Jasno
-1°
Bratislava
Lucia
13.12.2024
Na OĽaNO sa znovu valí ostrá kritika: Hnutie opäť ukázalo, že nerozumie ľudským právam, uvádza teológ Prostredník
Zdielať na

Na OĽaNO sa znovu valí ostrá kritika: Hnutie opäť ukázalo, že nerozumie ľudským právam, uvádza teológ Prostredník

BRATISLAVA / Hnutie OĽaNO sa snaží odstrániť diskrimináciu menších cirkví svojským spôsobom. Veriacim, ktorí nepatria k veľkým zástupcom dáva, podľa teológa najavo, že sú občanmi druhej kategórie.

Prostredník uviedol, že poslanci OĽANO a ním zastrešenej Kresťanskej únie chcú odstrániť porušovanie základného práva na náboženskú slobodu. Zároveň zdôraznil skutočnosť, že aktuálne nie je možné, aby sa komunity s menším počtom členov, ako je 50-tisíc oficiálne zhromažďovali, alebo mali bohoslužobné miesto. 

OĽaNO opäť ukázalo, že nerozumie ľudským právam, uvádza Ondrej Prostredník

"Ako sme si však už zvykli pri ľudskoprávnych riešeniach z dielne OĽANO, neprinášajú zrovnoprávnenie, ale snažia sa do zákona zapísať existujúcu diskrimináciu. Pri zrovnoprávnení spolužitia párov rovnakého pohlavia prišli s novou kategóriou "dôverníkov", aby pre páry rovnakého pohlavia do zákona zapísali, že ich spolužitie je spolužitím druhej kategórie," zverejnil člen PS, ktorý je teológom. 

Podľa Prostredníka teraz poslanci odkazujú to isté aj veriacim, ktorí chcú žiť v modernej virkvi a na rovnakom princípe chcú zapísať diskrimináciu zapísať do zákona pod novou kategóriou náboženské združenia. Zdôraznil, že Progresívne Slovensko na problém s náboženskou neutralitou štátu na Slovensku upozorňuje dlhodobo. Treba však poznamenať, že v tejto téme sa podarilo hlasnejšie kričať strane SaS.

Menšie cirkvi čelia dlhodobej diskriminácii

"Existujúci systém financovania cirkví a náboženských spoločností, keď štát poskytuje registrovaným subjektom sumu okolo 50 miliónov EUR ročne, vytvára akýsi elitný klub financovaných cirkví s viacerými privilégiami, o ktoré sa nechcú deliť s ďalšími," pokračoval člen mimoparlamentnej politickej strany a doplnil, že treba oceniť, že je niekoľko registrovaných cirkví, ktoré štátny príspevok neprijímajú, hoci naň majú nárok.

Ich prístup je, podľa Prostredníka príkladom lepšieho usporiadania vzťahu so štátom a ukazuje, že cirkvi môžu plnohodnotne a slobodne rozvíjať svoju činnosť aj pri finančnej nezávislosti na štáte. "Zároveň sme svedkami toho, ako politici a političky nadbiehajú cirkvám a sprísňovaním podmienok registrácie, resp. odmietaním ich zmiernenia chránia výsady registrovaných cirkví vrátane prístupu k verejným financiám, o ktoré sa nemusia deliť s prípadnými novým subjektmi," pokračoval ďalej. 

Nefér aj podľa súdov, či ochrancu práv

Teológ zhodnotil, že súčasný stav posúdil ako diskrimináciu Úrad verejného ochrancu práv. "To, že ide o rozpor s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, vyplýva aj z viacerých rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, napr. Metodiev a ďalší proti Bulharsku," uviedol s tým, že predložený návrh poslancov OĽANO je ďalším dôkazom o ich úplnom nepochopení ľudských práv.

"Prichádzajú s riešením, ktoré nikomu nevyhovuje a naopak ponižuje tých, čo ako menšina chcú získať rovnoprávne postavenie. Opäť vychádzajú z ich predstavy, podľa ktorej väčšina má rozhodovať o tom, aké práva menšinám láskavo umožnia. Ľudské práva sú však naopak postavené na ochrane menšín pred útlakom väčšiny. Aj preto Progresívne Slovensko predkladaný návrh nepodporí," uzavrel teológ Ondrej Prostredník. 

Súvisiace články