Polojasno
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
Demokrati predstavili program: Je realizovateľný a spájajúci, presviedča Heger
Zdielať na

Demokrati predstavili program: Je realizovateľný a spájajúci, presviedča Heger

BRATISLAVA / Demokrati predstavili volebný program, sľubujú skúsenosti a stabilnú politiku. Opierajú sa o 7 okruhov, ktoré považujú za kľúčové.

Eduard Heger označil Demokratov za štandardnú stredovú stranu, ktorá je plná ľudí, ktorí vedia spravovať republiku. Do programu Demokrati implementovali aj odbornú prax zo zahraničia. "Je to program založený na reálnych skúsenostiach," uviedol expremiér Eduard Heger, ktorý predstavoval program. 

Čo Slovensko potrebuje?

Demokrati sú presvedčení, že ich program je okamžite realizovateľný a zároveň spájajúci. "My nestrašíme ľudí, nenazývame ľudí, že sú pliagy, nesľubujeme im stovky eur a nie sme ani povaľači vlády," pokračoval expremiér. 

Demokrati navrhujú zvýšenie čistej minimálnej mzdy, pokračovanie v riešeniach pre zdravotne znevýhodnených, ale aj zmeny vo vzdelávaní a ekonomike. 

7 bodov Demokratov

  • Bezpečné Slovensko

Hlásime sa k európskej a transatlantickej orientácii Slovenskej republiky a svojmu dielu zodpovednosti za ochranu a rozvoj slobody a demokracie vo svete. Presadzujeme sebavedomú, zodpovednú a hodnotovú zahraničnú politiku.

Európska únia je naším životným priestorom a NATO garantom našej bezpečnosti. Práve Európska únia je pre presadzovanie našich záujmov kľúčová a sebavedomé členstvo v nej pre Slovensko nemá pozitívnu alternatívu.

Priestor, ktorý ako členský štát máme, budeme využívať v prospech spoločných riešení, ktorých výsledkom bude vplyvné Slovensko v silnej, konkurencieschopnej a medzinárodne rešpektovanej Európskej únii. V záujme Slovenska je prispievať k tomu, aby proces integrácie Európskej únie pokračoval. Len silná, akcieschopná a konkurencieschopná únia dokáže prinášať obyvateľom výsledky. Budeme presadzovať posilnenie demokratickej legitimity únie, dokončenie vnútorného trhu, ale aj pokračovanie spoločného boja s dezinformáciami, ktoré cielene narušujú dôveru ľudí v demokratický politický systém.

  • Spravodlivé Slovensko

Pomôcť efektívnosti riadenia prípadov má nová súdna mapa. Táto zmena priniesla špecializáciu súdov a má potenciál aj zrýchliť súdne konanie. No napriek opakujúcim sa pokusom o „reformy“ súdnictva nezaznamenávame zlepšovanie dôveryhodnosti. Na jednej strane je potrebná celková zmena so zameraním na sudcov a sudkyne, ako aj ďalší personál súdov.

Zároveň je na druhej strane potrebné poskytnutie garancie verejnosti z pohľadu efektívnosti súdneho konania a odborného posúdenia ich vecí. Najlepšie výsledky v akejkoľvek organizácii sa dosahujú vtedy, keď sa všetci zameriavajú na rovnaké ciele. Vytváranie kultúry, ktorá podporuje zlepšovanie služieb a inovácie, je prvým dôležitým krokom na ceste k excelentnosti súdov. Súčasťou kultúry, ktorá je kľúčom k úspešnému fungovaniu súdov, sú tiež hodnoty, medzi ktoré patrí spravodlivosť, nestrannosť, nezávislosť, integrita, dostupnosť a včasnosť.

Cesta k excelentnosti súdov je cesta neustáleho zlepšovania, ktorá sa dosahuje prostredníctvom optimálneho interného riadenia súdov, silného vedenia, jasných politík a stratégií súdov, riadenia zdrojov, efektívnou a účinnou činnosťou súdov, kvalitnými a spoľahlivými údajmi o súdoch (výkonnosti) a vysokou úrovňou dôvery verejnosti.

  • Zdravé Slovensko

Slovenskému zdravotníctvu prinášame víziu, zrozumiteľnú štátnu politiku, primeranú reguláciu, ako aj peniaze. Na Slovensku máme mnohé centrá excelentnosti a zdravotníkov, ktorí počas pandémie dokázali v ťažkých podmienkach udržať funkčný systém a zachrániť mnoho životov. Na tom chceme stavať aj pri riešení kľúčových výziev, ktorým čelí slovenské zdravotníctvo.

