Zatiahnuté
Bratislava
Leopold
15.11.2024
Usmernenie pomáhajúce transrodovým ľuďom môžu pozastaviť: LGBTI+ iniciatívy volajú o pomoc, Heger hovorí o politizácii
Zdielať na

Usmernenie pomáhajúce transrodovým ľuďom môžu pozastaviť: LGBTI+ iniciatívy volajú o pomoc, Heger hovorí o politizácii

BRATISLAVA / Usmernenie o tranzícii, ktoré schválil ešte exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, môže byť ohrozené. Upozornili na to LGBTI+ organizácie. Kým podľa stanoviska Úradu vlády SR sa téma stala politickou, politológ Jozef Lenč upozorňuje na blížiace sa predčasné voľby, ktoré podľa neho môžu byť skutočným dôvodom jeho možného zrušenia.

Majiteľ Teplárne Roman Samotný, kde sa pred viac než pol rokom konal teroristický útok, počas ktorého zomreli dvaja LGBTI+ ľudia, pripomenul, že za ten čas sa toho veľa nezmenilo. "Hoci sme od politikov počuli mnoho prísľubov, ako sa budú snažiť zlepšiť postavenie LGBTI+ ľudí, realita sa ukazuje byť iná," skonštatoval s dodatkom, že reálnych činov bolo urobených málo.

Jednou zo závažnejších zmien bolo schválenie usmernenia vo veci zmeny pohlavia, ktoré umožňuje tranzíciu aj pre ľudí, ktorí nie sú kastrovaní. To schválil exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v posledný deň pred svojím odchodom z funkcie. Dočasne poverený predseda vlády a minister zdravotníctva Eduard Heger (Demokrati) následne informoval, že daný dokument dá preveriť a oznámi, či usmernenie zruší alebo nie.

Hrozí zrušenie usmernenia

"Nám sa dostávajú signály z vlády aj ministerstva zdravotníctva, že poverený minister zdravotníctva a premiér Eduard Heger plánuje zrušiť toto usmernenie pre transrodových ľudí, čím im vážne skomplikuje život," povedal Samotný s dodatkom, či je toto spôsob, akým si Heger predstavuje sľubovanú pomoc LGBTI+ ľuďom. Po teroristickom útoku na Zámockej totiž sľuboval väčšiu aj právnu pomoc LGBTI+ ľuďom.

V súčasnosti je proces tranzície regulovaný dvoma dokumentami – štandardným postupom o zdravotnej starostlivosti a odborným usmernením. "Rozdiel je v tom, že pri štandardnom postupe sa hovorí skôr o medicínskej časti, teda čo majú robiť lekári a lekárky v tejto oblasti a odborné usmernenie je dôležité pre administratívnu právnu tranzíciu – teda zmena mena či dokladov," vysvetlil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. 

Odborné usmernenie zároveň obsahuje vzor lekárskeho posudku, ktorý je nevyhnutný na zmenu dokumentov matrikou. Zrušenie usmernenia môže podľa Macka spôsobiť to, že matriky v tom prípade úplne prestanú meniť dokumenty transrodovým ľuďom. Odvolal sa pritom na stav, keď bola platnosť usmernenia v minulosti prerušená. K Hegerovi zároveň smeroval otázku, ako chce zabezpečiť možnosť tranzície v prípade, ak toto usmernenie pozastaví.

Usmernenie v minulosti bolo na krátky čas platné, avšak Lengvarský rozhodol o jeho zrušení. O jeho stiahnutie v tom čase žiadalo viac ako 20 poslancov klubu OĽaNO. Usmernenie kritizovalo aj mimoparlamentné KDH a poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka z Kresťanskej únie.

K usmerneniu zasadne odborná komisia

Podľa súčasného stanoviska rezortu zdravotníctva pokračuje medzirezortná odborná diskusia. Týka sa toho, nakoľko je toto usmernenie realizovateľné a či nevzniknú problémy v aplikačnej praxi, ktoré nie sú v súčasnosti identifikované".

"Naďalej sa vyhodnocuje pomer medzi štandardnými a diagnostickými postupmi a odborným usmernením. Rezort zdravotníctva musí mať istotu, že aplikačná prax bude realizovateľná v našej spoločnosti, všetko tak závisí od výsledku prebiehajúcich rokovaní," dodalo ministerstvo pre Noviny PLUS TV JOJ.

Tlačový odbor Úradu vlády SR zas upozornil na to, že vláda schválila zákon, podľa ktorého pomocou notára bude možné určiť blízkeho človeka, ktorý ich bude zastupovať v niektorých životných situáciách. Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas ho predstavil ako pomoc LGBTI+ ľuďom, čo však LGBTI+ organizácie skritizovali s tým, že nespĺňa ich požiadavky.

