Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Nenávistné prejavy politikov voči LGBTI+ komunite stúpli. Politici ju dehumanizujú a stigmatizujú, reaguje odborník
Zdielať na

Nenávistné prejavy politikov voči LGBTI+ komunite stúpli. Politici ju dehumanizujú a stigmatizujú, reaguje odborník

BRATISLAVA / Nenávistné výroky politikov voči LGBTI+ komunite za minulý rok narástli. Amnesty International Slovensko o tom informovala vo svojej výročnej správe. Podľa odborníka a sociológa sa situácia rapídne zhoršila a vrcholí prijímaním škodlivých zákonov a antiuznesení.

Politici LGBTI+ ľudí dehumanizujú a stigmatizujú, hodnotí AIS

Vlani na Slovensku pribudli nenávistné vyjadrenia politikov voči LGBTI+ ľuďom i novinárom. Amnesty International Slovensko (AIS) to uvádza vo výročnej správe organizácie o stave ľudských práv v roku 2022. "Od vraždy pred Teplárňou nedošlo na Slovensku k prijatiu žiadnych opatrení ani politík, ktoré by LGBTI+ ľuďom zaručovali dodržiavanie ľudských práv, práve naopak – sme svedkami prejavov ešte intenzívnejšej démonizácie zo strany niektorých politikov," zdôraznil riaditeľ AIS Rado Sloboda.

Podotkol, že Slovensko v uplynulom roku neprijalo žiadne opatrenia smerujúce k legalizácii partnerských zväzkov párov rovnakého pohlavia. "Návrh zákona, ktorý by priniesol niekoľko malých zlepšení do života párov rovnakého pohlavia, aj keď by zďaleka nedostačoval, podporilo len 50 poslancov," zdôraznil Sloboda. 

Šéf AIS zároveň poukázal na stigmatizáciu a dehumanizáciu LGBTI+ ľudí zo strany štátnych predstaviteľov. Okrem iného upozornil na to, že rezort zdravotníctva vydal v apríli 2022 odborné usmernenie na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike.

"Amnesty International Slovensko tento počin považovala za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových ľudí, no ministerstvu zdravotníctva adresovala niekoľko výhrad," podotkli z organizácie. Kritizovali, že ministerstvo v máji 2022 pozastavilo platnosť usmernenia.

Svetlejšiu budúcnosť očakávať netreba, upozorňuje odborník

Podľa sociológa, odborníka na rodovú rovnosť a práva menšín Andreja Kuruca sa nenaplnili očakávania, kedy verejnosť rátala s tým, že aj politici si vstúpia do svedomia a začnú príjimať opatrenia, ktoré by LGBTI+ ľuďom dokázali, že sú plnohodnotnou súčasťou spoločnosti. 

"Očakávania boli, že sa začnú viac riešiť prípady, ktoré obsahujú nenávistné prejavy voči LGBTI+ ľuďom a že sa začnú riešiť ich práva," poznamenal odborník s tým, že malo ísť o práva na úrovni partnerského spolužitia, ale aj životných situácií, ale napríklad aj medicínskej tranzície v prípade transrodových ľudí. 

Odborník pripomenul, že žiadne zlepšenie sa nekonalo a parlament nedokázal prijať ani oklieštený návrh zákona z dielne SaS. "Teraz je tu nový návrh zákona, ktorý však vôbec nespĺňa atribúty životných partnerstiev a LGBTI+ ľudí nezrovnoprávňuje. Ďalej ich dehonestuje, keď ich odkazuje na dôverníkov, alebo súkromné nadačné fondy," pokračoval Kuruc. 

Upozornil, že čo sa týka transrodových ľudí, tak sa predkladajú a schvaľujú zákony, ktoré znemožňujú zmenu rodného čísla a tým pádom aj právnu tranzíciu. Andrej Kuruc upozornil aj na antiuznesenie voči rozhodnutiu Európskeho parlamentu, ktoré odsúdilo násilie na LGBTI+ ľuďoch. Práve tieto kroky podnecujú násilie, ale aj nenávisť v spoločnosti a menšiny degradujú. 

"Svetlejšiu budúcnosť neočakávam a dúfam, že sa už žiadne ďalšie zákony, ktoré by dehonestovali LGBTI+ ľudí, predkladať nebudú," poznamenal Kuruc s dôrazom na to, že aktuálne je dianie v parlamente nepredvídateľné. Zároveň zhodnotil, že ďalšie kroky a prípadné zlepšenie situácie je v rukách ďalšej vlády. To však podľa experta tiež nevyzerá nádejne. 

Zákony ktoré škodia

V prípade zmeny pohlavia by sa nemalo zmeniť rodné číslo. Má to byť možné len v prípade jeho nesprávneho určenia. Vyplýva to z novely zákona o rodnom čísle z dielne poslancov Národnej rady (NR) SR zo Sme rodina a OĽaNO, ktorú plénum posunulo do druhého čítania.

"Zmenou sa zabezpečuje, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia," píše sa v návrhu novely. Predkladatelia vysvetlili, že doterajším úzusom bola možnosť zmeny rodného čísla v prípade, že požadovaná zmena bola dokladovaná napríklad lekárskym posudkom, ktorý nebol bližšie špecifikovaný.

Po novom by sa malo jasne určiť, čo lekársky posudok dokladuje. "Teda, že zmena rodného čísla je možná v takom prípade, ak bol lekársky posudok vydaný na preukázanie originálne nesprávne určeného pohlavia, a teda na potvrdenie toho, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby," písali poslanci v dôvodovej správe.

Predkladatelia argumentovali snahou o posilnenie právnej istoty prostredníctvom spresnenia nejednoznačnej legislatívy tak, aby sa v praxi zabezpečil ústavne konformný výklad pojmu pohlavie.

Antiuznesenie k uznesení

Poslanci NR SR pred niekoľkými týždňami odhlasovali uznesenie, ktoré hovorí o tom, že Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie v uznesení Európskeho parlamentu (EP) v súvislosti s postavením LGBTI+ osôb u nás. Individuálne prejavy násilia i zločinov z nenávisti nie je možné pripísať na zodpovednosť celej spoločnosti, jej politickým predstaviteľom, cirkvám, náboženským spoločnostiam a iným spoločenským inštitúciám. 

Uznesenie EP považujú poslanci za nekorektné, nepravdivé a zavádzajúce. "Vyhlasuje za rovnako narúšajúce spoločenský zmier a za necitlivé nielen nenávistné prejavy voči menšinám, ale aj necitlivé presadzovanie ideológií, ktoré sú v rozpore s demokratickými princípmi našej krajiny a tiež v rozpore s kultúrnym dedičstvom našich predkov v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva," píše sa v uznesení, ktoré predložili poslankyne Anna Andrejuvová a Anna Záborská (obe OĽaNO).

Zároveň pripomenuli, že Národná rada SR prijala krátko po útoku na LGBTI+ osoby uznesenie, v ktorom teroristický útok odsúdila. Poslanci EP v októbri minulého roka v prijatom nezáväznom uznesení reagovali na udalosti v Bratislave, kde krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil dvoch mladých mužov, a vyzvali slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane LGBTI+ osôb. Uznesenie však nepodporili všetci slovenskí europoslanci.

Súvisiace články