Jasno
17°
Bratislava
František
4.10.2023
Zverejnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov sa odkladá
Zdielať na
Noviny PLUS

Zverejnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov sa odkladá

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Zverejnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov bude zrejme až v budúcom volebnom období. Oznámil to šéf Výboru Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SSD). Výbor podľa neho v tomto volebnom období už nezasadne, čo odôvodnil tým, že by na neho zrejme neprišiel dostatočný počet poslancov.

Pre TASR zároveň povedal, že ak parlament už nebude zasadať na žiadnej mimoriadnej schôdzi do konca volebného obdobia, tak zasadanie výboru už nezvolá. Tiež dodal, že vzhľadom na to, že sa už žiadna schôdza neplánuje, tak sa majetkové priznania zverejnia až na jesen po voľbách, keď to už bude v gescii výboru v novom zložení.

Zákon ukladá verejným funkcionárom zverejniť svoje majetkové priznania, pričom lehota na podanie je vždy do 30. apríla. Tento rok bola lehota predĺžená do 2. mája. Načas podalo majetkové priznania 1502 funkcionárov a po lehote ich podalo 72. Svoje majetky zatiaľ nezverejnilo 23 fukncionárov. Pokiaľ svoje majetkové priznania nezverejnia, hrozí im pokuta vo výške jedného mesačného platu za predchádzajúci kalendárny rok.

Majetní aj nemajetní

Majetky verejných funkcionárov sa rôznia podľa ich predošlých povolaní, ako aj ich koníčkov. Majetkami z predošlých podnikateľských aktivít sa môže pýšiť predseda NR SR Boris Kollár, pričom jeho portfólio nehnuteľností obsahuje také lokality ako Thajsko, Spojené arabské emiráty alebo Rakúsko. Predseda strany Sme rodina vlastní aj viaceré pozemky v bratislavskom Starom meste.

Predseda strany Smer-SSD Robert Fico vlastní napríklad vinicu v bratislavskej Rači, ako aj niekoľko pozemkov ornej pôdy. V jeho majetkovom priznaní sa nachádza aj stavebné sporenie. Napriek tomu, že žije luxusným životom, tak ku svojim vlastneným aj nevlastneným majetkom sa nevyjadruje. Denník SME informoval, že už v minulosti sa Fico zdržiaval komentárov k darom a neuvádzal ich ani v majetkovom priznaní.

Jedným z "najchudobnejších" verejných predstaviteľov je predseda OĽaNO a priatelia Igor Matovič, ktorému v majetkovom priznaní nesvietia žiadne nehnuteľnosti, pozemky ani iný druh majetku. Všetko má totiž prepísané na manželku, ktorá v minulosti investovala väčšie sumy peňazí do zmeniek. Preto sa aj v minulosti dostal do pozornosti nadácie Zastavme korupciu. Matovič však v súvislosti s konaniami jeho manželky vyhlásil, že ,,nikdy nevlastnil žiadnu zmenku voči tejto firme a tak sa ju nemohol ani nikdy pokúšať predať“.

Problémové typy

Vo verejnom priestore sa však nájdu aj funkcionári, ktorí majú s odovzdávaním majetkových priznaní dlhodobé problémy. Generálnemu riaditeľovi Slovenského národného divadla Matejovi Drličkovi v minulosti hrozilo kvôli opakovanému oneskorenému podaniu majetkového priznania odobratie funkcie šéfa SND. Dva roky po sebe sa mu ho nepodarilo odovzdať načas, kvoli čomu sa dostal do pozornosti Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Svoje konanie okomentoval ako procesnú chybu a nie ako úmysel.

​Kto všetko musí zverejniť majetkové priznanie?

Povinnosť podať oznámenie o majetkových pomeroch sa podľa zákona týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Rovnakú povinnosť majú napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ Slovenskej informačnej služby, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie