Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Z 11 otázok predvolebnej ankety OĽaNO splnilo tri: Podľa Vetráka za to môže naivita ministrov, úradníci i SaS
Zdielať na

Z 11 otázok predvolebnej ankety OĽaNO splnilo tri: Podľa Vetráka za to môže naivita ministrov, úradníci i SaS

BRATISLAVA / Hnutie Igora Matoviča OĽaNO prišlo len krátko pred parlamentnými voľbami 2020 s anketou, v ktorej si 67-tisíc ľudí odhlasovalo 11 bodov. Tie sa hnutie zaviazalo pretaviť do skutočnosti, no necelý polrok pred predčasnými voľbami sú splnené len tri z nich.

Hnutie Igora Matoviča OĽaNO krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2020 predstavilo 11-bodovú anketu. V nej mali občania rozhodnúť o otázkach, ktoré chcelo hnutie v prípade zostavovania vlády vniesť do Programového vyhlásenia vlády (PVV). Do ankety sa napokon zapojilo 67-tisíc ľudí, ktorí vo väčšine súhlasili so všetkými z nich.

Čas už nie je

V piatok (14. 4.) bol konečný termín pre podávanie návrhov zákona na májovú schôdzu. V prípade, ak šéf NR SR Boris Kollár splní svoje slová a pomocou poslaneckého grémia zruší septembrovú schôdzu, je to tá posledná, v rámci ktorej môžu poslanci v tomto volebnom období meniť legislatívu. Okrem septembrovej schôdze totiž ostávajú ešte májová a júnová, a teda zákony, ktoré v tej májovej prejdú prvým čítaním, teoreticky môžu byť schválené počas nasledujúcej schôdze.

V rámci textu, ktorý anketu sprevádzal, Matovič skritizoval strany, ktoré sa k iniciatíve OĽaNO nechceli pridať. "Raz sme to ľuďom sľúbili, tak náš sľub naplníme – ak ľudia rozhodnú, že súhlasia s týmito 11 riešeniami, tak tieto riešenia presadíme do vládneho programu," dodal. Neskôr na tlačovej konferencii priznal, že súčasťou ankety malo byť ďalších 19 otázok, no ich nepridanie do ankety bral ako akýsi kompromis. PVV napokon obsahovalo všetkých 11 bodov ankety OĽaNO.

Všetky otázky z predvolebnej ankety OĽaNO:

  • Súhlasíte s tým, aby bola zavedená hmotná zodpovednosť politikov?
  • Súhlasíte s tým, aby ľudia, ktorí usvedčia toho, kto dáva, alebo kto berie úplatok, získali odmenu 50 % z predmetnej sumy?
  • Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne umožnili ľuďom sa pohodlne a bezplatne objednať k ľubovoľnému lekárovi na jednom telefónnom čísle či webe?
  • Súhlasíte s tým, aby zdravotná poisťovňa musela pacientovi s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom? Inak preplatí operáciu v ľubovoľnej krajine v EÚ.
  • Súhlasíte s tým, aby štát poskytoval študentkám a pracujúcim matkám tehotenský príspevok vo výške 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva?
  • Súhlasíte s tým, aby deti, študenti, dôchodcovia a vozíčkari mali bezplatnú dopravu vo vlakoch, autobusoch a MHD?
  • Súhlasíte s tým, aby deti z rizikového sociálneho prostredia (rodičia – nevzdelaní, alkoholici, drogovo závislí či trestaní) museli povinne navštevovať materskú škôlku?
  • Súhlasíte s tým, aby sa faktúry povinne platili podľa poradia, v akom boli zaradené do účtovníctva, svojvoľné nezaplatenie faktúry bolo trestný čin a zaradenie faktúry do účtovníctva bolo považované za uznanie dlhu?
  • Súhlasíte s tým, aby zmeny v zákonoch súvisiacich s podnikaním platili vždy len od 1. januára?
  • Súhlasíte s tým, aby každý, kto sa zúčastní parlamentných volieb, získal 10 % zľavu zo všetkých poplatkov štátu?
  • Súhlasíte s tým, aby sa popri klasickom hlasovaní zaviedlo aj elektronické hlasovanie vo voľbách a mohli tak slobodne hlasovať všetci občania Slovenskej republiky bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú?

Z jedenástich anketových otázok splnili tri 

Matovičovi sa však čiastočne podaril presadiť záväzok, podľa ktorého by mala poisťovňa pre pacientov s podozrením na nádorové ochorenie do 14 dní od indikácie zabezpečiť operáciu pomocou tvorby rozpočtu. "Doslovne sa to síce nepresadilo, ale presadil sa ten zmysel. V konečnom dôsledku nepôjde len o nádorové ochorenia, ale o všetky ochorenia, ktoré budú vypísané vo vyhláške ministerstva zdravotníctva," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ poslanec klubu OĽaNO Milan Vetrák. Vyhláška, ktorá bude určovať konkrétne lehoty, by mala nadobudnúť platnosť začiatkom budúceho roka.