Prvou z nich je zdravší a kvalitnejší život. Slovensko starne a svojimi návykmi si skôr život skracujeme, ako predlžujeme, či skvalitňujeme. Nedostatok pohybu a nadmerná konzumácia alkoholu, tabaku a cukru, vedú k vysokému výskytu civilizačných chorôb. Naša populácia trpí týmito chorobami častejšie, žijeme kratšie a menej kvalitne ako ľudia vo vyspelých krajinách EÚ. Našou víziou sú zelené mestá, zlepšenie kvality ovzdušia aj na vidieku, podpora aktívneho životného štýlu a lepšia ochrana ľudí dlhodobo pracujúcich v ťažkých pracovných podmienkach pred chorobami z povolania.

  • Angažované Slovensko 

Veríme, že liberálna demokracia je najlepšou formou vlády, pretože najviac otvára príležitosti každému jednotlivcovi spoluurčovať usporiadanie verejného života. Uvoľňuje tiež tvorivý potenciál človeka v prospech rozvoja spoločnosti. Jedným z kľúčových pilierov liberálnej demokracie je občianska spoločnosť, teda angažovaní občania, ktorí aktívne participujú na verejnom živote a individuálne alebo prostredníctvom pestrých právnych foriem mimovládnych neziskových organizácií sa venujú veľkej časti otázok spoločenského života bez zásahov štátu, často dobrovoľnícky.

Strana Demokrati si váži fungujúcu občiansku spoločnosť na Slovensku. Popri každodennom prínose v podobe nepreberného množstva verejnoprospešných aktivít a služieb, mimovládnym neziskovým organizáciám vďačíme aj za ich prínos v kritických obdobiach našej novodobej histórie.

V roku 1998 pri udržaní demokratického a proeurópskeho smerovania Slovenska, pri nedávnej pandémii ochorenia COVID-19, ako aj teraz, pri zvládaní následkov krízy zapríčinenej ruskou agresiou voči Ukrajine. Mimovládne neziskové organizácie a aktívni občania a občianky prispeli významným spôsobom k zvládnutiu týchto krízových období. Uvedomujeme si hodnotu občianskej spoločnosti, a preto vytvárať priaznivé prostredie pre jej fungovanie, patrí medzi naše trvalé strategické priority.

Budeme stavať na inštitucionálnych základoch spolupráce štátu a občianskej spoločnosti, tvorených Radou vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie a Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Nadviažeme na aktivity Iniciatívy pre otvorené vládnutie, dialóg medzi vládou a občianskym sektorom a budeme prehlbovať možnosti participácie verejnosti na tvorbe verejných politík. Budeme podporovať občiansky záujem, iniciatívy a aktivity pri riešení rôznych sociálnych, kultúrnych, environmentálnych a iných výziev. Usilujeme sa o angažované Slovensko, ktorého prirodzeným jadrom sú ľudia z občianskej spoločnosti.

  • Vzdelané Slovensko

Ako Demokrati nadviažeme na pozitívne reformy vlády Eduarda Hegera aj v oblasti podpory VŠ a vedy. Budeme podporovať čo najširšie zapojenie vysokých škôl a vedeckých inštitúcií do systému európskych vedeckých laboratórií. Svetová veda je len jedna a je ďaleko výhodnejšie zapojiť sa do medzinárodného výskumu, ako sa len hrať „na vlastnom piesočku“.

Európska komisia cez program “Európske strategické fórum pre vedeckú infraštruktúru (ESFRI)” systematicky buduje Európske laboratóriá s neporovnateľne lepším technologickým vybavením, ako môžeme mať na Slovensku. Príkladom sú laboratóriá ako CERN v Ženeve, XFEL v Hamburgu, ITER v Kadarach či FAIR a Európska vesmírna agentúra v Darmstadte. Slovenskí vedci a vedkyne v niektorých z nich a ďalších už úspešne pracujú a je potrebné ich podporiť a vytvoriť im dobré podmienky aj v domácich laboratóriách. Na Slovensku nemôžeme v oblasti základného výskumu realizovať priveľa vedeckých smerov, treba sa sústrediť na tie oblasti, v ktorých sme naozaj dobrí. 