"Čo sa týka usmernenia MZ pre medicínsku tranzíciu, stáva sa z toho viac politická téma, ktorá škodí tomu, aby sme našli najlepšie odborné riešenia. Chceme riešenia, ktoré nebudú len na papieri, ale budú aj uplatniteľné v praxi. Preto predseda vlády zvolá stretnutie komisie, ktorá túto tranzíciu pripravila," informoval tlačový odbor s dodatkom, že členovia komisie komunikovali viacero rozporov, ktoré napokon viedli k tesnému hlasovaniu. Stretnutie plánuje zorganizovať aj s ministrami.

Bittó Cigániková kritizuje Hegera, Lenč pripomína blížiace sa voľby

"Vidíme, že kým Eduard Heger nestíha čerpať plán obnovy, nestíha odpovedať na otázky poslancov zo zdravotníckeho výboru, nestíha vysvetľovať ľuďom, akým spôsobom im pomôže v ťažkých časoch, tak má čas na riešenie otázky transrodových ľudí. Je až neuveriteľné, kam zachádza jeho ideológia a čo všetko absentuje pri konaní reálnej politiky v jeho prípade," reagovala pre Noviny PLUS TV JOJ bývalá šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

"K pozastaveniu usmernenia o tranzícii nedošlo, stále platí a nemám informáciu o tom, že by sa malo pozastaviť. Premiér sa chce v prvom rade oboznámiť so situáciou a preto zvolá stretnutie s komisiou, ktorá usmernenie pripravila. Nutná je odborná diskusia o aplikačnej praxi tohto usmernenia. Naším cieľom je, aby nikto nebol za svoju inakosť stigmatizovaný," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ nezaradený poslanec Kristián Čekovský (Demokrati).

Hlas-SD nám odkázal, že sa k téme nebude vyjadrovať. Smer-SSD reagoval, že "tému nepovažujú za takú dôležitú, aby k nej zaujali stanovisko". V súvislosti s usmernením sme oslovili aj poslankyňu Zuzanu Šebovú z klubu Sme rodina a predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša. Článok budeme aktualizovať o ich vyjadrenia.

Politológ Jozef Lenč pripomenul, že sa blížia predčasné voľby a dočasne poverený minister zdravotníctva je lídrom Demokratov, ktorí sa počas nich pokúšajú uspieť. Dodal, že väčšina politického spektra má opačný názor na pomoc LGBTI+ ľuďom než ten, ktorý prezentoval Heger po teroristickom útoku v Bratislave. "Ak dôjde k pozastaveniu účinnosti usmernenia, ten dôvod môže byť obava napríklad zo svojho bývalého straníckeho šéfa Igora Matoviča alebo iných politických strán, ktoré by túto tému mohli zneužiť proti nim," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ.

LGBTI+ ľudia čelia aj parlamentným návrhom

Aj počas májového rokovania NR SR sa má diskutovať o viacerých zákonoch, ktoré môžu sťažiť život LGBTI+ ľuďom. V druhom čítaní sa má prerokovať novela zákona, ktorá by v prípade schválenia znamenala, že zmena rodného čísla bude možná len v prípade, ak bolo chybne určené pri narodení. V súčasnosti je zmena rodného čísla pri tranzícii možná, ak človek predloží lekársky posudok o zmene pohlavia.

Opozičná SaS informovala, že v prípade, ak návrh zákona prejde aj v druhom a treťom čítaní, obrátia sa na Ústavný súd SR, keďže majú podozrenie, že môže byť v rozpore s Ústavou SR.

"Novela zákona o rodných číslach by mala veľmi podobné dôsledky (ako zrušenie usmernenia, pozn. red.), lebo síce úplne nezakazuje možnosť právnej tranzície, ale dáva absurdnú požiadavku, ktorú transrodoví ľudia nevedia splniť," vyjadril sa Macko s dodatkom, že podľa neho ide o získavanie politických bodov.

Politológ Radoslav Štefančík upozornil na to, že ak bol zákon navrhnutý s tým, aby poškodil konkrétnym ľuďom, je to problém. "Ak bol motivovaný nenávisťou k LGBTI+ ľuďom, respektíve tým, že týmto ľuďom chcú uprieť právo na zmenu pohlavia, v tom prípade je to pre demokraciu mimoriadne nebezpečné, pretože priamo môžu ohrozovať konkrétnu menšinu," vysvetlil.

Poslanec klubu OĽaNO Richard Vašečka zas predložil novelu školského zákona, podľa ktorej by v prípade vyučovania súvisiaceho so sexuálnou výchovou, bol povinný informovaný súhlas rodiča. V dôvodovej správe pritom hovorí o "gender ideológii či rôznych LGBTI+ politických požiadavkách".

Súvisiace články