Volebná encyklopédia Slovenska: Ak by sa chcela zaviesť povinná vojenská služba, vyšlo by nás to veľmi draho
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Mala by budúca vláda opäť zaviesť povinnú vojenskú službu? Výsledky verejnej mienky prezradil najnovší prieskum pre JOJ24 od agentúry AKO. Ten v štúdiu hodnotil jej šéf Václav Hřích.
Slováci majú na tému povinnej vojenčiny relatívne jasný názor. "Je to dôležitá téma, pretože sa vracia uvažovanie o tejto téme," uviedol Hřích s tým, že túto otázku otvorili aj niektoré politické strany a to tým, že sa pýtajú, ako je Slovensko obranyschopné.
Spolitizované bolo aj zrušenie vojenskej služby, a to bolo na festivale Pohoda v roku 2005. "Tí ľudia, ktorí tam vtedy mohli mať 20, 18, až 27, tak teraz sú štyridsiatnici," dodal s tým, “že vojenčinu už nezažili a máme za sebou veľmi pokojné obdobie".
Čo ukázali čísla?
Respondenti mali uviesť, či by podľa nich budúca vláda mala alebo nemala obnoviť povinnú vojenskú službu. Z exkluzívneho prieskumu agentúry AKO pre reláciu Volebná encyklopédia Slovenska vyplýva, že približne každý druhý respondent (51,1 %) si myslí, že budúca vláda by nemala obnoviť povinnú vojenskú službu.
To, že by ju obnoviť mala, si myslí celkom 44,4 % respondentov. Z výsledkov plynie, že sem patria najmä ženy, 50 a viac roční respondenti s najnižším dosiahnutým vzdelaním s trvalým bydliskom v Trenčianskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji a voliči hnutia Republika (64 % voličov Republika súhlasí), SMER-SD (58 %), HLAS-SD (57 %), SNS (51 %). Proti sú najmä muži, za sú najmä starší ľudia, ktorých by sa povinná služba už netýkala.
Dalo by "sa to spustiť" len tak?
Hřích zdôraznil, že obnovenie vojenskej služby nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Zdôraznil aj vysoké náklady, materiálne zabezpečenie, ale aj kapacitné možnosti slovenskej armády. "Stálo by to nemalé finančné prostriedky," zhodnotil Václav Hřích.
Proti povinnej vojenskej službe sa postavili aj známe osobnosti. Mnohí známi muži z ankety ešte vojenčinu odkrútili a zhodnotili ju ako zbytočnú a ako obdobie, ktoré im nič nedalo. Zhodli sa, že armáda by mala byť v prvom rade profesionálna.
Riešením by mohli byť aktívne zálohy tak, ako to aplikuje Česká republika, ale aj moderná branná výchova na školách, ktorá by reflektovala na aktuálne obranné potreby.
Povinná vojenská služba nie je témou ani na základe politických preferencií voličov.