NR SR: Poslanci ukončili debatu o kompetenčnom zákone aj o SLK k trestným kódexom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Poslanci rokujú o kompetenčnom zákone, ktorý do NR SR vrátila prezidentka. Koalícia odsúhlasila, že o zákone sa bude rokovať 12 hodín. Jednotlivé strany opozície tak majú limitovaný čas.
Skončili skôr než o deviatej
Zákonodarci ukončili piatkové rokovanie príspevkami do diskusie k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Piatkovému rokovaniu v pléne však od rána dominovala debata k vrátenej novele kompetenčného zákona, ktorú vetovala prezidentka Zuzana Čaputová, a poslanci sa ňou tak musia opäť zaoberať.
Poslanci sa opäť zídu v utorok, kedy majú hlasovať o prerokovaných bodoch. Opoziční poslanci v piatok deklarovali, že súhlasia s výhradami prezidentky pri kompetenčnom zákone. Na rozpravu však mali obmedzený čas.
V utorok by mali hlasovať o tom, či sa stotožnia s výhradami prezidentky pri kompetenčnom zákone, alebo novelu schvália v pôvodnom znení. V tajnej voľbe majú tiež rozhodnúť o predsedovi štátnej volebnej komisie. Od utorka rána má zároveň pokračovať diskusia k Trestnému zákonu.
Poslanci ju začali ešte v pondelok a zapája sa do nej v drvivej väčšine opozícia. Po prerokovaní návrhu na skrátené konanie má nasledovať rokovanie o novele v prvom čítaní. Novela predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj zmenu pri niektorých trestných sadzbách.
Vystúpenia za kluby
Za SaS vystupuje poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá sa odvolávala na protesty občanov v uliciach. "To je ten pokoj, ktorý ste sĺubovali?" pýtala sa spoza rečníckeho pultu. "Prezidentka v prvom rade namieta spôsob, akým chcete prijať túto novelu," poznamenala ďalej. Akcentovala problém s verejnými financiami a poklesom v meraniach rateingových agentúr.
Gábor Grendel sa venoval aj tomu, že aj vďaka vetu získali ďalší deň, ktorý oddiali likvidáciu ÚŠP. Prezidentku o vrátenie zákona požiadalo aj Matovičovo hnutie, ktoré veto prezidentky interpretovalo aj tak, že sa halva štátu stotožnila s ich výhradami.
Proti sa za klub KDH postavila aj poslankyňa a predsedníčka klubu Martina Holečková. Koalícii vyčítala najmä to, že nie je ochotná diskutovať ani o tak zásadnej veci, ako veto hlavy štátu.
Poslanec za PS Tomáš Valášek vystupuje za klub PS. "Veto pani prezidentky nie je prekvapeim," začal s tým, že svoje dôvody rozsiahle vysvetlila vo svojej správe. Valášek koalícii vyčíta zásahy do SIS, ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR. "Môžete si ich na hulváta pretlačiť, ale nič to nezmení," dodal poslanec a akcentoval, že ustanovanie o hlasovaní podľa vedomia a svedomia, by malo ležať na srdci aj koaličným poslanco. Poslanec sa fokusoval najmä na bezpečnostnú stránku zákona a dôležitosť kontroly v prípade vývozu zbraní, s ktorými Slovensko obchoduje.
Čo NR SR čaká v piatok?
Poslanci začali 16. deň 6. schôdze diskusiou k novele tzv. kompetenčného zákona, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Návrh hovorí aj o zriadení nového ministerstva cestovného ruchu a športu. Prezidentka ho vrátila na opätovné prerokovanie s viacerými výhradami k jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu.
Poslanci už skôr odsúhlasili, že diskusia má trvať 12 hodín. Navrhol to poslanec Rudolf Huliak (SNS), ktorý argumentoval, že k návrhu na skrátené legislatívne konanie, ako aj k samotnému zákonu sa už predtým rokovalo sedem dní.
Predstavitelia opozície to odmietali, viacerí zdôraznili potrebu venovať sa aj pripomienkam hlavy štátu. Jednotlivé poslanecké kluby majú rozdelený čas na vystúpenie. PS má zhruba dve a pol hodiny, KDH takmer hodinu. Klub Slovensko, KÚ, Za ľudí má na vystúpenia niečo vyše hodiny, Hlas-SD zhruba dve hodiny, Smer-SD tri, SaS a SNS takmer hodinu. Celkovo je prihlásených 22 poslancov.