Zatiahnuté
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
NR SR: Nechceme, aby sa zopakovala kauza gorila, ktorá bude vďaka vám premlčaná
Zdielať na

NR SR: Nechceme, aby sa zopakovala kauza gorila, ktorá bude vďaka vám premlčaná

BRATISLAVA / Poslanci pokračujú v rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu k zmenám v trestných kódexoch a zrušeniu ÚŠP. V pléne prednášajú svoje námietky, hoci koalícia stále mlčí.

Pokračovanie aj vo štvrtok

Poslanci ukončili stredajšie rokovanie, v závere 18. rokovacieho dňa 6. schôdze Národnej rady (NR) SR sa naďalej venovali návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Prihlásených je ešte pár poslancov písomne, po nich sa budú môcť hlásiť aj ústne.

Diskusia bude preto pokračovať aj vo štvrtok ráno. Vo štvrtok napoludnie by mala v pléne NR SR vystúpiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Požiadala o to v súvislosti s novelou Trestného zákona. Proces prijímania legislatívy považuje hlava štátu za veľmi nevhodný. Výhrady má aj voči jednotlivým ustanoveniam novely.

Podvečer čaká poslancov mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie Andreja Danka (SNS) z postu podpredsedu NR SR. Rokovanie iniciovala opozícia pre okolnosti Dankovej dopravnej nehody. Kritizuje postup polície aj to, že Danko neostal po nehode na mieste. V prípade už nariadil policajný prezident Ľubomír Solák kontrolu postupu policajtov. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizoval zverejnenie detailov vyšetrovania nehody.

Správy z paláca

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je presvedčená, že predkladatelia novely Trestného zákona nevedia o dôsledkoch, ktoré zmeny môžu priniesť. Ak by sa stretli s ľuďmi z praxe ešte pred predložením novely, tak by takýto návrh v súčasnosti v parlamente nebol.

Uviedla to po stredajšom stretnutí s právnymi expertmi a právnickými autoritami. "Bolo to zaujímavé a silné počúvanie, takáto odborná debata mala byť nielenže súčasťou riadneho legislatívneho procesu, ale dokonca mala predchádzať pri zámere prijať takto zásadné zmeny," povedala hlava štátu.

Pripomenula, že s ministrom spravodlivosti sa stretla koncom minulého roka a nevie, s akými odborníkmi sa o návrhu rozprával. "Pokiaľ viem, ani odborné kapacity ministerstva spravodlivosti sa nepodieľali na tvorbe tejto novely," podotkla Čaputová.

Mnohé argumenty, ktoré zazneli na stredajšom stretnutí, zhrnie prezidentka už zajtra vo svojom vystúpení v parlamente. "Zaznievali rôzne aspekty praktických dosahov noviel na konkrétnych prípadoch. To sú tie nuansy skryté v konkrétnych prípadoch a odborníci z praxe dokonca na mnohé z nich prichádzajú až postupne," povedala. Čaputová dodala, že dlho bola predmetom debaty otázka premlčacej doby.

KDH je proti zasahovaniu EÚ do vecí na Slovensku

Opoziční poslanci za KDH nesúhlasia s tým, aby Európsky parlament zasahoval do vnútropolitického boja ohľadom rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a novely Trestného zákona. Reagovali tak na stredajšie hlasovanie v Európskom parlamente.

Predsedníctvo KDH vyzvalo svojich europoslancov, aby za rezolúciu o reforme na Slovensku nehlasovali. Informovala o tom hovorkyňa hnutia Lenka Halamová. Líder KDH Milan Majerský zdôraznil, že Slovensko je suverénnym štátom EÚ a európske zmluvy určujú jasné mantinely pravidiel.

"KDH je zásadne proti, aby sa v Bruseli prijímali podobné rezolúcie, aká je dnes na stole v Európskom parlamente. Ctíme si pravidlá právneho štátu, no máme problém s poúčaním európskych inštitúcií, ktoré sa samy čoraz viac neriadia zmluvami, ako je to napríklad v otázkach rodinného práva, vzdelávania či ochrany ľudského života," povedal. KDH pripomenulo, že sa od začiatku stavalo proti tomu, aby sa otázka rušenia ÚŠP a súvisiacich zmien prenášala na európsku úroveň.

Považuje preto za kontraproduktívne, aby Európsky parlament v súčasnosti k tejto téme prijímal akúkoľvek rezolúciu. Podobný postoj zaujala aj poslankyňa Národnej rady SR Anna Záborská (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ), podľa ktorej si Slovensko ako suverénny štát musí zvládať problémy riešiť doma. "Europoslanci steh po stehu šijú izoláciu Slovenska. Podobnými krokmi EP postupoval proti Poľsku i Maďarsku," doplnila Záborská.

Výhrady opozície

"Toto není český model jasný pane," poznamenal spoza rečníckeho pultu poslanec za KDH Martin Šmilňák, ktorý citoval nielen z návrhu koalície, ale najmä z českého zakona, na ktorý sa koalícia odvoláva. Oproti Českej republike je v prípade finančnej trestnej činnosti, návrh koalície oveľa benevoletnejší.

Tam, kde českí bratia počítajú škodu vo výške 4-tisíc eur, naša koalícia ide do niekoľkých desiatok tisíc eur. "Nemusíme si na to spievať kdepak ty ptáčku hnízdo máš," uviedol Šmilňák, ktorý je presvedčený, že koalícia chce chrániť "svojich kamarátov", ale ublíži pri tom každému jednému občanovi. 

K poslancom opozície, ktorí zásadne nesúhlasia s obsahom novely, ale so skráteným legislatívnym procesom, patrí aj Marián Viskupič zo SaS. Vo svojich argumentoch sa opieral o vyjadrenie Európskej komisie. "Uvádza sa v ňom aj to, aby slovenská vláda nepokračovala v začatých novelách," uviedol Viskupič a dodal, že značné hospodárske škody hrozia Slovensku vtedy, ak sa tieto zmeny zákonov schvália. 

18. rokovací deň

Poslanci sa v stredu vrátili k diskusii o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Diskusii doteraz dominovali vystúpenia opozície, ktorá kritizuje spôsob prijímania novely a jej obsah. Z radov koalície vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý argumenty opozície odmietol. Novela predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenu niektorých trestných sadzieb.

Súvisiace články