Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Spaľovňa nebezpečného odpadu v Bratislave? Minister Taraba nevidí problém, hovorí o nevyhnutnosti
Zdielať na

Spaľovňa nebezpečného odpadu v Bratislave? Minister Taraba nevidí problém, hovorí o nevyhnutnosti

BRATISLAVA / Ochranári bijú na poplach. Petíciou upozornujú na spaľovňu, ktorá má vzniknúť v hlavnom meste. Vnímajú ju ako zásadný problém pre zásoby pitnej vody, ale aj pre zdravie obyvateľov.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje zverejnila petíciu ktorou upozorňuje na spalovňu nebezpečných odpadov, ktorá má vzniknúť v bratislavskom Slovnafte. "Touto petíciou prejavujeme svoj nesúhlas so zriadením, výstavbou a prevádzkou najväčšieho zariadenia tohto druhu na Slovensku - Centra energetického zhodnotenia odpadov (CEZO), v areáli spoločnosti Slovnaft, a.s. v Bratislave," zverejnili v petícii.

Organizátori petície upozornili, že rafinérsko-petrochemický komplex Slovnaft je historicky situovaný v Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, neprimerané využitie územia vzhľadom na jeho limity vytvára tlak aj na kvalitu vody v území.

Zároveň vyrátali, že navrhovaná kapacita novej spaľovne dosahuje až 316 700 ton odpadov ročne vrátane nebezpečných odpadov. "CEZO zahŕňa riziká a kumulované negatívne vplyvy spaľovania komunálnych aj nebezpečných odpadov na obyvateľov okolitých samospráv. Pritom odpad nezmizne, len sa zmení jeho forma. Nezmiznú ani toxické látky, ktoré odpad obsahuje. Po 1 tone spálených odpadov zostane zhruba 250 - 350 kg prevažne toxického popolčeka, popola a strusky. Dioxíny z popolčeka uvoľnené do okolitého prostredia by kontaminovali potravinový reťazec. Navrhovaná spaľovňa odpadov by produkovala značné množstvo emisií skleníkových plynov, predstavovala by riziko potláčania čistejších riešení, riziko dovozu odpadov zo zahraničia a riziká vyplývajúce z nedostatočného rámca pre reguláciu toxických látok, osobitne v odpadoch," uvádza sa v petícii, ktorá má zatiaľ takmer 2 500 podpisov. 

Bratislava má mať dostatočné kapacity

Klímaťa potrebuje zároveň upozornila, že hlavné mesto takúto spaľovnu nepotrebuje, nakoľko má dostatočné kapacity. "Pre Bratislavu a okolie máme dostatočné kapacity energetického zhodnocovania nerecyklovateľných odpadov, ktoré tvoria malý podiel komunálnych odpadov, v dostupnom regióne nie je a nebude dostatok nerecyklovateľných odpadov pre ďalšiu spaľovňu prevažne komunálnych odpadov, rizika dovozu odpadov, a s ním aj emisií, do tejto spaľovne odpadov z iných krajín, pričom táto zbytočná dodatočná záťaž nie je v záujme ochrany životného prostredia a zdravia obyvateľov Bratislavy a okolia," pokračovali. s tým, že ide o priame riziko pre zdravie obyvateľstva v širšom okolí, a to najmä toxickými látkami vypúšťanými do ovzdušia, ale aj tým, že spalovňa prispeje ku klimatickej zmene.

Iniciatóri petície zdôraznili, že spaľovne komunálnych odpadov produkujú významné množstvá emisií skleníkových plynov, pričom dosahujú nízku účinnosť výroby energie, rizika potláčania čistejších riešení - opätovného používania výrobkov a obalov, recyklácie, kompostovania a anaeróbnej digescie biologicky rozložiteľných odpadov, najpokročilejších technológií úpravy odpadu (MRBT) či dotrieďovania zmesového komunálneho odpadu pre zvýšenie miery recyklácie a zníženie emisií skleníkových plynov, jej umiestnenia priamo v Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, v smere prúdenia podzemnej vody ďalej do Žitného ostrova, ktorého vody sú vzhľadom na vysokú priepustnosť horninového prostredia a vysokú hladinu podzemnej vody ľahko zraniteľné. 

Minister problém nevidí

Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa na tlačovej konferencii odvolal na to, že Slovensko má viac než 62 skládok, ktoré podľa neho nespĺňajú ani základné normy a dochádza k presakovaniu toxických látok do spodných vôd. Dokonca uviedol, že na našom území sú už spôsobené nezvratné škody na zdraví a životnom prostredí. Zároveň zdôraznil, že "Slovensko je skládková veľmoc". Zdôraznil, že je treba, aby sa postaviloi minimálne tri zariadenia na likvidáciu odpadu. Slovensko podľa neho nemá vybudovanú ani infraštruktúru a museli by sme naďalej využívať spaľovne v okolitych štátoch a platiť im za to. 

"Nevidím žiadnu hrozbu v technicky najvyspelejších zariadeniách," povedal s tým, že takéto zariadenia sú po celej Európe. Podľa neho sa "môžeme rozhodnúť, či vybudujeme najmodernejšie zariadenie, alebo nám tu bude naďalej prekvitať čierne skládkovanie"

"Ku konkrétnej aktivite Slovnaftu . žasnem nad tým, že niekto napísal, že ja som povolil LNG termínál," poznamenal s tym, že to je nič oproti celému Slovnaftu. "Vyžaduje na západnom Slovensku minimálne jednu spaľovňu odpadu," povedal s tým, že ďalšie dve treba na likvidáciu envirozáťaže. Zdôraznil aj to, že pokiaľ budú spĺňať všetky náležitosti, nemá s tým problém. 

Súvisiace články