Analýzy na Hrane s Káčerom a Valáškom: Rezignáciou na pomoc Ukrajine by sme si podpísali úmrtný list, tvrdí minister
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovenské migy sú na Ukrajine. Na Slovensku, naopak, máme ukrajinskú pšenicu. Ako sa na problém so pšenicou pozerať a neposlúži šíriteľom nenávisti v ich boji za vlastné ciele? Európa však čelí viacerým problémom, v relácii Analýzy Na hrane o nich diskutoval dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer (Demokrati) s poslancom a dlhoročným členom stálej delegácie SR pri NATO Tomášom Valáškom (PS).
V úvode týždňa na verejnosti rezonovalo video z diskusie, ktorej sa zúčastnil Valášek, poslanec SaS Juraj Krúpa a nezaradený poslanec Peter Kmec. Hlas-SD, kam Kmec patril, naznačoval, že video bolo účelovo zostrihané, aby navodzovalo atmosféru, že Hlas chce koalíciu s PS a SaS. Kmec v ňom hovoril aj o tom, že zahranično-politické názory všetkých troch hostí sú podobné. Po medializácii videa sa Kmec vzdal straníckej funkcie.
Analýzy Na hrane 18 04 2023
Káčer v reakcii skonštatoval, že Kmeca vnímal ako svojho priateľa vzhľadom na to, že obaja dlhé roky pôsobili v diplomacii. Dodal, že nepozná všetky zákutia rozhodnutia Hlasu-SD. "Ak má byť prečinom, že v oblasti zahraničnej politiky tejto krajiny máme 95 % rovnaké názory, je niečo zlé, ak to je zlé," povedal s dodatkom, že konsenzus v zahraničnej politike by mal byť u politikoch totožný najmä v malej krajine. "V tom prípade je niečo zle s Hlasom," dodal.
Valášek odmietol akékoľvek dohady o trojkoalícii Hlasu, SaS a PS. Zdôraznil, že debaty sa mal zúčastniť aj Kéry zo Smeru, no ten to napokon zrušil. "Je to prvoplánová kampaňová lož," povedal s dodatkom, že z vyvodenia zodpovednosti poslanca je v šoku vzhľadom na to, že podľa neho len pomenoval veci vo veci zahraničnej politiky skutočným menom. "Hlas mi v tejto situácii príde stratený," povedal s dodatkom, že Kmeca v podstate odvolal Smer.
Káčer pripomenul aj situáciu spred roka, keď sa diskutovalo o prijatí obrannej dohody s USA, keď bol proti nej okrem iných aj Kmec a Hlas. Dodal, že v tomto prípade si Hlas musí ujasniť priority v rámci zahraničnej politiky.
Nízke preferencie Demokratov a podpora prezidentky
Demokrati v poslednom prieskume AKO nedosahovali ani 5 %, čo je podmienka vstupu do parlamentu. "Sklamaný nie som, sú na to dôvody," povedal s dodatkom, že nevidí zmysel v rámci venovania sa straníckym otázkam. Zdôraznil, že do volieb ešte ostáva dostatok času.
PS sa v piatok pre počasie nepodarilo uskutočniť zhromaždenie na podporu prezidentky Zuzany Čaputovej. "Evidujem kritiku. Prekvapila ma, ale priznávam sa, že sme tú náladu nevyčítali dobre," reagoval Valášek na kritiku vo veci straníckej minulosti Čaputovej, ktorá bola práve v PS. Dodal, že zhromaždením chceli ukázať, že priestor na Hodžovom námestí nepatrí len konšpirátorom. Zdôraznil tiež, že svoju účasť potvrdilo viacero osobností.
Čo s ukrajinskou pšenicou
Na Slovensku vznikol aj problém s ukrajinskou pšenicou. Podľa Káčera sa aj v tomto prípade dá situácia zneužiť. "V každom prípade sme nereagovali neskoro," povedal, čím mal na mysli zákaz ukrajinského obilia na Slovensku, o ktorom rozhodla vláda v pondelok. "Je to opatrenie na hrane európskych pravidiel, uznajme," dodal. Jednou vecou je podľa neho prítomnosť pesticídov a druhou cena pšenice.
"Ide o to, že ten pesticíd, ktorý bol identifikovaný, bol donedávna používaný v EÚ," povedal s dodatkom, že Ukrajina nepatrí do EÚ, preto pre krajinu platia iné pravidlá. V prípade, ak by sa Slovensko nerozhodlo pre obmedzenia, v porovnaní s okolitými krajinami by bolo "dierou". Dodáva, že ide len o dočasné opatrenie.
Valášek reagoval, že s Káčerom opatrne súhlasí. "Stalo sa to, že väčšina z tej pšenice, ktorá mala ísť ďalej, ostala u nás," povedal s dodatkom, že ide o dobrú správu pre ceny, no zlú pre slovenských pestovateľov.
