Polojasno
24°
Bratislava
Miloslav
3.7.2024
HLASOVANIE NR SR: Interrupčná tabletka opäť neprešla plénom, za bolo len 44 poslancov
Zdielať na

HLASOVANIE NR SR: Interrupčná tabletka opäť neprešla plénom, za bolo len 44 poslancov

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Bezpečnejšie prerušenie tehotenstva pre ženy podporilo len 44 poslancov, proti bolo 45. 37 poslancov sa zdržalo a traja nehlasovali vôbec. V sále bolo 129 poslancov NR SR.

Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení neskorších predpisov, predložili na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za SaS Jana Bittó Cigániková, Jarmila Halgašová a Branislav Grӧhling.

ad

"Cieľom návrhu zákona zakotvenie dvoch možností vykonania umelého prerušenia tehotenstva – chirurgicky alebo medikamentózne. Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj k budúcim tehotenstvám týchto žien. Interrupcia je podľa práva SR legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe. 

Adekvátna zdravotná starostlivosť je právom

Akcentovali, že právo na poskytnutie interrupcie je zakotvené v Zákone č. 73/19861 o umelom prerušení tehotenstva a zmienku o nej nájdeme aj v Zákone č. 576/20042 o zdravotnej starostlivosti.

"Paragraf 4 Zákona č. 576/20043 o zdravotnej starostlivosti, v bode 3 zákonodarca uvádza, že poskytovateľ je povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy a v súlade so štandardnými postupmi na výkon prevencie. Z uvedeného vyplýva, že zdravotní pracovníci musia postupovať v súlade s vedeckými poznatkami a štandardnými postupmi, ktoré vo forme vyhlášok vydáva Ministerstvo zdravotníctva," pokračovali ďalej a spomenuli aj konflikt vo vyhláške vo vzťahu k zahraničiu. 

"Tu ale nastáva konflikt vyhlášok s príkladmi dobrej praxe v zahraničí. V západnej Európe je to úplne bežná súčasť interrupčnej politiky. V roku 2023 neponúkajú medikamentóznu formu interrupcie len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva, Malta a Slovenská republika. Ak porovnáme Slovensko so západnou Európou v úrovni zdravotnej starostlivosti či v strednej dĺžke dožitia, markantne zaostávame," pokračovali poslanci, ktorí sú presvedčení, že ide o záujem žien. 

"Preto je v záujme zdravia žien, aby sme sa poučili z praxe v západnej Európe. Podľa slov najvyšších odborných špičiek v gynekológii je podanie interrupčnej tabletky dnes na Slovensku trestným činom, lebo tento spôsob neupravuje vyhláška. Aj preto považujeme za dôležité, aby sa tento spôsob dostal priamo do zákona, aby ho nemohli ministerskí úradníci svojvoľne opäť zakázať v takej citlivej otázke obyčajnou vyhláškou, len na základe politických vplyvov radikálne konzervatívnych politikov, ktorí vo svojom presvedčení o svojej jedinej pravde neváhajú riskovať životy a zdravie žien a ich budúcich potomkov. Navyše, na absenciu v zákone sa v minulosti odvolávali aj konzervatívni aktivisti," uvádzali v správe ďalej. 

Úkon by sa mal dostať priamo do zákona

Poslanci zdôraznili, že je preto v záujme vyriešenia situácie, aby sa tento úkon dostal priamo do zákona. Sú presvedčení, že jeho absencia je logicky spôsobená tým, že v čase jeho prijatia ešte medikamentózna forma neexistovala. Odvolávajú sa na to, že na základe súčasných poznatkov lekárskej vedy odporúčajú relevantné "odborné kapacity na Slovensku vykonávanie interrupcie medikamentóznou formou, ak o ňu žena požiada a jej zdravotný stav či iné okolnosti tomu nebránia".

"Aj keď je interrupcia jeden z najbezpečnejších lekárskych úkonov, ako každý lekársky úkon, aj tento má riziká. Riziká medikamentóznej formy interrupcie sú v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. Príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek. Zároveň sa zvyšujú riziká pri ďalšom otehotnení. Štúdie potvrdili, že pri chirurgickej interrupcii je oproti medikamentóznej vyššie riziko predčasného pôrodu v ďalších tehotenstvách o 90 % pred 28. týždňom," uvádzali v materiáloch. 

Riziká sú zrejmé

Podľa poslancov SaS sa taktiež zvyšuje riziko krvácania po pôrode v nasledujúcej gravidite a riziko vcestnej placenty, čo je život ohrozujúci stav. "Medikamentózna forma interrupcie teda znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy. Naopak, neexistuje zvýšené riziko pri ženách, ktoré podstúpili medikamentóznu formu interrupcie. Klasická chirurgická interrupcia predstavuje pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti oveľa vyššie nároky na náklady, starostlivosť a vyťaženosť personálu, keďže poskytnúť anestézu môže len špecialista," dopĺňa dôvodová správa. 

Argumentujú, že na základe uvedeného sú presvedčení, že zavedenie medikamentóznej formy interrupcií je v súlade nielen s duchom slovenskej legislatívy upravujúcej zdravotnú starostlivosť, ale aj v súlade s dobrou praxou v zahraničí s vyššou kvalitou zdravotnej starostlivosti a tak aj s etickým aspektom poskytovania zdravotnej starostlivosti. 


Súvisiace články