Zatiahnuté
Bratislava
Frederik
25.2.2024
Tlačovku ministerky Šimkovičovej poznačil incident, zahŕňal aj ochranku a novinára
Zdielať na

Tlačovku ministerky Šimkovičovej poznačil incident, zahŕňal aj ochranku a novinára

BRATISLAVA / Ministerka vylúčila zlučovanie fondov, hoci kritizovala dotácie konkrétnych projektov. Tlačovú konferenciu poznačil aj nepríjemný incident.

Ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová oznámila, že verejnoprávne umelecké fondy sa zlučovať nebudú, je však podľa nej nevyhnutné, aby štát mal relevantné nástroje, ktorými môže kontrolovať ich hospodárenie a využitie verejných zdrojov na podpornú činnosť.

Šimkovičová spolu s kolegami poukázala na diskutabilnú selekciu podporených projektov zo strany fondov. "Preto sú i predložené do parlamentu poslanecké návrhy, ktoré riešia zvýšenie možnosti štátu kontrolovať fondy využívajúce verejné zdroje," upozornila ministerka. Uviedla zároveň, že verí, že parlament sa k týmto návrhom dostane čo najskôr.

Ministerka v prípade dotácií, ktoré považuje za sporné, poukázala napríklad na to, že Nadácia Milana Šimečku dostala v priebehu roka 2023 z Fondu na podporu umenia (FPU), Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) i rezortu kultúry pod vedením Silvie Hroncovej celkovo 69 000 eur.

Výhrady k rôznym projektom

Štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák dokumentoval zasa prípad dotácie pre seriál a film o Mikulášovi Černákovi, ktorý dostal z Audiovizuálneho fondu (AvF) 537 000 eur, zatiaľ čo projekt o osobnosti slovenských dejín, generálovi Jánovi Golianovi, sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať. Bernaťák kritizoval aj to, že fondy nevysvetľujú relevantným spôsobom. "Sú to často arogantne pôsobiace vágne frázy, z ktorých nemožno zistiť, prečo ten alebo onen projekt nezískal dotáciu," dodal.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Roman Michelko má tiež z diskusie s tvorcami príklady o selektívnom výbere dotácií, ktoré vykazujú znaky favorizovania určitej skupiny umelcov a tvorcov. "Teším sa na rozpravu v parlamente k návrhu na zmeny vo fondoch, kde budem takéto príklady uvádzať," avizoval. Pri reforme verejnoprávnych umeleckých fondoch by sa podľa neho malo ísť cestou českého modelu. "V oveľa a väčšej miere dokáže podporovať rôznorodé kultúrne a umelecké skupiny, bez bonifikácie určitej časti," dodal.

Incident a verbálne útoky

Tlačovú konferenciu poznačil aj incident, keď rezort umožnil len dve novinárske otázky. Jeden z prítomných redaktorov sa ich však opýtal viac a vyústilo to až do toho, že mu chcel ochrankár vziať z ruky mikrofón. Tlačové oddelenie už predtým mikrofón vyplo. 

Súvisiace články

Najčítanejšie