Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Analýzy 24 s Plavákovou a Migaľom: Špeciálna prokuratúra už má svoje roky za sebou
Zdielať na

Analýzy 24 s Plavákovou a Migaľom: Špeciálna prokuratúra už má svoje roky za sebou

BRATISLAVA / Zmena novely trestného zákona vyvoláva v parlamente obštrukcie, ktorými sa snaží opozícia oddialiť jej schválenie.

Pôjde do paláca Pellegrini či Korčok?

Predseda parlamentu Peter Pellegrini na tlačovej konferencii 8. januára oznámil termín prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 23. marca 2024, prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Pellegrini zároveň oznámil, že svoju oficiálnu kandidatúru na post hlavy štátu oznámi 19. januára. 

Samuel Migaľ z Hlasu podporuje svojho predsedu v tomto rozhodnutí. Zároveň dúfa, že Pellegrini bude mať podporu celej koalície. "Nášmu prezidentskému kandidátovi už vyjadril podporu aj Smer a verím, že podpora príde aj zo strany SNS." 

Luciu Plavákovú z Progresívneho Slovenska toto rozhodnutie predsedu parlamentu neprekvapilo. "Bolo to očakávané rozhodnutie. Som rada, že máme známy aj termín volieb. My sme už prezentovali našu podporu Ivanovi Korčokovi."

Novela trestného zákona 

Cieľom koalície je zmena trestného zákona, ktorá by priniesla znižovanie trestov za korupciu a zánik Úradu špeciálnej prokuratúry. Opozícia sa snaží zmeny oddialiť obštrukciami v parlamente. "Považujeme za dôležité oddialiť novely trestného zákona. Ak si to koalícia odhlasuje, tak sme pripravení podať podnet na Ústavný súd, aby sme túto škodlivú novelu zakázali," dodala Plaváková 

Koalícia argumentuje tým, že zmena trestného zákona je potrebná. "Tu nejde o žiadne drakonické znižovanie trestov. Ide o prispôsobovanie trestného zákona štandardom Európskej únie," argumentoval poslanec Migaľ. 

Kajúcnici 

Zmeny v novele trestného zákona sa majú dotknúť aj spolupracujúcich obvinených. Koalícia argumentuje, že návrh zlepší ustanovenie, ktoré ich rieši. Podľa poslanca Migaľa netreba zabúdať, že nikto tu nejde rušiť samotný inštitút.

Plavákovej aj pri tomto návrhu prekáža, že zmena inštitútu spolupracujúcej osoby, ktorá je dlhodobá zaužívaná v našom právnom poriadku, je opäť v procese skráteného legislatívneho konania. "Mala prebehnúť riadna odborná diskusia. Nič z toho neprebehlo." Migaľ sa bránil tým, že opozícia má možnosť siahodlho diskutovať v pléne, to však nenahrádza medzirezortné pripomienkové konanie, na ktorého dôležitosť sa opozícia odvoláva. 

Zrušenie špeciálnej prokuratúry 

Vláda ešte koncom minulého roka odklepla zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje najvážnejšie trestné činy, ale aj korupciu na najvyšších miestach. Samuel Migaľ nevidí inú možnosť, ako špeciálnu prokuratúru zrušiť. "Daniel Lipšic urobil špeciálnu prokuratúru na svoj obraz. Vymeniť Daniela Lipšica by nestačilo. Táto inštitúcia už má svoje roky za sebou."

S rozhodnutím vlády nesúhlasí Rada prokurátorov Slovenskej republiky, keďže možné zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by viedlo k oslabeniu boja proti závažnej organizovanej kriminalite a korupcii. Poslankyňa za Progresívne Slovensko nerozumie dôvodom, pre ktoré by mal byť ÚŠP zrušený: "Ide o 20 rokov fungujúcu inštitúciu, ktorá prináša výsledky. Za posledné 3 roky vidíme 40 odsúdených ľudí.”

Súvisiace články