Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Keď dokázali opísať diplomovky, mohli by kopírovať aj riešenia pre ľudí, odkázala oponentom europoslankyňa
Zdielať na

Keď dokázali opísať diplomovky, mohli by kopírovať aj riešenia pre ľudí, odkázala oponentom europoslankyňa

BRATISLAVA / Predsedníčka strany Jablko, ktorá v minulom týždni informovala, že je novovzniknutá strana vyzbierala cez 10-tisíc podpisov, sa pustila do kritiky Smeru-SSD. Práve strana expremiéra Roberta Fica v posledných týždňoch dominuje prieskumom verejnej mienky.

"Hostina sa skončila, Slovensko by malo šetriť a po desaťročí so sociálnymi balíčkami, uťahovať opasky. Je paradoxné, že toto úžasné posolstvo vyslal smerácky exminister financií Peter Kažimír, prezlečený v tričku obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska," poznamenala europoslankyňa na sociálnej sieti. 

Ďuriš Nicholsonová uviedla, že inflácia trápi Slovákov najviac zo všetkých tém, čo potvrdil domáci prieskum, ale aj európsky barometer. "V kúpnej sile sme druhí najhorší z EÚ. Šialené ceny potravín pocítili aj tí, ktorí doteraz nemuseli rátať drobné v peňaženke a prejsť cez cestu do iného supermarketu kvôli akcii na rožky," dodala. 

Obavy spôsobuje zle nastavený systém

Predsedníčka upozornila, že obavy zo stúpajúcich nákladov na život plynú aj z nastavenia slovenského sociálneho systému. "Funguje podľa zásluhovosti, nie podľa potrieb. Najslabších nechránime, nikomu to neprekáža. Sociálnu politiku treba cieliť. Keď dokážu politici tak dobre vykrádať diplomovky, tu je pár tipov, ktoré by mohli minister práce Krajniak a minister financií Heger odkukať," pokračovala s tým, že riešenie netreba vymýšľať. 

"Keďže inflácia nikam neodchádza, verme im, že to dokážu. Veď na vlnu populistických nesystémových sociálnych kváziriešení, na ktorú bol Smer špecialistom, naskočiť vedeli," dodala Ďuriš Nicholsonová, ktorá menovala niekoľko modelov zo zahraničia. 

Upozornila, že český model príspevku na bývanie dorovnáva náklady ľuďom, ktorým výdavky na bývanie presahujú 30 % čistého príjmu. "Dobre nastavená valorizácia sociálnych dávok reaguje na reálne zvyšovanie nákladov. V Nemecku je to kombinácia rastu platov a cien, v Holandsku berú do úvahy aj rast minimálky a indexáciu robia aj viac ako raz ročne," uviedla.

Europoslankyňa zdôraznila, že Rakúsko rozširuje valorizáciu na stále viac prídavkov, napríklad na deti a Estónsko, Nemecko či Poľsko používajú valorizáciu minimálneho príjmu, ktorá je postavená na spotrebiteľskom koši tovarov a služieb. Podľa europoslankyne je to tak preto, aby naozaj odrážala reálny rast nákladov, a je postavená aj na počte detí či mieste a povahe ich bývania.

"Belgicko poskytuje energetické dotácie vyhradené aj penzistom či slobodným rodičom. Nórsko pri žiadostiach o sociálne dávky zohľadňuje aj účty za elektrinu a nezapočítava detské prídavky pri posudzovaní nároku na sociálnu pomoc," uzavrela Lucia Ďuriš Nicholsonová. 

Súvisiace články