Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Týždeň v politike podľa Štefančíka: Suterén politickej kultúry parlamentu je na zaplakanie
Zdielať na

Týždeň v politike podľa Štefančíka: Suterén politickej kultúry parlamentu je na zaplakanie

BRATISLAVA / Rokovací maratón v Národnej rade SR, odvolávanie poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu šéfky zdravotníckeho výboru i dianie za našimi východnymi hranicami. Aj tieto udalosti za posledný týždeň dominovali v rámci politického diana a posvietil si na ne politológ Radoslav Štefančík.

"Po dvojtýždňovej prestávke spôsobenej zle zastrčených káblom poslancom OĽaNO prijal množstvo zákonov spôsobom, ako keby menšinová vláda ani neexistovala. Iste to spôsobila aj spolupráca s ľuďmi, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke krajnej pravice. A hoci sa niektorí ministri i poslanci svojho času zastrájali, že oni s „fašistami“ spolupracovať nebudú, opak je pravdou," zhodnotil rokovací maratón Radoslav Štefančík pre Noviny PLUS TV JOJ.

Odborník dodáva, že líder Smeru-SD Robert Fico legitimizoval krajnú pravicu pozvánkou do spolupráce v regionálnych a komunálnych voľbách, súčasná koalícia ich legitimizuje spoluprácou v parlamente. "Republika a ĽSNS sa tak stávajú stranami s vyššou mierou koaličného potenciálu. A ľudia, ktorí ešte pred nedávnom spochybňovali holokaust, Rómov označovali výrazom paraziti, homosexuálov mali za asociálov sú už pripravení stať sa súčasťou vládnej moci nielen ticho, ale celkom otvorene," povedal politológ.

"V civilizovanej krajine by už nebol predsedom parlamentu, u nás sa však toto správanie stalo už dávno normou. Volič by si toto správanie mal zapamätať a pri najbližších voľbách vystaviť rodinnej firme Borisa Kollára poriadne dlhý účet," zareagoval odborník na snahu Borisa Kollára a jeho hnutia Sme rodina znížiť DPH na vleky a lanovky.

Úroveň parlamentu padla na dno, tvrdí Štefančík

Uplynulý týždeň sa tiež rozhodlo o odvolaní Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru, čo okomentoval aj líder OĽaNO Igor Matovič, keď ju na sociálnej sieti nazval "tepšou". "Tú poslankyňu, ktorá v pozícii vládnej političky kedysi podporovala jeho vládu a neskôr vládu Eduarda Hegera. Lenže pre Igora Matoviča je tepša. Ale aby sme ostali spravodliví, Richard Sulík prirovnal dvoch vládnych politikov k cholere a rakovine," povedal odborník.

"Poslanci za ním stojaci sa na tom pekne zabavili, presne ako členovia Smeru, keď poslanec Blaha vyburcoval ľud na straníckom mítingu k tomu, že na adresu prezidentky kričali vulgárne slová. Úroveň parlamentu od roku 2020 padlo na svoje dno. Suterén politickej kultúry tohto parlamentu, ktorý pozorujeme v týchto dňoch, je na zaplakanie," povedal s dôvetkom, že pokiaľ nám budú vládnuť "vlekári, kolotočári, či honelníci, ktorí podvodom prišli k vysokoškolským titulom, lebo si mysleli, že titulom zamaskujú svoju prostotu", nemôžeme od nich čakať iné správanie.

Ukrajina získala Cherson

"Ukrajinskí vojaci zatlačili Rusov viac na východ a zobrali si späť Cherson. Dôležité mesto na východe Ukrajiny. Rusi porážku nevedia stráviť, preto sa mstia likvidáciou kritickej infraštruktúry. Elektrika nejde len v Chersone, ale vypadáva aj na iných miestach Ukrajiny, vrátane hlavného mesta. Rusi tým ukazujú skutočnú tvár. "Špeciálna vojenská operácia" sa tak rýchlo mení na genocídu a drancovanie krajiny. Ruskí vojaci sú ako kobylky, ničia všetko, čo vidia. Preto je dôležité, že ukrajinská armáda našla účinnú metódu, ako túto škodnú eliminovať," zakončil Štefančík.

Súvisiace články