Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Sme rodina chce v ústave zakotviť platbu v hotovosti: Poslanci zvažujú podporu, odborník upozornil na "dobu cashu"
Zdielať na

Sme rodina chce v ústave zakotviť platbu v hotovosti: Poslanci zvažujú podporu, odborník upozornil na "dobu cashu"

Pozrite si reportáž k 30. výročiu prijatia Ústavy SR

BRATISLAVA / Poslanci za koaličnú Sme rodina navrhujú zakotviť právo platby v hotovosti v Ústave SR. Pod návrhom novely sú podpísaní Miloš Svrček, Boris Kollár, Ľudovít Goga a Peter Pčolinský. Kým niektorí poslanci uvažujú nad jeho podporou, návrh skritizoval advokát Peter Kubina.

Zákon má za cieľ "zakotviť v Ústave Slovenskej republiky právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti zákonným platidlom, pričom zákon ustanoví podmienky a obmedzenia tohto práva, čím bude na úrovni Ústavy Slovenskej republiky predpokladaná bližšia zákonná úprava".

Predkladatelia v dôvodovej správe konštatujú, že zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit je možné vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti, ako aj na boj proti praniu špinavých peňazí či korupcii.

"Občan má však podľa nášho názoru právo na to, aby sa sám na základe svojej vôle rozhodol, že chce platiť v hotovosti. Ako navrhovatelia sme presvedčení, že právo na hotovosť je jednak jedným z kľúčových práv, ktorým môžu občania napĺňať svoju slobodu v obchodno-právnych vzťahoch," dodávajú predkladatelia s tým, že novela Ústavy SR by mala byť prijatá v kontexte práva na súkromie.

"Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa nášho názoru výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske zduženia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok, ktoré organizujú," dodávajú. Účinnosť zákona navrhujú od 1. júla 2023.

O podpore budeme rokovať, tvrdí Pčolinský

Keďže ide o zmenu ústavy, Sme rodina bude potrebovať hlas 90 poslancov. Či nájdu dostatok poslancov, nateraz ostáva otázne. "Budeme rokovať so všetkými stranami, či z koalície alebo opozície," povedal predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský pre Noviny PLUS TV JOJ, ktorý je pod návrhom zákona podpísaný. 

Podľa slov poslanca koaliční partneri o pláne navrhnúť zmenu ústavy vedeli už vopred, no "nikto sa kvôli tomu nehádzal o zem".

Vypracovanie nasledujúceho zákona, ktorý bude definovať konkrétne detaily platieb v hotovosti, zatiaľ nemajú premyslené. "To bude predmetom rokovaní s koaličnými partnermi, prípadne naprieč politického spektra," dodal šéf poslaneckého klubu.

Niektorí poslanci by zmenu prijali

"Aj napriek tomu, že návrh Sme rodina považujem za predvolebný marketing a ďalšia zmena ústavy tesne pred voľbami nie je ideálne riešenie, považujem ideu zakotvenia práva na hotovosť za správnu a ja osobne ju podporujem," reagoval šéf finančného výboru a poslanec za SaS Marián Viskupič pre Noviny PLUS TV JOJ.

Dodal, že za najlepšie riešenie považuje kombináciu zakotvenia práva na hotovosť a jeho návrhu novely zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Tým by sa zvýšil limit platby v hotovosti pre právnické osoby z 5-tisíc na 15-tisíc eur. "Touto zmenou sa limit zosúladí s limitom pre fyzické osoby," zakončil poslanec.

"Ja si myslím, že by najprv mala prebehnúť nejaká odborná debata. Trošku ma mrzí, že poslanecké návrhy suplujú tie vládne, pretože by to mala byť práve vláda, ktorá bude určovať smerovanie krajiny," reagoval nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Návrh si zatiaľ nestihol preštudovať, no na prvé počutie v ňom nevidí problém. Dodal, že v minulosti už podobný návrh v pléne NR SR bol a nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho ho podporili.

"Smršť kadejakých návrhov tu bude túto a ďalšiu schôdzu mnoho. Preto hovorím, že radšej by to mala robiť vláda. Samozrejme, táto vláda už môže len svietiť a kúriť," skonštatoval Šutaj Eštok. 

"Nemyslím si, že by sme takéto veci mali dávať do ústavy, ale v zásade sa tomu nebránim," myslí si nezaradený poslanec a odídenec z klubu OĽaNO Tomáš Šudík.

“Myslím si, že je správne, aby sme právo ľudí na hotovostné platby chránili ústavou. Na druhej strane nikto na Slovensku nejde rušiť hotovosť, je to teda zrejme preventívne opatrenie na roky budúce,” reagoval poslanec a líder OĽaNO Igor Matovič.

Kubina návrh skritizoval

Kritickejšie sa na návrh zákona pozerá advokát Peter Kubina. "Nemyslím si, že je to potrebné, pretože je zrejmé, že aj keď sa ústava zmení, používanie hotovosti bude prípustné a zároveň aj nevyhnutné nejakým spôsobom obmedziť. Takže z môjho pohľadu to je zbytočné. Je to však téma v tej časti spoločnosti, ktorá obvykle pred faktami a dôkazmi uprednostňuje konšpiračnejšie videnie sveta, a niekto to zrejme pokladá za zaujímavý zdroj voličských preferencií, takže z tohto pohľadu je to pochopiteľné," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ.

V návrhu novely nevidí žiadnu pridanú hodnotu oproti súčasnému stavu, keďže používanie hotovosti nikto nezakazuje. Právny problém v navrhovanej zmene ústavy nevidí, upozornil však na možné úskalia.

"Do ústavy v zásade môžete napísať čokoľvek a môže to síce byť nezmyselné, ale nebude to s ničím rozporné. Na problém naráža skôr to, keby bolo používanie hotovosti neobmedzené, tým by sa otvárali nožnice v prospech legalizácie príjmov z trestnej činnosti, korupcie, daňových únikom a podobne, pretože by to bol krok na ceste späť do doby cashu," vysvetlil.

Politológ Tomáš Koziak z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove nazval návrh zákona populistický. "Nie som si istý, či je to potrebné, ale možno to nazvať ďalším z populistických jatiek, ktoré tu teraz máme. Ale nemá to žiaden vplyv na štátny rozpočet, takže z tohto pohľadu je to povedzme najlepší z tých populistických návrhov," skonštatoval.

Súvisiace články