  • Sociálne Slovensko

Zamestnanosť a dôchodkové zabezpečenie sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvňujú životnú úroveň obyvateľov. Správne nastavené politiky v týchto oblastiach prispievajú k budovaniu súdržnej inkluzívnej spoločnosti a zároveň k rastu ekonomiky a zlepšovaniu kvality života.

Zvyšovanie úrovne vzdelania sa dlho považovalo za hlavný predpoklad pre dosiahnutie rastu ekonomiky a životnej úrovne, ale to už nestačí. Obsah a spôsob práce v mnohých povolaniach sa mení. Je tu doba práce na diaľku, práce s informačnými technológiami, nastupuje umelá inteligencia, rozvoj zaznamenáva zdieľaná ekonomika, množstvo ľudí pracuje tak, že sú jednou nohou zamestnancami a druhou nohou samostatní podnikatelia. Tvorivá práca sa nesmie obmedzovať úzkoprsými pravidlami, ktoré mali zmysel v 20. storočí, ale už ho stratili.

Oporou slovenskej ekonomiky sú aj malí zamestnávatelia, živnostníci, IT spoločnosti či startupy. Vyššiu zamestnanosť však dosiahneme aj lepšou ponukou práce a pracovných podmienok ľudí, ktorí sú znevýhodnení na trhu práce (napr. matky menších detí alebo zdravotne znevýhodnení ľudia). Pracovnú legislatívu musíme zmodernizovať, hľadať riešenia vyhovujúce súčasným, ale i budúcim trendom v ekonomike, a to pri rešpektovaní medzinárodných dohovorov, smerníc a nariadení EÚ, a po zodpovednej diskusii so sociálnymi partnermi. Rast ekonomiky a rast zamestnanosti priamo vplýva na výšku dôchodkov. Od reforiem v roku 2004 došlo v dôchodkovom systéme k viacerým zmenám. Niektoré z nich sa osvedčili, niektoré vyžadujú opravu.

  • Prosperujúce Slovensko

Slovensko sa nachádza v súbehu dôležitých mega trendov: zelenej transformácie, digitalizácie, ale aj demografických zmien. Predstavujú pre slovenskú ekonomiku príležitosť a zároveň aj výzvu. Éra Slovenska, ako lacnej montážnej dielne, je totiž minulosťou.

Doterajší rastový model našej ekonomiky priniesol krajine veľký rozvoj, no jeho možnosti zabezpečiť dobiehanie ekonomicky najvyspelejších krajín sú vyčerpané. Pokiaľ chceme aj naďalej zvyšovať kvalitu života na Slovensku, potrebujeme nový rastový model založený na inováciách a vysokej pridanej hodnote, ktorý naplno odomkne potenciál krajiny. Dôležitým pilierom našej ekonomiky je automobilový priemysel. Je povzbudivé, že tunajšie automobilky začínajú získavať dôveru materských spoločností aj v oblasti výskumu a vývoja (R&D).

Elektrotechnický priemysel má tiež potenciál dosiahnuť svetovú kvalitu. Etablované odvetvia môžu prispieť k udržateľnej prosperite krajiny, ak sa prispôsobia súčasným trendom a implementujú najnovšie poznatky vedy a techniky. No pre plné využitie potenciálu Slovenska a zníženie zraniteľnosti voči zmenám v globálnej ekonomike je nevyhnutná aj diverzifikácia ekonomiky prostredníctvom rozvoja inovácií a podpory podnikania. Veríme, že úlohou štátu nie je podnikať, teda konkurovať komerčným spoločnostiam. Naopak, štát má nezastupiteľnú úlohu vytvárať prostredie priaznivé pre podnikanie, zabezpečovať kvalitný vzdelávací systém, investovať do vedy a výskumu a reformovať a inovovať verejný sektor.

V oblasti podpory podnikania to znamená minimalizovať bariéry podnikania, vytvoriť transparentné podmienky pre hospodársku súťaž, stanoviť atraktívne daňovo-odvodové podmienky, zabezpečiť vymožiteľnosť práva a dostupnú infraštruktúru a prístup k financovaniu. Potrebujeme tiež efektívne čerpať z EÚ fondov a prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti, čo predstavuje neopakovateľnú príležitosť pre akceleráciu nevyhnutných zmien.

Celý program tu.

Súvisiace články