Hnutiu sa podarilo schváliť aj tehotenskú dávku, ktorá je poskytovaná "študentkám a pracujúcim matkám tehotenský príspevok vo výške 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva". Zákon bol schválený ešte v decembri 2020 a podporili ho poslanci naprieč celým politickým spektrom. Nárok na tehotenskú dávku tak vzniká v 12. týždni tehotenstva v prípade, ak bola žena za posledné dva roky aspoň 270 dní nemocensky poistená. V prípade študentiek ide o tzv. tehotenské štipendium.

Do tretice sa hnutiu OĽaNO sa podarilo presadiť to, aby zmeny zákonov súvisiace s podnikaním platili vždy od začiatku alebo polovice roka. V treťom čítaní zákon podporilo 93 poslancov.

Niektoré otázky majú šancu prejsť

Viaceré z bodov sa majú preberať počas májovej schôdze NR SR v prvom či druhom čítaní. Jedným z príkladov týchto zákonov je aj téma hmotnej zodpovednosti politikov, pod ktorou je podpísaných 10 poslancov klubu OĽaNO.

Zákonodarcovia sa o presadenie podobného zákona pokúšali aj počas októbra minulého roka, no zákon vtedy v prvom čítaní podporilo 54 poslancov najmä z klubu OĽaNO, nedostal sa tak do druhého čítania. V minulosti návrh zákona predložil aj poslanec OĽaNO Jozef Pročko, no s koaličnými partnermi o tom vopred nekomunikoval, čím porušil koaličnú zmluvu.

Poslancom OĽaNO sa však doposiaľ nepodarilo presadiť to, aby oznamovatelia protispoločenskej činnosti získali v prípade ohlasovania úplatku 50 % z jeho hodnoty. Poslanci sa novelou zákona zaoberali začiatkom tohto roka, pričom v dôvodovej správe sa navrhovatelia odvolávali práve na PVV. V prvom čítaní získal zákon 61 hlasov poslancov, čo napokon nebolo dostatok na jeho posun do druhého čítania. Okrem poslancov OĽaNO za zdvihli ruky aj poslanci Sme rodina a viacerí odídenci z Matovičovho klubu.

Ani záväzok "pohodlne a bezplatne sa objednať k ľubovoľnému lekárovi na jednom telefónnom čísle či webe" sa napokon nepretavil do zbierky zákonov. Na webe slov-lex.sk sa síce v marci 2022 objavil zákon, ktorý odkazuje práve na túto časť PVV, no na rokovanie NR SR sa nedostal.

Na Slovensku doposiaľ neplatí ani hromadná doprava zadarmo pre deti, študentov či dôchodcov, ani povinná materská škola pre deti z "rizikového sociálneho prostredia" alebo povinná platba faktúr podľa dátumu zaradenia do účtovníctva.

Začiatkom tohto roka OĽaNO navrhlo aj 10 % zľavu z poplatkov štátu pre tých občanov, ktorí sa zúčastnia parlamentných volieb. "Predmetná zľava sa bude týkať len fyzických osôb – nepodnikateľov v rozsahu správnych poplatkov vyberaných správnymi orgánmi za úkony a konania na úrovni štátu pre držiteľov "Potvrdenia o účasti na parlamentných voľbách" podľa osobitného predpisu," vysvetľovali poslanci v dôvodovej správe. Ich iniciatívu napokon podporilo 65 poslancov, čo nestačilo na jeho posunutie do druhého čítania. Matovičovmu hnutiu sa napokon nepodarilo presadiť ani elektronické hlasovanie vo voľbách.

Poslanci sa budú venovať oznamovateľom korupcie i povinným škôlkam

Vetrák tvrdí, že viaceré body sa politikom ešte môžu podariť presadiť. Pre Noviny PLUS TV JOJ pripomenul, že počas najbližších dvoch schôdzí NR SR sa budú riešiť ďalšie body, v konečnom dôsledku by tak mohlo byť dokopy prijatých až osem bodov z ankety. Samotný poslanec však očakáva päť. "V druhom čítaní chceme riešiť podielovú odmenu pre oznamovateľov korupcie, tá už bola preložená z marcového hlasovania," povedal s dodatkom, že v súčasnosti musia vyriešiť isté detaily s hnutím Sme rodina.

"Budeme hlasovať aj o povinných škôlkach pre marginalizované komunity," dodal Vetrák s tým, že zmenu nepresadzujú ako samostatný legislatívny návrh, ale pomocou pozmeňujúceho návrhu ho doplnia do novely školského zákona. Pripomenul, že na májovej schôdzi budú v prvom čítaní rokovať napríklad aj o hmotnej zodpovednosti politikov.