Migy sme odovzdali Ukrajine
Migy sú v súčasnosti na Ukrajine. "Ukrajine treba naďalej pomáhať rôznymi spôsobmi," myslí si Valášek. Dodal, že je potrebné využiť napríklad nový fond v súvislosti s výrobou a nákupom granátov. "Slovensko je potenciálne veľkým výrobcom. Je tu šanca pomôcť Ukrajine aj sebe," povedal poslanec.
Káčer povedal, že nepodporujeme Ukrajinu kvôli tomu, aby sme boli proukrajinskí, ale aby sme držali konflikt čo najďalej od nás. "Naša podpora Ukrajiny je proslovenská politika," povedal. Dodal, že odovzdaná pomoc sa nám zatiaľ vrátila. Pripomenul, že v súčasnosti sa napríklad modernizuje a obnovuje obranná sféra. Zároveň súhlasil s Valáškom o výroku o munícii.
Pripomenul, že Slovensko vyrába aj húfnice Zuzana. "Dnes máme záujem z Moldavska a ďalších minimálne troch krajín o nákup Zuzán," povedal s dodatkom, že ďalšia krajina by mala záujem o franšízu v súvislosti s húfnicami.
Čo sa týka súčasnej situácie vo veci vojny na Ukrajine, Valášek je optimista. "O takomto čase minulý rok sme vážne pochybovali, či Ukrajina ako štát prežije," pripomenul s dodatkom, že krajina je schopná sa brániť. "Rokovania o mieri nastúpia len vtedy, keď Vladimir Putin uverí, že vojenskou cestou nič nezíska," povedal s dodatkom, že táto situácia nastane len v prípade, ak budeme podporovať Ukrajinu.
Káčer pripomenul, že aj s Hitlerom sa začalo rokovať o mieri až v momente, keď začínal prehrávať. Ak Rusko vojnu vyhrá, Káčer pripomenul, že sa staneme jeho susedom, pričom sme najmenšia krajina v okolí. "Ak by sme rezignovali na pomoc Ukrajine, v tej chvíli by sme si podpísali úmrtný list," skonštatoval.
Odsúdený ruský opozičný aktivista
Ruský opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza bol odsúdený na 25 rokov väzenia. Dôvodom boli okrem iného aj jeho kritické slová o Rusku na verejnej prednáške. "Konečne by sme mali akceptovať to, že Rusko postimperialistická diktatúra," povedal Káčer s dodatkom, že nie je prekvapený, pretože podobné veci sa dejú už dlhší čas. Spomenul pritom napríklad vraždy novinárov či záhadné úmrtia významných ľudí.
Reči o tom, že by sa Kara-Murza mohol stať predmetom diplomatického obchodu, Valášek odmieta. "Nevidím náznak toho, že by sa to malo stať," povedal s dodatkom, že v nedávnej minulosti si Kremeľ viackrát zobral "rukojemníkov", ktorých neskôr vymieňal za odsúdených väzňov. "Obávam sa, že ho nečaká nič dobrého," dodal ku Kara-Murzovi. Pripomenul, že mnoho Rusov z krajiny zároveň odišlo.
Ruská propaganda a informačná vojna je podľa Káčera cielená na Slovensku. Pripomenul napríklad aj prieskum Globsecu, ktorý hovorí, že tá propaganda tu je väčšia než v okolitých krajinách. Poukázal aj na šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý svoj postoj otočil smerom k Rusku. "U nás stôl premlátil Robert Fico, a to ma veľký význam," povedal s dodatkom, že tomu pomáha aj vajatavosť.
Robíme dosť v súvislosti s dezinformáciami?
"Ak si niekto myslí, že tu nejaká štátna inštitúcia má robiť kampaň, asi to robíme zle," reagoval na otázku, či robíme dosť vo vzťahu s dezinformáciami. Najväčším problémom sú podľa neho sociálne médiá, s čím si ako krajina podľa neho neporadí. "Ak strany, ktoré majú kumulatívne 40 % preferencií, aktívne šíria dezinformácie, štátny úradník sa môže postaviť na hlavu," dodal.
Valášek skonštatoval, že ak vysokopostavený politik ako Fico zdieľa dezinformácie, spraví to svoje. Dodal, že čo sa týka dezinformácií, nie je spokojný ani s návrhom, ktorý bol predložený. Dôležité je podľa neho aj vzdelávať mladých ľudí smerom ku kritickému mysleniu. "Vždy tu bude niekto, kto bude kázať bludy a nezmysly," skonštatoval.
Štát by podľa Káčera mal byť razantnejší aj v rámci práce spravodajských služieb. Slovensko zároveň od začiatku vojny na Ukrajine poslalo domov 35 Rusov s diplomatickým krytím. Káčer sa k tomu, či je na pláne poslať domov aj ďalších Rusov, nechcel vyjadrovať. "Nechcem sa tu pretekať v tom, kto vypovedal viac a kto menej," skonštatoval s dodatkom, že Slovensko napriek tomu vypovedalo viacero odborníkov. "Myslím si, že to musí byť extrémna situácia, ak máme vyhostiť diplomata," dodal dočasne poverený minister.
Ako sa hostia vyjadrili k informáciám o čínskych súčiastkach v ruských zbraniach, zistíte vo videu: