ani Rusko nebude mať zbrane, ktoré predstavujú hrozbu pre Ukrajinu? Dôjde k odzbrojeniu ruských síl, ktoré majú potenciál ohroziť UKR? Navyše, len blázon by napadol Rusko," uviedol diplomat a dodal, že ukrajinská armáda nemá potenciál, aby ohrozovala Rusko.

"Keď teda nepočítame hrozivú silu ukrajinských traktorov, ktoré by mohli dôjsť až po Vladivostok. Dokonca môžeme to naformulovať aj takto: keď sa Rusko vzdá svojho jadrového arzenálu, ktoré ohrozuje (aj) Ukrajinu, tak Ukrajina poskytne Moskve záruky o územnej integrite a neporušiteľnosti ruských hraníc. Páči sa? Požiadavka č. 2: Ukrajinu treba denacifikovať... ok, denacifikujme, však kto by bol proti.. až teda na to, že v ukrajinskom parlamente nie je žiadna nacistická strana. Ukrajina je demokracia, hoci zápasí s mnohými výzvami, na rozdiel od Ruska, ktoré sa dramaticky mení na diktatúru, ktorá utláča vlastné obyvateľstvo a útočí na susedov. Koho treba teda denacifikovať?" poznamenal veľvyslanec ďalej. 

"Sú Rusi ochotní odstrániť z verejných priestranstiev sochy masových vrahov ako Stalin, Lenin a ďalší, alebo zmeniť názvy miest, ktoré sú pomenované po komunistických pohlavároch, ako napríklad Kaliningrad? Požiadavka č. 3: súhlas s anexiou časti územia. Rusi chcú, aby Ukrajina uznala anexiu Krymu, lebo majú na to „historický nárok“, keďže „Krym bol vždy ruský“," pokračoval Ondrejcsák s tým, že v prípade uplatňovania nároku historicky, sa vždy dá ísť ďalej. 

"Otočme to – čo by to znamenalo, ak by UKR žiadala to isté: odstúpenie ruských oblastí, ktoré kedysi obývali Ukrajinci, napríklad celý Kubáň (cca územie medzi Azovským morom a Gruzínskom). Absurdné nie? Alebo keď sa bavíme o tom, že historické nároky: Kaliningrad – historické meno Königsberg – patril stáročia Nemecku, predtým Prusku. Môžu si toto územie Nemci zobrať naspäť? Alebo Rusi majú nárok na lúpež susedných území na základe „historickej pravdy“ a Ukrajinci alebo Nemci už nie? Kam by sme sa tak dostali?" pýtal sa Ondrejcsák na svojom profile na sociálnej sieti. 

"Požiadavka č. 4: Rusko môže určovať, či má byť Ukrajina neutrálna, či môže vstúpiť do spojenectiev. OK, tak na základe rovnoprávnosti by aj Ukrajina mohla žiadať o zrušenie rusko-bieloruského spojenectva? Alebo zrušenie nadštandardných vzťahov s rôznymi pochybnými diktátormi, lebo iní už veľmi nezostali v ruskom spojeneckom systéme, len ľudia ako Assad a podobní gentlemani," poznamenal ďalej s tým, že 

"Zdá sa Vám to celé absurdné? Áno, je to celé absurdné. Ale však nie je to ani o slovo/vetu viac, ako chcú Rusi od Ukrajiny. Tak kde je pravda teda? Ako presadzuje Rusko princíp rovnoprávnosti v medzištátnych vzťahoch, ako to často spomína? Nijako," uzavrel diplomat. 

Súvisiace články