Po zdravotníkoch odchádzajú aj učitelia: Vysoké školy nemajú odborníkov z čoho zaplatiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Po zdravotníkoch hádžu uteráky do ringu aj pedagógovia. Problémy s odlivom zamestnancov eviduje aj rezort a týka sa nielen stredných, ale aj základných škôl. Politológ Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík pre Noviny PLUS TV JOJ povedal, že od septembra bude mať obrovský problém s pedagógmi jazyka.
"Hoďte tomu učiteľovi do klobúka 50 eur, povedal Branislav a vyriešil tak problém, ktorého dôsledky sa prejavia naplno o niekoľko rokov.... Ja fakt neviem, či si tento človek z učiteľov robí srandu, alebo to v tej jeho hlave myslí vážne," rozčúlil sa politológ Radoslav Štefančík.
Reagoval tak na vyjadrenie ministra o tom, že pedagógov chce stabilizovať 50 eurovým príspevkom. Minister školstva Branislav Gröhling sa 12. augusta vyjadril, že eviduje výrazný výpadok učiteľov. Ide najmä o učiteľov matematiky, fyziky, chémie, informatiky aj cudzích jazykov.
Minister zaregistroval výpadky učiteľov aj na prvom stupni. Aj preto chcel jeho rezort zaviesť stabilizačný príspevok 50 eur. Táto suma by prišla riaditeľovi a on by ju mohol pridať konkrétnemu učiteľovi. "Máme to pripravené zákonne, aj sme to otestovali," vyjadril sa minister s tým, že dúfa, že od septembra príspevok zavedú.
Už pár dní predtým zverejnil populárny politológ na svojom profile na sociálnej sieti sarkastický inzerát v ktorom hľadá pedagógov pre svoju katedru.
"Keďže sociálne siete sú dnes na posúvanie informácií účinnejšie ako webové portály verejných inštitúcií, rozhodol som sa zverejniť túto pracovnú ponuku práve tu. Pedagogickí zamestnanci sa na slovenských vysokých školách prijímajú po výberovom konaní, preto tento inzerát zatiaľ vnímaj iba ako avízo o budúcom výberku. Koho hľadám? Ideálne dvoch angličtinárov na Fakultu aplikovaných jazykov na EU v Bratislave. Niektorí moji kolegovia sa totiž rozhodli, že to skúsia v zahraničí. Vraj dostanú lepšie podmienky," začal Štefančík svoj príspevok so sarkastickou poznámkou, že tomuto dôvodu neverí, pretože kde inde by mohlo byť lepšie, než na slovenskej vysokej škole.
Požiadavky na pedagógov zásadne presahujú ohodnotenie
"Čo požadujem? Absolvovaný tretí stupeň štúdia v odbore filológia (prípadne príbuzných odborov), zameranie na anglický jazyk a interkultúrnu komunikáciu. Ideálne, ak budeš mať niekoľko ročnú prax, absolvované nejaké študijné a vedecké pobyty v zahraničí a splnené podmienky na docentúru. Čo budeš robiť? Klasika, čo ostatní. Budeš dobre učiť odborné predmety, viesť záverečné práce, konzultovať, písať maily, podávať a riešiť projekty, chodiť na konferencie, spravovať administratívu a neustále publikovať. Očakávam, že publikovať budeš v anglickom jazyku a väčšina tvojich výstupov bude uverejnená v kvalitných indexovaných časopisoch. Jedna monografia a jedna učebnica tak aspoň raz za dva roky by bol z tvojej strany bonus," vyrátal očakávania, ktoré sú na vysokoškolského pedagóga kladené.
"Čo ponúkam? Perfektného šéfa, zrejme toho najlepšieho (mňa). To je tá najväčšia výhoda. Potom skvelú pracovnú atmosféru, teplé jedlo, ktoré si samozrejme musíš kúpiť a samozrejme bombastický plat. Jeho presnú výšku si v závislosti od rokov praxe nájdeš na stránke ministerstva školstva. Ale počítaj, že to na začiatku môže byť až okolo 1160 eur. Padla ti sánka, že? To nie je všetko. Počítaj s postupným nárastom mzdy. Už po 20 rokoch to môže byť až o 200 eur viac," pokračoval politológ s istou dávkou neskrývanej irónie a doplnil, že ak by zamestnanec stihol aj docentúru, môže si prilepšiť až o 250 eur.
Navýšenie je iba v rovine sľubov
Politológ poznamenal, že učiteľom majú ísť platy hore a to údajne až o 10 % a tak treba počítať so 100 eurami navyše. "Nebudeš vedieť, čo s toľkými peniazmi robiť. Ale to navýšenie ber zatiaľ iba hypoteticky. Zatiaľ je to len v rovine sľubu. Rozdiel do tých 2500 eur, ktoré spomínal Igor Matovič, keď hovoril o tom, koľko zarábajú ľudia na vysokých školách, ti možno doplatí minister financií. Ak dovtedy vydrží," pokračoval z ostra.
Na záver dodal, že ak sa nikto neozve, hodlá túto ponuku posunúť na britské a americké univerzity. "Ministerstvo školstva totiž tento rok pripravilo novelu zákona, ktorá umožní prijímať aj vedcov a učiteľov zo zahraničia. Nie že by to predtým nebolo možné, ale dnes je to vraj jednoduchšie. Takže ak nechceš, aby ťa predbehol niekto z Oxfordu alebo Harvardu (odhadujem, že záujem bude veľký), je potrebné dať o sebe vedieť čím skôr," uzavrel politológ Radoslav Štefančík.