Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
PS v otázke životného prostredia odmieta dať vláde 100 dní. Upozorňujú na 5 kľúčových oblastí
Zdielať na

PS v otázke životného prostredia odmieta dať vláde 100 dní. Upozorňujú na 5 kľúčových oblastí

BRATISLAVA / Progresívne Slovensko pri ochrane životného prostredia nebude čakať 100 dní. Od prvého dňa budeme využívať všetky možnosti na ochranu záujmov životného prostredia na Slovensku a budeme tvrdou a pozornou opozíciou akéhokoľvek ministra, ktorého SNS do rezortu dosadí, vyhlásil podpredseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

"Dnes si nemôžeme dovoliť, aby sa životné prostredie zredukovalo na rozdávanie financií či strieľanie medveďov. Ide tu o miliardy, ktoré vieme použiť na pomoc slovenským domácnostiam, podnikom, ale aj pôdohospodárom či pri ochrane prírody. Príležitosti ale nebudeme vedieť využiť, pokiaľ budú predstavitelia vlády spochybňovať klimatickú krízu," uviedol Hojsík z Progresívneho Slovenska. Tvrdí, že PS získalo silný mandát aj pre zásadné postoje v environmentálnych témach, a je pripravené hájiť záujmy slovenského životného prostredia doma, aj na európskej pôde.

Enviromantálne záťaže

Tamara Stohlová upozornila, že ministerstvo životného prostredia sa potrebuje začať urýchlene venovať aj environmentálnym záťažiam. "Prostredie zaťažené toxickými chemikáliami je rizikové pre naše zdravie a neraz znemožňuje rozvoj celých regiónov. Ďalšou urgentnou témou je znečistenie ovzdušia, ktoré na Slovensku spôsobuje asi 5000 predčasných úmrtí ročne. Rudolf Huliak a strana SNS, pod ktorú bude rezort spadať, sa však namiesto toho venujú absurditám ako zákaz 5G sietí alebo premenu rezortu na ministerstvo prírodných zdrojov. Hrozba, že najbližšie roky budú znamenať premárnenú šancu chrániť zdravie ľudí, je zjavná," dodala Stohlová.

Wiezik akcentuje európsku legislatívu

MŽP podľa europoslanca a odborníka na životné prostredie Michala Wiezika rieši najväčší počet tzv. infringementov, ktoré boli spustené v dôsledku dlhodobého nesúladu s európskou legislatívou. "Zatiaľ máme v životnom prostredí tri žaloby, ktoré treba urýchlene riešiť. Sme zaviazaní upraviť zonácie národných parkov, rozšíriť ich jadrové zóny a zabezpečiť prísnu ochranu biotopov hlucháňa. Exekutíva v duchu Huliakových cieľov by spôsobila zásadné škody na štátnom rozpočte, priamo ohrozila čerpanie fondu obnovy, no najmä poškodila kredibilitu Slovenska v očiach našich partnerov v EÚ," zdôraznil Wiezik.

Prioritou aj odpadové hospodárstvo

Podľa vicežupana BSK pre životné prostredie Michala Saba sú ohrozené aj naše ciele v odpadovom hospodárstve. "Slovensko v tejto oblasti čelí dvom infringementom aj ďalšej žalobe Komisie kvôli skládkam odpadov. Mnohé neboli pre uzavretím rekultivované a môžu stále predstavovať nebezpečenstvo pre životné prostredie a ľudské zdravie. Aj štúdia Inštitútu environmentálnej politiky hovorí, že u ľudí žijúcich v blízkosti skládok sa potvrdil zvýšený výskyt rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení či ochorení dýchacích ciest," uviedol Sabo.

Kľúčová bude aj zelená transformácia

Na zelenú transformáciu má Slovensko podľa ekonomického experta Štefana Kišša k dispozícii z európskych peňazí do roku 2030 vyše 15 miliárd eur. "Vypichnem Modernizačný fond, máme v ňom 4 miliardy eur, ale Slovensko prvú vyhlásilo až koncom júla 2022. Výsledkom je aj to, že časť peňazí "zjedla" inflácia. Všetky tieto peniaze však potrebujeme čím skôr dostať do ekonomiky, domácností a firiem. Zelená transformácia je pre nás príležitosť, ktorej výsledkom môže byť viac lepších pracovných miest vo firmách a nižšie účty za energie v domácnostiach," uzavrel Kišš.

Súvisiace články