Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Analýzy Na hrane s Ivetou Radičovou: Politici vymieňajú obsah za obchodovanie s občanmi
Zdielať na

Analýzy Na hrane s Ivetou Radičovou: Politici vymieňajú obsah za obchodovanie s občanmi

BRATISLAVA / Voľby nás čakajú už 30. septembra a situácia v spoločnosti je napätá. O tom, čo trápi Slovensko, diskutovala v štúdiu Analýz Na hrane expremiérka, sociologička a profesorka Iveta Radičová.

Čo ľudí trápi?

Slovensko je tak ako mnohé iné krajiny, zmietané dôsledkami pandemickej krízy, ale aj vojny na Ukrajine, či inflácie. "Máme špecifikum, že si do toho pridávame pomerne vysokú úroveň nenávisti a agresie," uviedla Iveta Radičová v úvode relácie. 

Expremiérka odmietla stotožňovať politickú scénu s celou spoločnosťou, lebo tam nie je rovná sa. "Spoločnosť je rôznorodá, to, čo ma na nej mrzí a trápi je, že strácame nádych ľudskosti," pokračovala s tým, že si slobodu slova zamieňame za možnosť nadávať. 

Slovensko najviac trápi to, ako a kedy sa skončí vojna na Ukrajine. Podľa sociologičky sa rozchádzame v tom, ako by sa táto vojna mala skončiť. Občanov však trápi aj každodennosť. "Stačí ísť do obchodu a nemusím pokračovať," dodala. 

Čo rozhodne vo voľbách?

"Tých faktorov je niekoľko," poznamenala expremiérka s tým, že každá jednoduchá odpoveď by bola klamstvom. Spomenula aj pretlak pracovných pozícií, kedy pre mladých už nie je prioritou nájsť si "akúkoľvek prácu"

Politika sa podľa nej veľmi podobá na slovenský šport. "Keď sa nedarí, otočia sa im chrbtom," zdôraznila a spomenula, že slovenskí politici vymieňajú obsah politiky za obchodovanie s občanmi, ktorým sľubujú sociálne balíčky. Ide teda o obchod s mocou. 

Treba si pokladať ťažké otázky

Iveta Radičová zdôraznila, že táto vláda síce rozdávala miliardy, ale vo výsledku im to priazeň voličov nekúpilo. Zároveň spomenula aj to, že v prípade vyšetrovania káuz je tu stále spochybňovanie a zle vyzerá aj plán obnovy. "Počas vládneho obdobia dokáže vládnu koalíciu poraziť len vládna koalícia a ja viem, o čom hovorím," reagovala Radičová. 

Opatrenia vlády Matoviča, ale aj Hegera podľa nej nemala cieľovú skupinu a všetko prekryli hádky a chaos, ale aj absencia politickej kultúry.

Obviňovanie ako nástroj

Čo sa týka obviňovania zo strany predsedu Smeru-SSD Roberta Fica, expremiérka pripomenula aj to, ako ju nazýval sociálnym netvorom v sukni a ako tvrdil, že za všetko môže Radičovej vláda. "V tých nástrojoch, ktoré sú povrchné a manipulatívne sa mu darí," zhodnotila s tým, že útoky používa non-stop. 

"Zabudli sme, že v roku 2021 bol odvolaný exprezident Kovařík, nominant tejto koalície," pripomenula s tým, že nikto sa nehádzal o zem, že ide o likvidáciu nominanta vládnej koalície. Na margo odsúdených nominantov poznamenala, že išlo o špičku, ktorá mala zabezpečovať stiahnutie korupcie. Pripomenula aj konanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ale aj to, aké praktiky boli na GR a dnešnú 363. 

Aká je spoločenská schopnosť vnímať veci z minulosti?

"Rozhodovacie procesy sa vďaka internetu a sociálnym sieťam zásadne zmenili. My sme zahltení informáciami," vysvetľovala expremiérka s tým, že práve dnes je racionálna voľba úplne iná, než to bolo v minulosti. Politici zároveň nereflektujú na chudobné regióny a nedokážu sa s nimi stotožniť a riešiť ich problémy. 

"Každá ponuka, ktorá so sebou nesie hoci len ilúziu stability, má svojich priaznivcov," pokračovala ďalej s tým, že ako príklad uviedla aj prípad s medveďmi, kedy reprezentanti popredných inštitúcií nemajú riešenie situácie. "Nenahnevalo by vás to?" spomenula ďalej a dodala, že prestávame posudzovať nielen politikov, ale aj samých seba. 

"Stratili sme dôveru aj v politiku ako takú," pokračovala a ďalej reagovala pripomenutím plagiátorských káuz bývalej vlády. Keď Fico hovorí o tom, že Čaputová a aktuálny predseda vlády nezasahujú do živých prípadov, tak sa vlastne priznáva, že on toto robil. "Veta majú rozviazané ruky, mne skôr pripomína, že majú holé ruky, lebo to nestačí," povedala expremiérka Radičová. 

Bože, ako hlboko sme klesli

Z 25 subjektov je podľa expremiérky väčšina na úrovni "pidi" strán. "Vážim si ale ľudí, ktorí vstupujú do slovenského politického ringu, alebo sa doň vracajú... Slovenská politika, tlačové konferencie sú toho dôkazom, tu už platí len, Bože, ako hlboko sme klesli. Politika určuje tón, ale aj normy v spoločnosti," zhodnotila sociologička a expremiérka, ktorá znovu zopakovala, že nejde o slobodu slova, ale o slobodu nadávania a útokov. "Na konci dňa budeme nahratí my, občania," dodala. 

"Ja by som politikov poprosila, že väčšina z nás nie sme invalidní občania, a preto by nám nemuseli tak pomáhať," doplnila s tým, že stačí normálne fungovanie a jasné pravidlá platné pre každého. Spomenula aj to, že GP nemá kontrolu, lebo stále prokurátori kontrolujú samých seba. 

Ako vníma expremiérka ďalší vývoj a čo radí premiérovi Ódorovi? Dozviete sa vo videu:

Súvisiace články