Poslanci ukončili rozpravu o rozpočte, pozmeňujúce návrhy sa robili na poslednú chvíľu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prestávka za prestávkou a pozmeňovacie návrhy na poslednú chvíľu. Aj tak vyzerala posledná rozprava v parlamente.
Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili stredajšie rokovanie opätovnou diskusiou o návrhu štátneho rozpočtu. Po prečítaní posledného pozmeňujúceho návrhu prerušil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) 78. schôdzu do štvrtka (22. 12. 2022) do 11.00 h.
Pokračovať by tak poslanci mali rovno hlasovaním. Definitívne by mali rozhodnúť o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ale aj o ďalších novelách, ktoré s ním súvisia.
Hlasovať budú aj o novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorej sa venovali v zrýchlenom režime. Legislatívna úprava hovorí, že rozpočet verejnej správy nemusí byť zosúladený s limitmi verejných výdavkov, pokiaľ je aktivovaná všeobecná úniková doložka podľa európskych predpisov.
Vyjadriť sa majú poslanci aj k zavedeniu novej dane z plynovodov, zvýšeniu dane z liehu či k zrušeniu koncesionárskych poplatkov.
Aké budú zmeny v rozpočte?
Zavedenie limitu verejných výdavkov na rok 2023, ako aj presun prostriedkov zo všeobecnej pokladničnej správy (VPS) do rezortov zdravotníctva a spravodlivosti. Aj tieto zmeny prináša pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu na budúci rok, ktorý v opätovne otvorenej rozprave k návrhu predstavil predseda finančného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Viskupič (SaS).
Limit verejných výdavkov na budúci rok má byť určený priamo v zákone o štátnom rozpočte, a to vo výške 41,321 miliardy eur. "Navrhovaným ustanovením sa deklaruje záväzok SR mať limit verejných výdavkov na rok 2023," uviedli v pléne autori zmien, poslanci Milan Vetrák, Marek Šefčík a Marián Viskupič.
Slovensko sa k tomu zaviazalo v pláne obnovy a Európska komisia (EK) ich zavedenie očakáva. Takto stanovený limit bude platný do určenia výdavkových limitov Radou pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ako to predpokladá zákon. Zostane však v platnosti, ak ňou stanovený limit bude vyšší. Ak RRZ naopak určí prísnejší limit, bude o ňom hlasovať plénum NR SR a táto nižšia hodnota môže nahradiť pôvodný limit stanovený v zákone o štátnom rozpočte.
Z viacerých rezerv, ktoré sú súčasťou všeobecnej pokladničnej správy, sa do kapitoly rezortu zdravotníctva má presunúť 820 miliónov eur. Súčasťou vyšších výdavkov tejto kapitoly je aj zvýšenie platby za poistencov štátu o 515 miliónov eur. Kapitola ministerstva spravodlivosti presunom z VPS získa dodatočných 33 miliónov eur na zabezpečenie nových sídiel súdov.
Pauza za pauzou, prerušenie za prerušením
Rokovanie Národnej rady (NR) SR v stredu prerušili do 14.00 h. V pléne to oznámil podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD). Popoludní by sa malo pristúpiť k otvoreniu diskusie o štátnom rozpočte na budúci rok, v rámci ktorej by doň mali pribudnúť pozmeňujúce návrhy.
"Keďže situácia je dosť neprehľadná, samotní predkladatelia pozmeňujúcich návrhov nevedia presne odhadnúť, kedy budú pozmeňujúce návrhy k dispozícii, neostáva mi nič iné, aby som prerušil rokovanie Národnej rady až do 14.00 h," priblížil Blanár s tým, že treba vytvoriť priestor na spracovanie pozmeňujúcich návrhov.
Blanár uviedol, že o 14.00 h pristúpi plénum formálne k hlasovaniu o štátnom rozpočte, pri ktorom sa otvorí rozprava na predloženie pozmeňujúcich návrhov. Tie by mali byť súčasťou prípravy ďalších zákonov, ktoré sa budú odvíjať od štátneho rozpočtu.
Dane z ropy
Poslanci Národnej rady (NR) SR diskutujú v stredu dopoludnia o zákone o solidárnom príspevku. Schôdza sa začala o niečo neskôr vzhľadom na zasadnutie finančného výboru. Parlament rokuje o návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Zo zákona vyplýva, že firmy a ropné rafinérie, ktoré vytvárajú aspoň 75 % svojho obratu z hospodárskej činnosti v odvetví ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, by mali v nasledujúcom období platiť solidárny príspevok z vyšších ziskov.