Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Matovič po neúspechu 500-eurovej odmeny predstavil "plán B": Toto je podmienka pre budúcich partnerov
Zdielať na

Matovič po neúspechu 500-eurovej odmeny predstavil "plán B": Toto je podmienka pre budúcich partnerov

BRATISLAVA / Líder OĽaNO Igor Matovič po neúspešnom hlasovaní o 500-eurovej volebnej odmene predstavil svoj "plán B".

Počas tlačovej konferencie, ktorej sa zúčastnili viacerí poslanci klubu, v úvode Matovič hovoril o tom, ako opozícii vyhovuje, aby sa septembrových volieb zúčastnilo čo najmenej ľudí. Podľa poslanca im má ísť o zmenu volebného systému, ktorá by "zakonzervovala" vládnu garnitúru aj na ďalšie volebné obdobia.

Kritizoval pritom aj to, že strany majú problém otvorene vylúčiť spoluprácu s mimoparlamentným Hlasom-SD. "My tieto hry s voličmi hrať nebudeme," tvrdil Matovič s dodatkom, že po voľbách sa OĽaNO v žiadnom prípade nevyskytne v koalícii s Hlasom ani s extrémistami.

"Zároveň si naliehavo uvedomujeme, že tie posledné voľby môžu byť posledné demokratické," zopakoval svoj nedávny výrok. Preto podľa svojich slov pripravili plán B, ktorý predstavujú ako alternatívu toho, že NR SR neschválilo volebnú odmenu 500 eur.

500-eurovej odmeny za voľby sa OĽaNO nevzdáva

"Do budúcej vládnej koalície vstúpime len s podmienkou vyplatenia volebnej odmeny každému, kto sa 30. 9. 2023 zúčastnil volieb," povedal Matovič. Zdôraznil, že túto podmienku schváli aj snem OĽaNO, ktorý sa bude konať v nasledujúcich týždňoch. "To, že nás po tomto stanovisku budú ešte viac vylučovať z koalície, nás netrápi," dodal.

"Nie je to volebná korupcia, lebo nikoho nemotivujeme k tomu, aby volil nás, môže si každý voliť kohokoľvek," myslí si Matovič. V súčasnosti však verejné prieskumy nehrajú v prospech hnutia.

Podľa posledného prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane by vo voľbách Matovičovo OĽaNO získalo 5 %, čo je hranica na vstup do parlamentu, no v rámci štatistickej chyby ide o odchýlku, ktorá hnutiu priznáva spodnú hranicu 3,4 %. V tomto prípade by to už na vstup do parlamentu nepostačovalo. 

OĽaNO má podľa slov Matoviča pripravený aj "plán C". Ten majú verejnosti predstaviť v prípade, ak by doterajšie boli doterajšie návrhy uznané ako protiústavné či korupčné. 

Podobné návrhy vyvolávajú úsmev na tvári, reaguje politológ

Politológ Radoslav Štefančík pre Noviny PLUS TV JOJ zdôraznil, že koaličný potenciál hnutia je mizivý. "Akékoľvek podobné vyjadrenia vyvolávajú skôr úsmev na tvári než vážne zamyslenie sa," povedal odborník.

Štefančík tiež upozornil na to, čo Matovič "so svojimi poslancami stváral v tejto koalícii, keď sa Igorovi Matovičovi podarilo rozbiť vládu, ktorá mala ústavnú väčšinu". 

V súvislosti so správaním lídra OĽaNO sa podľa politológa naskytuje skôr iná otázka. "Ktorému príčetnému predsedovi strany napadlo rokovať o budúcej koaličnej spolupráci s Igorom Matovičom," vysvetlil Štefančík.

Podmienku OĽaNO je podľa odborníka možné vysvetliť aj takým spôsobom, že Matovič hľadá spôsob, ako si po septembrových voľbách ospravedlniť, že do možnej koalície sa s ním nebude chcieť nikto spojiť. 

Poslanci reagujú na Matovičov prísľub

Mimoparlamentný Hlas-SD sa k Matovičovmu verejnému sľubu vyjadrovať nebude. 

"Igor Matovič pochopil, že jeho miesto je v opozícii. Za mňa ideálne v mimoparlamentnej," pre Noviny PLUS TV JOJ povedal nezaradený poslanec Miroslav Kollár (Demokrati).

"Je zbytočné venovať energiu verejným prísľubom Igora Matoviča," reagoval poslanec SaS Marián Viskupič. Dodal, že stále čaká, kedy líder OĽaNO splní ten z roku 2015. V tom čase povedal, že ak bude Smer-SD v ďalšej vláde, odíde z politiky, čo sa napokon naplnilo, no Matovič z politiky neodišiel. "Toľko k verejným sľubom Matoviča," dodal Viskupič.

"Práve takéto nápady a návrhy su dôvodom reinkarnácie strany Smer a Roberta Fica," reagoval pre Noviny PLUS TV JOJ predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

"Plán A" Matovičovi nevyšiel

Matovič predstavil volebnú odmenu ako poslanecký návrh zákona. Napokon o ňom plénum rokovalo v utorok (28. 3.). Líder OĽaNO bol pred rečníckym pultíkov viac než tri hodiny, keďže ako navrhovateľ má neobmedzený čas na príspevok v rozprave.

Argumentom, prečo návrh zákona podporiť, však nevenoval väčšinu času. V rozprave sa totiž venoval najmä útokom na opozičné i mimoparlamentné strany či médiá. Rečnil aj o krízach, ktoré musela koalícia riešiť či o páde vlády.

Počas hlasovania, ktoré sa konalo v stredu (29. 3.), návrh získal len 32 hlasov, pričom ho nepodporili ani všetci poslanci z klubu OĽaNO. Matovič neskôr vysvetlil, že viacero z nich bolo ospravedlnených a dvaja ďalší vytiahli hlasovacie karty.

Pre takýto prípad sa však líder OĽaNO poistil - pred začiatkom hlasovania návrh podal ešte raz, aby sa vyhol povinnej šesťmesačnej čakacej lehote. Ondrej Dostál (SaS) hovorí o porušení rokovacieho poriadku, no predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) sa vyjadril, že návrh zákona predloží na májovú schôdzu.

Článok budeme aktualizovať.

Súvisiace články