Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Na bratislavskú ikonu sa usmialo šťastie: Historická lekáreň u Salvatora sa vracia ľuďom
Zdielať na

Na bratislavskú ikonu sa usmialo šťastie: Historická lekáreň u Salvatora sa vracia ľuďom

BRATISLAVA / Lekáreň u Salvatora s 300-ročným mobiliárom sa konečne opäť otvorí verejnosti. Najviac fotografovaná pamiatka v našom hlavnom meste sa dočkala svojej obnovy a dokonca sa vráti k svojmu pôvodnému účelu. Navštíviť ju môžete už zajtra.

Najkrajšia lekáreň na Slovensku prežila monarchiu, Československo, Slovenský štát aj socializmus. Osudnou sa jej stali 90. roky, keď došlo k jej privatizácii. 

Magistrátu sa však túto národnú kultúrnu pamiatku podarilo vrátiť do rúk mesta. Legendárna lekáreň u Salvatora po 28 rokoch opäť otvorí svoje brány verejnosti.



Pôvodný barokový nábytok bol lekárnikom Adlerom v roku 1904 doplnený o „moderné“ doplnky – lustre, váhu, pokladňu a svietidlá. Historickú a pamiatkovú hodnotu majú aj štuková výzdoba stropu či dlažba. Dominujú obrazy bohýň medicíny. Domáci, ale aj návštevníci tak budú môcť svoje lieky už čoskoro nakupovať v barokovej perle plnej symboliky.

Najfotografovanejšia budova v meste

Budova lekárne Salvator patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre mesta. Patrí k jedným z legendárnych a takmer už stratených priestorov v našej histórii. Túto ikonu starej Bratislavy a národnú kultúrnu pamiatku sa súčasnému vedeniu mesta podarilo v lete 2020 získať do 100 % vlastníctva, priestory lekárne zrekonštruovať, následne v roku 2021 získať aj takmer 300-ročný historický mobiliár a v týchto dňoch si všetky prepracované interiérové detaily bude môcť poriadne prezrieť, preskúmať a užiť prostredníctvom historických prehliadok s kvalifikovanými sprievodcami Bratislavského kultúrneho a informačného strediska už aj verejnosť.

"Veľmi sa teším, že sa nám takmer stratené verejné priestory darí vracať verejnosti. Po 28 rokoch navraciame život a funkciu aj národnej kultúrnej pamiatke, Lekárni u Salvatora. Legendárne priestory, ktoré roky chradli, sme obnovili, vrátili sme do nich jedinečný barokový mobiliár a už čoskoro sa do lekárne vráti aj tá pravá lekárenská vôňa, pretože tu Slovenská lekárnická komora otvorí kvalitnú lekáreň pre všetkých," uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

"Už ako študent farmácie som na prelome tisícročí často chodieval okolo tejto budovy a veril som, že sa do nej raz vráti ozajstný lekárnický život. Je skvelé, že hlavné mesto tento krok urobilo a že symbolicky sú – prostredníctvom Slovenskej lekárnickej komory – súčasťou tohto návratu všetci farmaceuti a farmaceutky," uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Obrovský kus histórie

Lekáreň, založená arcibiskupom Georgom Lippaiom v 17. storočí, prešla viacerými zmenami majiteľov a sídiel, kým našla svoje miesto v Adlerovom dome. Túto ikonickú budovu s novoslohovým priečelím so sochou Salvatora od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho dal postaviť lekárnik Rudolf Adler v roku 1904. Lekáreň fungovala nepretržite v Adlerovom dome od roku 1904 počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu.

Legendárna lekáreň ukončila svoju činnosť až v roku 1995, odkedy ostali jej priestory verejnosti neprístupné. Po dlhých rokoch úsilia sa mesto Bratislava stalo výhradným vlastníkom Adlerovho domu a začalo s rekonštrukciou priestorov. Hlavnému mestu sa taktiež podarilo odkúpiť aj unikátny a vzácny dobový mobiliár od súkromného zberateľa PharmDr. Erika Kovácsa, ktorý nábytok zreštauroval, a tým sa zaslúžil o jeho záchranu pre ďalšie generácie.

Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladá sa, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom. Skrinky a poličky boli v roku 1904 doplnené „modernými“ doplnkami – lustrom, váhou, pokladňou a svietidlami. V tomto roku reštaurátori Múzea mesta Bratislavy realizovali inštaláciu pôvodného historického mobiliáru a takto obnovené priestory sa už odovzdajú do prenájmu Slovenskej lekárnickej komore, ktorá tu bude prevádzkovať štandardnú lekáreň otvorenú pre širokú verejnosť.

Lekáreň u Salvatora bude znova lekárňou

V lekárni komora ponúkne nielen plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť, vrátane menej rozšírených služieb, ako individuálna príprava liekov, meranie zdravotných parametrov a konzultácie rizika liekových interakcií, ale aj odborný historický výklad zameraný na históriu Lekárne u Salvatora a slovenského lekárnictva.

"V blízkej budúcnosti plánujeme pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj organizáciu vzdelávacích a osvetových podujatí na rôzne farmaceutické témy," dopĺňa Ondrej Sukeľ. Ešte predtým ako lekáreň začne s prevádzkou, pre verejnosť počas novembrových víkendov pripravili jedinečnú príležitosť spoznať tento priestor, jeho šuplíky, fľaštičky, intarzie, táru, mažiar, levy a všetky skryté zákutia a tajomstvá oficíny, do ktorých nelekárnické oko bežne nedovidí.

Okrem toho čakajú všetkých návštevníkov a návštevníčky prehliadky, koncerty, diskusie či workshopy. A najmä poznanie vzácneho kúsku bratislavskej histórie.

Súvisiace články