Matovič chce zmraziť platy poslancov i prezidentky: Návrh zapadá do jeho extrémne populistickej rétoriky, tvrdí Řádek
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Hnutie Igora Matoviča OĽaNO sa nevzdáva. Po neúspešnom pokuse o zníženie platov poslancov na priemernú mesačnú mzdu občanov prichádzajú poslanci s ďalším návrhom. V prípade jeho schválenia by malo nastať zmrazenie platov poslancov i prezidentky. Nie je pritom jasné, či by bol návrh v súlade so zákonom.
"Dnes máme platný zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, v takom znení, že v prípade, ak deficit hospodárenia štátu poklesne pod 3 percentá, neuplatňuje sa krátenie platov niektorých ústavných činiteľov," vysvetlil s dodatkom, že deficit za minulý rok je na úrovni približne 2 percent.
Matovič počas tlačovej konferencie informoval, že plat poslanca NR SR by mal zo sumy 5 814 stúpnuť na 6 651 eur, teda zvýšiť by sa mal o približne 800 eur. Čo sa týka platu prezidentky Zuzany Čaputovej, podľa Matoviča by mal jej plat stúpnuť z 14 408 eur na 16 976 eur, teda o viac než 2-tisíc eur mesačne.
Podľa návrhu zákona by sa tak platy poslancov NR SR i prezidentky v druhom polroku 2023 znížili natoľko, aby v konečnom dôsledku vyvolali ten efekt, že sú zmrazené.
Otázna priechodnosť rokovacieho poriadku
Parlament NR SR však počas marcovej schôdze neprijal zákon vo veci zníženia platov poslancov. V tomto prípade platí zásada, že poslanci nemôžu zákon v rovnakej veci predložiť minimálne šesť mesiacov od posledného prerokovania.
"V tej istej veci neznamená, že musí ísť o úplne identický návrh zákona, ale že ide o návrh zákona, ktorý upravuje ten istý okruh právnych vzťahov ako neschválený návrh zákona. Taká je doterajšia rozhodovacia prax, taký je aj výklad ústavnoprávneho výboru," vysvetľoval poslanec SaS Ondrej Dostál nedávno. To chce Matovič obísť tým, že na začiatku schôdze dá o návrhu hlasovať poslancom.
V súvislosti s tým poslanci klubu OĽaNO vyzývali prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nad zákonom v prípade schválenia prižmúrila oči a nepodávala ho na ústavný súd s dodatkom, že okrem iného je aj v konflikte záujmov.
Vyzýva na porušovanie zákona?
"V podstate budeme lámať cez koleno rokovací poriadok," skonštatoval tiež Matovič, pričom hovoril aj o obchádzaní zákona o rokovacom poriadku. Pri neskoršej otázke, či teda navádza šéfa NR SR a prezidentku na porušovanie zákona, reagoval, že obaja sú v konflikte záujmov, čo by podľa neho malo hlave štátu zabrániť v tom, aby dala podnet na ústavný súd.
"Prezidentka nebude reagovať na mediálne výzvy poslancov a nebude vstupovať do straníckych kampaní na podporu rôznych poslaneckých návrhov na poslednú chvíľu," skonštatoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec pre TASR.
Čaputová sa zároveň k výške svojho platu vyjadrila v septembri minulého roka v liste premiérovi Eduardovi Hegerovi (Demokrati), v ktorom ho požiadala, aby pri príprave štátneho rozpočtu zvážil zníženie jej prezidentského platu o výšku, ktorú uzná "za vhodnú a primeranú aktuálnej ekonomickej situácii v krajine".
Návrh zapadá do jeho extrémne populistickej politiky, tvrdí Řádek
"Na jednej strane Igor Matovič o sebe tvrdí, že bol fantastickým ministrom financií. Dokonca aj predseda vlády Heger sa chváli tým, že verejná správa hospodári vynikajúco. Čiže z tohto pohľadu by si politici mohli povedať, že je tu priestor na znižovanie platov," vyjadril sa k návrhu politológ Miroslav Řádek pre Noviny PLUS TV JOJ.
"Ale faktom je, že sme v citlivom predvolebnom období a ja sa čudujem, že to nevzniklo ako konsenzus naprieč politickým spektrom, že sa poslanci kompletne dohodnú na zmrazení platov, ale tento jednoduchý populistický návrh našiel len tak pohodený Igor Matovič a úplne to zapadá do jeho extrémne populistickej rétoriky pred voľbami a musím povedať, že mu to ide fantasticky," dodal.
Politológ zdôraznil, že žiadna norma by nemala byť prijímaná podobným spôsobom. "Sú tu jasne dané legislatívne pravidlá a tie sa nemajú obchádzať. Ani dokonca vtedy, keď si to takto predstaví Igor Matovič. Ak to povedal spôsobom, že pani prezidentka má prižmúriť oči, sú to totálne zlé, infantilné predstavy," povedal politológ s dodatkom, že na podobné predstavy doplatil líder OĽaNO, keď kúpil ruskú vakcínu Sputnik V.
Vtedajší premiér pritom o plánovanej ceste neinformoval ďalších členov vlády, zahraničná pracovná cesta mu nebola ani schválená. Politické napätie napokon vyeskalovalo až tak, že Matovič aj vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí podali demisiu zo svojich miest. "Opäť sa pokúša alebo nabáda na ten istý postup," skonštatoval Řádek.