eZdravie je možno neopraviteľné, NKÚ vyčíta vláde slabú kontrolu: Čo s tým má Krajčí? Reaguje Matovič
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR po stredajšom rokovaní vlády upozornil na viacero problémov v zdravotníctve. Poukázal napríklad na nepresnosť dát v rezorte, ale aj neudržateľné financovanie štátnych záchraniek či nefunkčný DRG systém a nedostatočné využívanie systému eZdravia. Systém nás pritom vyšiel už na viac než 100 miliónov eur.
Matovič viní Lengvarského
Líder OĽaNO viní z digitálnych katastrof v zdravotníctve Vladimíra Lengvarského. Na tlačovej besede reagoval, že Marek Krajčí s problémami v rezorte nič nemá, a to napriek tomu, že problémy NCZI sa radikálne objavili už počas pandémie. Vtedy sa dialo aj to, že opakovane unikli dáta občanov SR tak, že boli verejne dostupné na internete.
Igor Matovič vidí problém vo Vladimírovi Lengvarskom. Ten, ako nominant OĽaNO, viedol rezort posledné dva roky. Šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností zdôraznil, že opakovane upozorňoval, že Lengvarský napácha len samé škody.
Viac vo videu:
Exšéfka zdravotníckeho výboru tvrdí, že je to 50 na 50
Podľa exšéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS) môžu za to, v akom stave sa NCZI nachádza, bývalé vlády, ale zodpovednosť je aj na tej aktuálnej. "Bolo by úplne smiešne vyhýbať sa zodpovednosti. Na vine je pán Krajčí, ktorý nominoval väčšinu šéfov NCZI, ktorí toto mali na starosti, ale aj pán Lengvarský, ktorý si nepresadil svoje a nezmenil vedenie," uviedla saskárka.
Zhrnula, že výsledky NCZI sú skutočne tragické a práve preto brojila proti navýšeniu ich rozpočtu. "Nielen, že nemajú výsledky, ale teda ten stav ich projektov je katastrofálny," uzavrela Bittó Cigániková.
Zlyhaní je niekoľko
Tieto závery vyplynuli z materiálu kontrol, ktoré sa v rezorte konali minulý rok, ale NKÚ ich pravidelne robilo od roku 2015. "Problém súvisí aj s tým, že za ostatných 30 rokov mal rezort zdravotníctva takmer 20 ministrov. Ak máte ministra, ktorý nie je vo svojej funkcii ani rok a pol, tak nemôže udržať nejakú zmysluplnú stratégiu a potom sa robia len udržiavacie kroky. Tie nemajú nič spoločné so strategickým riadením," skonštatoval predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
NKÚ považuje za problém nespoľahlivosť a nepresnosť zozbieraných informácií v rezorte, ktorý za tejto vlády viedol Marek Krajší (OĽaNO) a Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). "Bez relevantných, aktuálnych a spoľahlivých údajov nemožno plnohodnotne a na odbornej úrovni vykonávať vedu, výskum a prinášať inovácie v oblasti zdravotníctva," skonštatoval.
Zdá sa, že riešenia sú
Andrassy preto parlamentnému zdravotníckemu výboru odporučil, aby zaviazal Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) prijať systémové opatrenia na zlepšenie situácie a informovať o vykonaných postupoch. Problémom v zdravotníctve je podľa neho aj využívanie digitálnych technológií.
"Napriek skutočnosti, že jedným z hlavných cieľov Európskej komisie je dosiahnuť využívanie digitálnych technológií v celom hospodárstve a spoločnosti, v podmienkach SR nebol systém eZdravia dostatočne funkčný a využívaný," skonštatoval. Ministerstvu zdravotníctva a NCZI zároveň navrhol viacero opatrení, a to vrátane stanovenia harmonogramu úloh v oblasti eZdravia či personálne posilnenie sekcie digitalizácie a informatiky rezortu.
Čo je ďalším problémom?
NKÚ ako problematický identifikoval systém financovania štátnych záchraniek, ktorý je podľa neho z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Poukázal, že ich financovanie a personálne potreby nie sú uspokojivo zabezpečené, čo môže viesť k ohrozeniu dostupnosti, plynulosti a nepretržitosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti je podľa neho mimoriadne dôležité vypracovať koncepciu rozvoja záchrannej služby a zvážiť prijatie okamžitých opatrení s cieľom stabilizácie.
Upozornil tiež na nefunkčný DRG systém, ktorého cieľom je zabezpečiť udržateľné financovanie lôžkovej zdravotnej starostlivosti. Pripomenul, že jeho prevádzka sa mala spustiť na začiatku roka 2016. Za najväčšiu prekážku zavedenia DRG do praxe označil nedostatočné riadenie projektu implementácie. V tejto súvislosti okrem iného navrhol Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, aby od rezortu zdravotníctva požadoval pravidelné informácie o implementácii systému.