"Naše návrhy budeme prispôsobovať takým spôsobom, aby to bolo priechodné," povedal s dodatkom, že aj iné strany počas najbližších schôdzí budú chcieť presadiť body z predvolebného programu, budú sa teda snažiť o vzájomnú spoluprácu. "Identifikovali sme si viaceré predpisy, na ktorých vieme spolupracovať a o nich diskutujeme," priblížil.

Za nepresadenými návrhmi sú naivita ministrov i SaS, tvrdí Vetrák

To, že v súčasnosti je zrealizovaný len minimum z anketových otázok, poslanec OĽaNO vidí v troch okruhoch dôvodov. "Prvý je neúprimnosť našich bývalých koaličných partnerov. Treba povedať na rovinu, že všetci koaliční partneri súhlasili, že tieto otázky sú súčasťou koaličnej zmluvy, súhlasili s tým, že sa dostali do PVV. Akurát, že keď prišla na rad možná podpora v legislatívnom procese, hľadali skôr spôsoby, ako to sabotovať alebo hádzať polená pod nohy," povedal Vetrák.

Druhým dôvodom je podľa zákonodarcu naivita niektorých ministrov, ktorých do vlády nominovalo OĽaNO. "Spoľahli sa na úradníkov na ministerstvách a mysleli si, že keď im dajú robiť niečo z nášho volebného programu, že to tí úradníci aj urobia. To sa, žiaľ, nestalo. Práve naopak, tí úradníci to v zásade ignorovali," skonštatoval Vetrák.

To poslancov podľa jeho slov viedlo k tomu, že nad anketovými otázkami prebrali iniciatívu a pokúšajú sa ich presadiť pomocou poslaneckých návrhov, nie vládnych, ako to bolo pôvodne plánované. "Kebyže nie sú tí ministri takí naivní v tomto, už sme to mohli mať za oveľa lepších podmienok, keď fungovala štvorkoalícia, presadené. Teraz je presadiť čokoľvek v parlamente veľmi náročné," dodal Vetrák.

Problémom je podľa poslanca aj to, ako sa niektoré anketové otázky preniesli do PVV. Ako príklad udal elektronické hlasovanie zo zahraničia, ktorého schválenie je naviazané na súhlasné stanovisko NBÚ, ktoré však nezískalo. Podobne nerealizovateľné je podľa poslanca zákon o platbe faktúr v poradí.

O presadenie anketových otázok sa tak v súčasnosti pokúšajú poslanci klubu OĽaNO namiesto ministrov. Vetrák upresnil, že túto iniciatívu spustili koncom minulého roka. To by vysvetľovalo, prečo sa v pléne NR SR rokovalo o viacerých zákonoch z ankety OĽaNO. "Najsmutnejšie na tom je, že ja, ktorý mám pri sebe troch asistentov spolu s pár ďalšími poslancami, budem vedieť možno presadiť viac anketových otázok v priebehu pol roka a ministri so stovkami úradníkov to nedokázali v priebehu troch rokov, čo je fakt že hanba," zakončil.

Politológ pripomína, že väčšina anketových otázok bola populistická

Politológ Miroslav Řádek skonštatoval, že väčšina bodov, ktoré sa hnutie OĽaNO zaviazalo splniť, bola populistická. "Populistické sľuby sa, voľne interpretované, dávajú preto, aby sa nesplnili. Ľudia veľmi radi počúvajú reči o tom, že politici si majú znižovať platy, že v poslaneckom bufete majú byť vyššie ceny za nápoje, čokoľvek, čo by ľuďom uľahčilo a politikom skomplikovali život, je pre populistické politické strany a hnutia vždy vítaná vec," dodal politológ s narážkou na nedávny poslanecký návrh Matoviča, ktorý hovoril o znížení poslaneckých platov na jedennásobok priemernej mesačnej mzdy.

Řádek zároveň dodal, že podľa neho je dobré, že väčšina zo sľubov hnutia sa nesplnila. "Anketa mala zmysel pred tromi rokmi v predvolebnej kampani. Deň po voľbách v zásade tie sľuby tak trochu strácajú svoj zmysel a svoju relevanciu," skonštatoval.

"Mali najväčší poslanecký klub, takže mali poslaneckú iniciatívu a keďže mali dokonca aj ústavnú väčšinu, ak by im išlo o ich skutočné naplnenie, v tomto ohľade mali byť iniciatívnejší," myslí si politológ. Podotkol, že v tomto prípade sa poslanci môžu len ťažko vyhovárať na to, že bola pandémia, inflácia či iná kríza. 

Súvisiace články